Vrienden van v Er waren wat voorvalletjes geweest, er was onbehagen en het bestuur wilde nodig eens evalueren wat er niet lekker loopt Kor Kegel Een week voor het 50-jarig bestaan hadden de bestuursleden van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam er eens behoefte aan om met de benen op tafel te vergaderen, zonder de aanwezigheid van museumdirecteur Diana Wind. Er waren wat voorvalletjes geweest, er was onbehagen en het bestuur wilde nodig eens evalueren wat er niet lekker loopt. Het bestuur maakt zich namelijk zorgen. De vereniging Vrienden bestond 18 februari een halve eeuw en het bestuur is tamelijk vergrijsd. 'We moeten verjongen,' vindt het kersverse bestuurslid Edwin Spek. Deze 32-jarige galeriehouder van 300Procent had meteen na zijn aantreden in december al bepleit, dat de jubileumviering gepaard zou gaan met een grote disco voor gesettelde twintigers en dertigers: een vergeten doelgroep, die je niet gauw een museum binnenkrijgt. Maar de museumdirectie kreeg meteen de bibberitis. 'Gaan jongeren niet aan de kunst zitten...?' was het direct geopperde bezwaar. Idee afgeschoten. Er was nog zo'n incident. De vereniging Vrienden wil het jubileum graag opluisteren met een tentoonstelling van de kunstwerken, die ze in vijftig jaar aan het Schiedamse museum heeft geschonken. Diana Wind kreeg in het najaar een verzoek om voor de expositie een hoekje vrij te laten in de Korenbeurs, het tijdelijke onderkomen zolang het museumgebouw aan de Hoogstraat 112 in restauratie is. Maar de museumdirecteur liet weten dat zij lang vooruit plant en dat alle ruimte al vergeven was. Het tentoon stellingsprogramma meldt de opening van een tentoonstelling van Sjef Henderickx op 21 maart, precies op de dag dat de Vrienden hun jubileumfeest houden en hun schenkingen hadden willen exposeren. Maar... Sjef Henderickx werd pas in december door Diana Wind uitgenodigd. Lang nadat de Vrienden hun verzoek hadden gedaan en waren afgewimpeld met de mededeling dat er geen ruimte meer beschikbaar was. Niet voor de Vrienden en al evenmin voor de schenkingen die in de afgelopen jaren zijn gedaan. Musis 100 Dat zijn er nogal wat. In de vijftig jaar van haar bestaan heeft de Vereniging, zonder daar ooit al te veel ruchtbaarheid aan te geven belangrijke tot zeer belangrijke schenkingen aan het museum gedaan. Als vereniging, maar ook als individuen wier naam gedurende lange tijd aan de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum verbonden zijn geweest. Zelfs recent ter gelegenheid van de CoBrA-tentoonstelling - verblijdde de Vrienden het Stedelijk Museum met een schenking die binnen het kader van de CoBrA-collectie als een essentieel onderdeel mag worden gezien. Het was dan ook met zeer gemengde gevoelens dat werd gereageerd op de mededeling dat Sjef Henderickx in het museum zou exposeren op het moment dat de Vereniging een keer naar buiten wilde treden. Sjef Henderickx is blij met de gelegenheid die hij in het Schiedamse museum krijgt, maar hij was zich niet bewust de Vrienden in de weg te zitten. De bestuursleden wilden daarom een keertje hun hart luchten, zonder inmenging van de directeur. Er is in de bestuursvergaderingen soms een 'geremde sfeer', een matheid waar de 31-jarige kunstenares Sarah van der Pols bijna akelig van wordt. Het is overigens voor het eerst dat de verhoudingen tussen museum en de Vrienden scherpe kantjes vertoond. De vier voorgangers van Diana Wind, Schwagermann, Jansen, Paalman en Tjabbes onderhielden steeds uitstekende kontakten. Dat betekent niet dat het van tijd tot tijd niet kon stormen in het contact. DeVrienden bemoeiden zich niet rechtstreeks met het beleid, maar werden door de directeuren wel als klankbord beschouwd in inhoudelijke zaken de collectie en het tentoonstellingsbeleid betreffende. DeVrienden willen ook thans niet de indruk krijgen dat ze alleen maar leuk zijn om schenkingen te doen en de live muziek tijdens openingen van tentoonstellingen te verzorgen. Vanuit een positief-kritische analyse van de situatie willen de bestuursleden tot verfrissing en veijonging komen. Nu is er een extra handicap, omdat een aantal bestuursleden al zolang meeloopt dat ze willen aftreden. Dat geldt bijvoorbeeld voor voorzitter Nico van der Windt en penningmeester Lia de Laat. 'Vind maar eens goede vervangers. Dat zal niet meevallen,' zegt Edwin Spek. 'Veijonging moet! Anders sterft de vereniging een stille dood,' is Govert Visser met hem eens.Visser heeft in het bestuur de taak op zich genomen om lezingen en excursies te

Musis | 2004 | | pagina 100