'jftig zoeken vriendjes De jongeren die komen zijn intrinsiek geïnteresseerd. Die komen op de cultuur af, niet op flauwekul 101 Musis organiseren, wat voorheen Julia Snikkers deed. Visser vindt dat deVrienden nieuwe activiteiten moeten ontwikkelen voor een jongere doelgroep, zonder overigens de activiteiten voor de oudere leden te veronachtzamen. Edwin Spek en Govert Visser zien verschillende mogelijkheden. Ze stellen het bestuur voor in zee te gaan met het organisatiebureau van Gerda Brust, bekend van de stichting KunstWerkt en Pand Paulus. Zij heeft ervaring met het organiseren van excursies-op-maat, toegesneden op specifieke doelgroepen. Edwin Spek heeft als galeriehouder een netwerk van jonge fotografen en kunstenaars, die goed weten wat er onder jongeren leeft. Govert Visser:'Je kunt, hoe grijs je ook bent, toch jong van geest blijven, maar dat wil niet zeggen datje ook weet wat jongeren bezielt. Een zender als Fun X weet cultureel geïnteresseerde jongeren heel goed te bereiken. Radio 538 en Hilversum III zijn stinkend jaloers omdat zoveel jongeren naar Fun X luisteren. Daar zou een vereniging als de onze 'ns mee in contact moeten treden.' Ook van die ervaring hopen deVrienden gebruik te kunnen maken. 'Ik denk dat als we Mike Redman vragen een video avond te doen, met een dj die jazz en dansmuziek mixt, we een heel nieuw publiek in huis krijgen,' zegt Edwin Spek. DeVrienden zijn niet beducht voor vandalisme.'De jongeren die komen zijn intrinsiek geïnteresseerd. Die komen op de cultuur af, niet op flauwekul,' zegt Govert Visser. Maar hij vindt versterking van het bestuur toch een eerste voorwaarde om die jongeren te bereiken. Met de organisatie van excursies staat Visser er alleen voor. De excursies naar Dokumenta in Kassei en naar het Van Abbemuseum in Eindhoven waren een succes, maar de respons op de geplande excursie naar de vijftigste Biënnale van Venetië was daarentegen weer nul. In de ledenvergadering werd geklaagd over de prijs. 'Maar er zat wel een hotel bij middenin Venetië in het hoogseizoen!' zegt Govert Visser. 'Het was echt een schappelijke prijs'. 'Naar Saatchi! In Londen. Een brutaal museum. Dat trekt misschien nieuwe leden, terwijl het ook de oudere kunstliefhebber kan boeien,' zegt Edwin Spek. Hij wil meewerken aan een sfeer waarin ideeën opborrelen, een geestdriftige sfeer, want dat heeft een psycho-magnetische werking op het publiek. Hij vindt de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum beslist nuttig: 'Het zou zonde zijn als de vereniging er niet meer was. Bijna alle vrijwilligers in het museum zijn Vrienden. Zonder deVrienden zouden de vrijwilligers waarschijnlijk minder betrokken zijn. En zouden zelfs een aantal taken op het gebied van collectiebeheer en collectiebeschrijving domweg blijven liggen'. Daarin schuilt natuurlijk ook het gevaar. Waar de Vereniging in het verleden een meesturende, initiërende en ondersteunende taak had, is deze langzamerhand veranderd in een dienende.In de lezingen, de excursies en de concertseries van weleer hadden deVrienden een stevige hand, zoals ook in het opzetten van de kunstklassen waarvoor het museum aanvankelijk slechts ruimte beschikbaar stelde. Edwin Spek: 'Ik denk dat we meer reclame voor onszelf moeten maken. Als je lid bent, mag je gratis het museum in. Ben je geen lid, dan kostje dat vijf euro entree. Als je drie keer het museum bezoekt, heb je de contributie er al uit'. Wat hem betreft wordt het jubileumfeest gecombineerd met nog meer leuke aanbiedingen. 'Een feest, hoe plat het misschien ook is, 'triggert' toch weer andere mensen.' Maar ook op andere manieren zou de vereniging Vrienden aan betekenis kunnen winnen, denkt Govert Visser, de man achter de excursies. DeVrienden zouden de discussie over het belang van cultuur in brede zin kunnen aanwakkeren. 'Ik vind - en dat is in Schiedam vloeken in de kerk - dat Cobra overdreven veel aandacht krijgt. Alsof we het alleen daarvan moeten hebben. Maar het museum positioneert zich wel als museum voor hedendaagse kunst. Daar wil ik het mee eens zijn, maar op welke kunststromingen richten we ons dan? Welke kant moeten we op? Wat voor visie heeft de museumdirectie eigenlijk. De definitie hedendaagse kunst is mij te algemeen en te vrijblijvend. Je zult moeten aangeven waarop je je precies richt, zoals dat ook in het verleden duidelijk is gezegd door Jansen en Paalman'. Hij vindt dat het gemeentebestuur veel te veel verwacht van winkels, winkels, winkels in de binnenstad, ofschoon er veel winkelpanden leeg staan, en ondertussen gaat de gemeente voorbij aan het belang van culturele voorzieningen. Pand Paulus moet sluiten, de Artoteek moet bezuinigen, het museum moet een entreeprijs van vijf euro vragen. Is er wellicht een vereniging Vrienden van de Schiedamse Cultuur nodig, die zich met méér dan alleen het museum bezighoudt? Of moeten deVrienden zich misschien 'ns beraden op het nog niet zo ver verwijderd verleden waarin deVrienden in algemene zin van zich deden spreken en een duidelijke visie durfden ventileren op de cultuur in Schiedam. Ook als het niet exclusief het museum betrof of de beeldende kunst. Edwin Spek neigt er overigens toe om daar niet de eerste vernieuwingsnoodzaak te zien. Hij zoekt het nadrukkelijk in veijonging. DeVrienden hebben Vriendjes nodig. 'In Rotterdam gebeurt van alles op het gebied van moderne kunst en er is een jong publiek voor. Ik zie daar in Schiedam weinig van terug.' Inmiddels heeft het overleg tussen bestuursleden van de Vrienden en de staf van het Stedelijk Museum toch tot een oplossing geleid voor de viering van het 50-jarig bestaan. In het midden van de Korenbeurs komt een grote tafel te staan met schenkingen en documentatie en daarboven komt, tot in de nok, een grote banier met afbeeldingen van geschonken kunstwerken. Zo doet het museum alsnog enig recht aan zijn Vrienden.

Musis | 2004 | | pagina 101