'Dat bepaal ik' Tjerk of Rikdat bepaal ik', zong Cornel is Pons op de Vlaardingse Salon waar Liesbeth van der Kruijt en Dick van der Lugt in februari 2002 de beide kandidaten voor het Vlaardings burgemeesterschap, Tjerk Bruinsma en Rik Buddenberg aan de tand voelden. Pons had het echter in het geheel niet voor het zeggen. Wat de geschiedenis zou ingaan als de 'burgemeestersverkiezing van Vlaardingen', was in werkelijkheid een 'raadgevend referendum'. De Vlaardingers mochten (als eersten in Nederland, dat wel) hun voorkeur uitspreken. Chroniqueur Frans Assenberg heeft alle gebeurtenissen en uitspraken minutieus opgetekend. Een samenvatting om even in herinnering te roepen hoe Bruinsma Vlaardings eerste burger werd. Frans W. Assenberg Musis 370 Het is donderdag 5 juli 2001. Een kleine optocht schrijdt de gemeenteraadszaal van Vlaardingen binnen. Voorop loopt, met een burgemeestersketting om, wethouder Henk Roijers. Erachter volgt met een ambtenaar in zijn kielzog, de commissaris van de koningin van Zuid-Holland de heer Jan Franssen. Het is warm in de zaal, sommige raadsleden zitten in hemdsmouwen. Franssen is naar Vlaardingen gekomen om te praten over de profielschets van de nieuwe burgemeester. Er dient een vertrouwelijke procedure te worden gestart. Tijdens de bijeenkomst merkt Franssen op dat hij de voorkeur van de vertrouwenscommissie, bestaande uit alle fractie voorzitters, over sollicitanten zou respecteren, zolang deze unaniem is en er geen informatie naar buiten lekt: 'Als er wordt gelekt, dan is het over en uit.', aldus de gezant van de koningin. Er is dan plotseling beroering in de raadsvergade ring. Ben van der Velde van Groenlinks geeft hierover zijn mening: 'Ik ervaar het als chantage dat, als wij niet lekken, en er op een andere manier informatie openbaar wordt gemaakt, u toch geen rekening meer houdt met onze voorkeur'. Franssen is pissig over deze opmerking van de progressieve fractieleider: 'Als u denkt dat ik u chanteer en verdeeldheid zoek binnen de vertrouwenscommissie, dan ben ik zeer beledigd', zo laat hij weten. Meteen is de gemoedelijkheid verdwenen. 'Ik bekleed een ambt, en daar passen zulke woorden niet bij' zegt Franssen. De overige fracties vinden dat Van der Velde zijn woorden moet terugnemen, maar die denkt daar niet aan. De bijeenkomst van 5 juli 2001 zou de opmaat zijn naar de gunst van de bevolking van Buddenberg en Bruinsma, die eerst vriendelijk en collegiaal verliep, maar op den duur toch scherpe kantjes zou vertonen tussen de CDA- en PVDA- kandidaat. Volgens het wetsontwerp dient de vertrouwenscommissie volgens een nieuw wetsontwerp in principe twee kandidaten ter benoeming voor te stellen. Desgewenst kan de gemeente raad de mening van de bevolking peilen in een zogenaamd 'raadplegend referendum', zeg maar een volkse burgemeesters- verkiezing met twee opgelegde kandidaten. Van echt kiezen is formeel geen sprake. Desgewenst kan de minister de uitgesproken voorkeur naast zich neerleggen. 'Een hele stap voorwaarts', oordeelde D66.'Vlees noch vis', was de mening van het CDA. De Vlaardingers hadden overigens wel een idee hoe de nieuwe burgemeester er uit moest zien. Hij moest een beetje lijken op Fred van Lier, of, als het een vrouw zou worden, moest dat hun eigen Agnes van Ardenne, de tegenwoordige minister van Ontwikkelings samenwerking zijn. De procedure die Vlaardingen aan een opvolger moest helpen van de scheidende burgemeester Bert Stam was echter al in gang gezet. Kiezen voor het raadgevend referendum zou de hele zaak op z'n kop zetten. In de gemeenteraad stond ook niet iedereen te springen van geestdrift inzake de volksraad pleging. Met een krappe meerderheid, 18 stemmen voor en 16 tegen, ging de raad op woensdag 19 september 2001 akkoord met het organiseren van een raadplegend referendum. De lokale WD vond het opzij schuiven van de al lopende procedure onjuist. Ook de fractie van het CDA was tegen net als de SGP/Christen Unie, de AOV en de lokale W2000/Leefbaar Vlaardingen. Volgens Cor de Jonge (SGP/Christen Unie) was er sprake van een zwalkend beleid nu Vlaardingen voor het referendum opteerde. Anny Attema vatte de standpunten van de voorstanders (PvdA, D66, GroenLinks, SP en Stadsbelangen Vlaardingen) kernachtig samen: 'Wie zijn wij om Vlaardingers het recht op een referendum te onthouden?' Cees Oosterom (CDA) vond het referendum 'een paarse worsteling!' In het provinciehuis en het ministerie van binnenlandse zaken toonde men zich verbaasd over dit onverwachte besluit. Het gaf geen pas om de spelregels tijdens de wedstrijd te veranderen, aldus het ministerie. Vlaardingen reageert hierop met de mededeling dat de rijksoverheid de regels wijzigde en niet de Vlaardingse gemeenteraad. Het Tweede Kamerlid Te Veldhuis (WD) stelde vragen aan minister de Vries over de Vlaardingse plannen. Volgens hem was het niet correct dat er nu een referendum zou worden gehouden aangezien sollicitanten die zich reeds hadden aangemeld hiervan vooraf niet op de hoogte waren. Ook Vlaardings wethouder van financiën, Henk Roijers deed een gooi naar het burgemees terschap. Tenminste als er geen jongere en betere kandidaten zouden zijn dan hij. DeVries ging uiteindelijk toch akkoord

Musis | 2003 | | pagina 370