óet 'Ik ben hier net. Natuurlijk ga ik niet weg.Tjerk Bruinsma is getroffen door de tientallen reacties, die hij kreeg op een pietluttig berichtje in Groot Vlaardingen. Bronnen in het stadhuis wisten te vertellen dat Bruinsma naar een onbestemde functie in Spanje had gesolliciteerd. WatIs de eerste gekozen burgemeester van Nederland het nu al zat? 'Integendeel/ zegt Bruinsma. 'Het is een spannende tijd om burgemeester te zijn. En er is wel wat te doen. Vlaardingen moet uitkijken dat het de boot niet mist.' Musis 366 Er is in Vlaardingen een hardnekkig misverstand ontstaan. 'Bruinsma heeft het niet naar zijn zin,' hoor je in kringen van ondernemers en politici. De burgemeester loopt tegen de beperkingen van het ambt op, hij zou te weinig te vertellen hebben. En het is waar dat Tjerk Bruinsma geregeld zijn bijzondere positie toelicht. In Nederland gaan veel burgers ervan uit dat de burgemeester de baas van het gemeente bestuur is en zeker in zijn geval is er die verwachting: Vlaardingen is de eerste stad in Nederland met een gekozen burgemeester. Dus zal Bruinsma toch wel wat te vertellen hebben... In 2006 krijgen alle Nederlandse gemeenten een gekozen burgemeester, volgens het wetsvoorstel van Thom de Graaf, minister van Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties. Alle zittende burgemeesters krijgen dan ontslag. Als ze willen aanblijven, zullen ze campagne moeten voeren. Het wets voorstel maakt het mogelijk dat de gekozen burgemeester vervolgens zijn eigen wethoudersploeg samenstelt. Het voor deel is dat er geestverwante bestuurders komen, die het verkiezingsprogramma van de burgemeester eensgezind uitvoeren. Een trendbreuk. Want sinds 1848 is de praktijk, dat politieke partijen met elkaar onderhandelen over de collegevorming en dat er wethouders worden benoemd, die er totaal verschillende standpunten op na houden. Tjerk Bruinsma zit in een overgangsperiode. Zijn uitver kiezing was een experiment, om ervaring op te doen met het kiezen van burgemeesters. Voor hem nog geen extra bevoegdheden. De wethouders zijn geselecteerd door de

Musis | 2003 | | pagina 366