Suikertaart Frank Willemse Musis 22 richten? Elitair toneel, kwetsbare dans of juist meezingers en kaskrakers? Het zijn vragen die voor- en tegenstanders van restauratie van de Stadsgehoorzaal van Van Ravensteijn, die inmiddels de officiële leeftijd van het erkende monument heeft bereikt, bezig houden. De bestuurlijke voorkeur neigt naar nieuwbouw. Maar voor bouwen aan het Buizengat is geen budget te vinden en inpassing binnen de Rivierzóne-plannen lukt niet eerder dan over tien jaar. Een Salomonsoordeel wacht: schoorvoetend geeft de raad het groene hcht om de verbouwingsplannen uit te werken. Een complexe klus zowel bouwtechnisch als financieel. En dan speelt de monumentale waarde nog mee; Wat voor de één een foeilelijke en mislukte suikertaart is, bestempelt de ander als een sierlijke, neo-barokke cultuurtempel. Van Ravensteijn riep bij zijn leven al sterke tegenstellingen op. Van géén van Nederlands moderne, tot de top gerekende bouwmeesters, is zoveel met bezieling tegen de vlakte gesmeten als juist van Van Ravensteijn. Maar de discussie daarover zal nog worden gevoerd. 'Het is een compleet ander vak geworden' stelt Heiko Kuipers over zijn functie als theaterdirecteur vast. 'Vroeger was de theaterdirecteur een cultureel bevlogen voorman en ziener. Een artistiek leider die wist wat cultuur is en welke voorstellingen je móest hebben. Dat is nu niet meer voldoende; een theaterdirecteur moet nu allerlei beshssingen nemen. Cijfers verzamelen, onderhandelen en commerciële targets halen. Niet langer gelden louter artistieke afwegingen maar meer bedrijfs economische. Een directeur is een zakelijk leider geworden met marketingvaardigheden. Trend vanaf de jaren negentig is: hoe verkoop ik de voorstelling en welke verpakking spreekt de consument aan'. 'Verkoop en verpakking'. Woorden uit de marketing en bedrijfskunde. Eigenlijk wel logisch vanuit Kuipers' achtergrond. In een vorige functie was hij marketingmanager bij het Noord-Nederlands Orkest en hij is (nog steeds) docent Marketing Communicatie bij de Hogeschool in Groningen. Zijn liefde voor de stad - 'even de Martinitoren zien' en lesgeven - gaat zóver dat elke week een retourtje Groningen gekocht wordt. De combinatie van bedrijfskunde en artistieke achtergrond, conservatorium en als pianist van klassiek tot jazz en cabaret, maakte hem geschikt tot nieuwe theaterdirecteur in Vlaardingen. Een directeur met als filosofie dat Heiko Kuipers, foto Jan van der Ploeg Theaters moeten voorstellingen minstens één jaar vooruit boeken. Gedwongen door de markt, laat Heiko Kuipers, directeur van het Theater voor Vlaardingen, doorVlaardingers zelf nog steeds hardnekkig 'de Stadsgehoorzaal' genoemd, weten, dat renovatie van het theater 'pas op zijn vroegst juli 2005 kan starten'. Hij sprak met deze mededehng voor zijn beurt in zijn Theaterkrant van december 2003.'Een commu- nicatiestorinkje met het College' verklaart hij over deze als 'politiek gevoelig' betitelde uitspraak. Politiek en cultureel Vlaardingen discussiëren lang en heftig in media, raad en onderling. Vragen als: moet Vlaardingen wel een schouwburg hebben? En zo ja: wordt het renovatie of slopen? Wat is de rol van de schouwburg en op welk aanbod moet de directie zich

Musis | 2004 | | pagina 22