Portieken Musis 322 weerszijden, met de andere spulletjes ertussen, zodat ze beschermd waren tegen de boze geesten. Gemiddeld deedYvon Koopman zo'n twee portieken per avond. 'Toen ik eraan begon, woonde ik nog in de Dirk van Wassenaarstraat. Maar toen ik naar Spijkenisse verhuisd was, werd het vanwege de afstand lastiger: ook dat ging extra tijd kosten. Soms kreeg ze bij haar huis-aan-huisbezoeken gezelschap van kinderen uit de buurt, die vroegen ot ze mee mochten lopen. En ook ging een paar keer een Turkse vrouw uit de buurt mee om te tolken, alsYvon bij bewoners kwam die geen Nederlands spraken. Hier en daar kreegYvon een cadeautje: gehaakte slotjes, een geborduurd servet. En ze werd een keer gebeld door een man die vroeg wanneer ze nou eens bij hem langs kwam. Want hij had al met de buren gesproken, zei hij, en die wilde niet meedoen, maar zelf had hij een mooie foto voor boven de deur van de portiek. Toch isYvon met de andere bewoners gaan spreken en ze stelden wel degelijk spulletjes ter beschikking. Met iedereen maakte Yvon vaste afspraken over het terugbrengen van de geleende spulletjes 'en daar hield ik me stipt aan, anders gaat het in zo'n wijkje snel rondzingen datje het fout doet en dan werken ze niet meer mee.' Het is opzienbarend dat vrijwel de hele buurt meedeed: meer dan vierhonderd huishoudens. Slechts drie keer werd medewerking geweigerd. Eén keer stond ze haar plan aan een vrouw uit te leggen, toen haar mogelijk demente echtgenoot aan de deur kwam schelden en tieren dat ze moest oprotten. 'Kort daarna kwam ik die vrouw op straat tegen en leek ze me een beetje beschaamd.' En in een ander geval sprak ze een man die niet alleen weigerde om iets ter beschikking te stellen, maar die het ook niet goed vond dat er een foto boven de portiek zou komen te hangen. Yvon legde de man uit dat hij daar niet over ging en dat hij dan maar bij de huisbaas moest zijn,Woonplus. Die man is daarna op een buurman gaan inpraten en samen zochten ze nog een derde weigeraar, want dan zou het in de portiek van zes woningen 3-3 zijn en dan kon de kunst democratisch niet door gaan. Yvon grinnikt:'Ze hebben die derde niet gevonden...' Yvon Koopman kreeg een goed beeld van dit stuk Nieuwland. Ze kwam niet overal binnen en bleef meestal aan de deur staan, maar ze zag toch de frappantste verschillen. Interieurs die heel sjiek waren ingericht, met veel crème- en goudkleurige attributen, Dynasty ten top. En ook sjofele, armoedige huizen, waar de bewoners met hun tienen op een driekamerflatje woonden, met de tv aan, lawaaierig, druk, om gek van te worden. En ze trof een paar keer een woning, waar helemaal niets stond, geen meubel, geen bed, niets. 'Er lag alleen een matras op de vloer. Ik denk dat de bewoner overdag bij zijn kinderen was en het flatje alleen gebruikte om te slapen. Hij kon niets geven. Hij had letterlijk niets in huis.' Op de Dr. Schaepmansingel komt ze een vrouw tegen, die net bij haar broer op visite was. Zelf woont zij in Rotterdam, in IJsselmonde. 'Daar hebben wij dit niet,' zegt ze, vol bewondering voor de portiekfoto's. De officiële afronding van het project kreeg weinig publiciteit, want het viel samen met andere culturele gebeurtenissen in Nieuwland (Kunst.dot.com). Maar het project zal nog genoeg belangstelling krijgen. Laat Woonplus nog maar een paar mapjes met die ansichtkaarten aan Hennie Nieswaag geven...

Musis | 2003 | | pagina 322