321 Musis begreep meteen de bedoeling: alle bewoners werden gevraagd hun meest dierbare spulletjes uit te kiezen. Samen met de dierbare spulletjes van de andere bewoners uit dezelfde portiek zouden ze doorYvon Koopman gefotografeerd worden en die foto's zouden boven de ingang van de portiek komen te hangen. Het zou het gesprek tussen de buren bevorderen, nieuwsgierig als mensen zijn. 'Waarom heb jij die vaas uitgekozen?' 'Wat voor verhaal zit er achter die mand met snoepjes?' En zo zouden de bewoners elkaar beter leren kennen. Het zou de sociale cohesie in dit deel van Nieuwland kunnen bevorderen. 'Het is zo'n fantastisch idee!' vindt Hennie Nieswaag. Ze is met haar dochter uit Den Oever alle straten doorgegaan. 'En ook mijn nichtje uit Denekamp heb ik alle portieken laten zien. En ik vind het zo enig, dat Woonplus van alle foto's ansichtkaarten heeft laten maken. Ik heb er al een heleboel verstuurd. Ook naar mijn jongste zusje in Delft; zij is zelf kunstenares. Ze heeft er grote kaarten van laten maken en die gaan ook weer in omloop.' Zo kon een eenvoudige huisvrouw uit Nieuwland een ware ambassadeur van haar wijk worden. Meer bewoners zijn er apetrots op, dat boven de gezamenlijke voordeur een foto hangt van spulletjes met vaak een grote sentimentele, emotionele waarde.'Ik kreeg van alles,' zegtYvon Koopman. Schilderijtjes, foto's, portretten.Vazen, potjes, poppen, een windmolentje. Fatima-ogen, een tekst uit de Koran. En van een grapjas een speelgoedvarkentje, dat later bedoeld bleek te zijn als stil protest tegen de aanwezigheid van de vele Turken in Nieuwland. Op dat varken na ging het echt om de dierbaarste spulletjes van de bewoners. In de Schaperlaan is op een portiekfoto de oorkonde te zien, die Carlos Huiskens kreeg omdat hij één van de origineelste ontwerpen voor de laatste gulden had gemaakt. Zijn moeder, Suzanne Huiskens, staat een paar portieken verderop een praatje te maken met Betty van Dijk, die eenhoog op haar balkonnetje staat. Betty leende Yvon voor de foto de vriendschapsvazen die ze van haar dochter voor Moederdag gekregen had. De vazen kringelen zich om elkaar heen. Ernaast zijn koperen potjes te zien. Die werden uitgeleend door een Turkse vrouw die zelf geen Nederlands spreekt; maar omdat zeYvon toch wilde begrijpen, belde ze haar zus met haar mobieltje. 'Die zus spreekt wel Nederlands en toen heb ik het haar uitgelegd, waarna de zus het vertaalde. En toen kreeg ik heel hartelijk die potjes mee,' zegtYvon tijdens een kopje koffie in het nabije café De Kroon. Het idee ontstond gaandeweg. Bij de renovatie van dit stuk Nieuwland kwamen Woonplus, opdrachtgever, en de aannemer op de gedachte om het vernieuwde wijkdeel iets bijzonders mee te geven. Bijvoorbeeld: elk portiek een eigen naam. Voor de herkenbaarheid. Maar het nadeel daarvan is dat als je de bewoners vraagt om mee te denken, lang niet iedereen komt. En brieven leest ook niet iedereen. Dus het leek beter de bewoners rechtstreeks aan te schieten.Yvon Koopman had de wijk Nieuwland al meer kunst 'bezorgd' - de stronkies op de Parkweg, het Torentje achter de rooms- katholieke begraafplaats - en in samenspraak met Evelien Creemers (Vande Reclame) en Johan van Hilten ('Vande Bouw') kwam ze op het plan om nostalgische objecten van alle bewoners te groeperen, per portiek. Johan van Hilten bracht het idee in bij Woonplus, die er direct de mogelijkheid in erkende om de bewoners beter bij hun buurt te betrekken. Het zou wel eens de anonimiteit kunnen verminderen, de buurt meer identiteit kunnen geven. De bewoners zouden immers iets intiems prijsgeven, iets persoonlijks prijsgeven. Yvon Koopman plaatst er zelf een relativerende kanttekening bij: 'Het is alleen persoonlijk voor de mensen die er wonen en die er elkaar over vertellen. Na verhuizing wordt het anders. Voor de nieuwkomers hebben die foto's dan iets onpersoonlijks en wordt het zoeken naar het verhaal erachter.' Op een foto in de Prof. Aalberselaan zijn twee zuigflesjes te zien. Op vierhoog woont er een kraamverzorgster, A. Holierhoek. Ook op andere foto's zie je voorwerpen die met geboorte of opgroeien te maken hebben: gehaakte blauwe slofjes, een mand met snoepjes die op tafel gezet wordt als er een kind geboren is, een cape die door jongens gedragen wordt bij de besnijdenis. Geregeld leerde Yvon iets van de Turkse cultuur. Ze had een object geplaatst op een vel met een tekst uit de Koran, maar dat was zowat heiligschennis. En toen ze van iemand twee Fatima-ogen kreeg, had ze die naast elkaar gezet en andere spulletjes eromheen, maar dat was de bedoeling niet, want die Fatima-ogen moesten aan

Musis | 2003 | | pagina 321