Nieuwe namen in de Gorzen 387 Musis Volgens een raadsvoorstel worden in de Gorzen vier straten vernoemd naar vier Schiedammers die een belangrijke plaats innemen in cultuur, uiterlijk en geschiedenis van de stad. De straten liggen in het ontwikkelingsproject Houthaven II. Het wijkje tussen de vroegere houthaven van Van de Wetering en de Wilhelminahaven, is een project van aanzien. Er verrijzen voornamelijk eengezinswoningen en twee aan twee gebouwde villa's, drive- in woningen en twee complexen van vrij mdeelbare appartementen. De drie straten krijgen de namen van Klaas Heeringa, historicus en stadsarchivaris van Schiedam (1867-1944), Pieter Sanders, architect (1882-1937) en Hendrik Roelants, drukker en uitgever (1827-1907). Het voetpad wordt vernoemd naar Herman Paradies, schilder 1966). HEERINGASTRAAT De uit het noorden van Friesland afkomstige Klaas Heeringa ontvangt ten tijde van zijn 33ste verjaardag op 12 september 1900 zijn benoeming tot gemeentearchivaris van Schiedam. Sinds januari 1892 is hij werkzaam aan het Stedelijk Gymnasium als leraar geschiedenis en aardrijkskunde. Heeringa begint direct aan zijn belangrijkste klus: de inventarisatie van het oud-archief (tot 1816) van Schiedam. Jarenlang werkt hij stug door. De inventaris verschijnt in 1908 in druk. Deze is nog steeds in gebruik. Op woensdag- en zaterdagmiddag is het Gemeentearchief dat dan gevestigd is aan het Oude Kerkhof 5, drie uur geopend voor het publiek. Op die tijdstippen hoeft Heeringa geen les te geven aan de Schiedamse gymnasiasten. Op 14 februari 1911 volgt zijn benoeming tot rijksarchivaris in Zeeland. Hij heeft zijn tijd in Schiedam als historicus archivaris goed besteed: 240 meter archief is goed voor de bezoekers toegankelijk; enkele (bronnen)publikaties over Schiedam, waaronder één over Cornelis Haga, in 1612 de eerste ambassadeur aan het Turkse hof in Istanboel. Heeringa verruilt na tien jaar Middelburg voor Utrecht. Als rijksarchivaris in Utrecht gaat hij in 1932 met pensioen. Even voor Kerstmis 1944 treft Heeringa in Bilthoven een fatale hartverlamming. Hij is dan 77 jaar. PIETER SANDERSSTRAAT Piet(er) Sanders heeft als architect een onmiskenbaar stempel op Schiedam gedrukt. Ondanks dat enkele van zijn HENDRIK ROELANTSSTRAAT Hendrik (H.A.M.) Roelants was uitgever en drukker van kwaliteitswerk. Hoewel de naam lange tijd vooral bekend is geweest vanwege de ontelbare (en wereldwijd afgenomen) toegangsbewijzen, trein en buskaartjes, nummerdrukwerk en coupons, geniet de naam Roelants onder verzamelaars vooral faam vanwege de fraai uitgevoerde reeksen, zoals de complete Dickens en niet te vergeten de bibliofiele uitgaven van de dichtbundels van zijn overbuurman Piet Paaltjens (Franfois HaverSchmidt)Het fonds van Roelants was niet groot maar telde toch enkele belangrijke schrijvers van het eind van de negentiende eeuw. Ook verschenen bij Roelants enkele werken die zich bezig hielden met de 'sociale quaestie'. HERMAN PARADIESPAD Herman Paradies heeft met name de processen van verandering die zich in de jaren 1945-1960 in Schiedam voltrokken vastgelegd. Het werk van Paradies valt steevast op door z'n rijkdom aan kleuren en details. Anders dan andere illustratoren die Schiedam tot onderwerp kozen, beperkte hij zich niet tot het uitlichten van significante details, maar legde hij op ruime formaten het hele stadsbeeld en straatbeeld vast. Het werk van Paradies is vanwege de kleurenrijkdom en het bijzondere, gedetailleerde topografische karakter nog altijd veelgevraagd. bouwwerken inmiddels gesloopt zijn, rest de stad een nog altijd indrukwekkend oeuvre. De Passage, het St.Jabobs Gasthuis en enkele monumentale villas aan de Burgemeester Knappertlaan zijn van zijn hand. Daarbuiten ontwierp hij bedrijfspanden, waarvan de vroegere fabriek van Van 't Hoff en Jongepier aan de Lange Haven een opmerkelijke representant is. Maar ook ontwierp hij in een tijdbestek van dertig jaar bijna duizend woningen. Veel van zijn bouwwerken zijn opgenomen op de rijks- en gemeentelijke monumen- tenlijst.Van meer bijzondere betekenis is het gegeven dat de verfijnde Portret in gips van Klaas Heeringa, foto: Gemeentearchief Schiedam detailleringen die hij ontwierp voor de luxe villa's en bouwwerken als het (helaas gesloopte) hoofdgebouw van en tekenaar (1883- het Weeshuis der Hervormden aan de Lange Achterweg en het St. Jacobs Gasthuis ook terugkeren in zijn areiderswoningen op verschillende plaatsen in de stad. Met name in het aanzien van de gehele Gorzen heeft Sanders de richting aangegeven.

Musis | 2003 | | pagina 387