Hebben die kinderen eenmaal het fundament van een vertrouwde basisschooldan zijn ze sterk genoeg om zelfstandig in het voorgezet onderwijs verder te leren. Dan zijn islamitische of andere confessionele scholen niet meer nodig Musis 78 'Natuurlijk wil El Furkan verhuizen naar het voedingsgebied, dus naar Nieuwland. De meeste van onze leerlingen wonen daar. 15% Komt uitVlaardingen, Maassluis en Delft, de rest uit Schiedam. We hebben ongeveer 360 leerlingen, waarvan bijna de helft uit Nieuwland komt, de meeste met onze schoolbus. Ik ben hier nog niet lang genoeg om precies te weten wat er mis is gegaan tussen El Furkan en de gemeente. In de meeste gemeenten staan de Partij van de Arbeid en het CDA respectievelijk welwillend en zeer vriendelijk tegenover het islamitisch basisonderwijs. Hier schijnt het de PvdA te zijn geweest die met alle middelen een verhuizing naar of de vestiging van een dependance in Nieuwland heeft tegengewerkt. In de lokale wandelgangen hoor ik dat een islamitische school in Nieuwland schadelijk zou zijn voor het openbaar onderwijs. Maar ja, wat is schadelijker, dat ouders kiezen voor de soort school die zij voor hun kinderen willen, wat de wet trouwens ook toestaat als daar genoeg draagvlak voor is, of dat ze door politieke tegenwerking de kans daarvoor niet krijgen en hun kinderen naar scholen moeten sturen die ze eigenlijk niet willen? Het is toch het belang van het kind dat voorop moet staan, ook en juist bij politici, en het zijn toch primair de ouders die bepalen wat zij het belang van hun kinderen vinden. Dat kan - ook voor allochtone ouders - een openbare school zijn, maar ook een islamitische of een school van een andere denominatie, of misschien wel een school die zo 'wit' mogelijk is. Het is altijd voor kinderen het beste als hun school aansluit bij de keuze van hun ouders en zo dicht mogelijk bij huis is. De school kan dan het contact met de ouders beter onderhouden en het kind heeft vriendjes of vriendinnetjes van de eigen school en in de eigen buurt. Natuurlijk is de problematiek dreigend en zou spreiding van allochtonen over de stad en vooral van hun kinderen over meer scholen helpen bij de oplossing. Daarbij moet dan wel de vrijheid van onderwijs overeind blijven. Die is in de grondwet verankerd en de discussie over spreiding zal dus moeilijk blijven. Je kunt ouders niet dwingen hun kinderen naar scholen van andere denominaties te sturen, als ze dat niet willen. Je kunt wel zeggen: niet allemaal naar dezelfde 'zwarte' openbare school. Of het over een openbare of een islamitische 'zwarte' school gaat, contacten met ouders, participatie van ouders in ouderraden, deelname van ouders aan de activiteiten van de school, het is allemaal zeer wezenlijk. En scholen met veel allochtone leerlingen moeten vooral laten merken dat overblijfhioeders en andere ouders die iets op school doen, er echt bij horen.' 'Tja, en dan mijn prille ervaringen op El Furkan. Ik heb nooit op een islamitische school gewerkt en dus is me al veel opgevallen, vooral in positieve zin. Het is moeilijk om - autochtone en andersdenkende - Nederlandse leerkrachten te krijgen. Dat komt door de arbeidsmarkt, maar ook een beetje door vooroordelen. We hebben hier vrijwel alleen allochtone islamitische leerkrachten, maar andersdenkende zijn hartelijk welkom. We hebben net een pas afgestudeerde studente van de Pabo aangenomen; ze heeft hier stage gelopen, en is net zo Nederlands als ik. Natuurlijk hoeft zij geen hoofddoek te dragen. De school heeft een opvallend evenwichtige verdeling tussen mannelijke en vrouwelijke leerkrachten. Het vak is vervrouwelijkt, maar dat is bij ons niet te merken. Mannen en vrouwen werken hier prima samen, maar houden meer afstand van elkaar en zitten bij de vergaderingen opvallend gescheiden. Wat me opvalt en verheugt, is dat de kinderen beter gedisciplineerd zijn dan op de scholen waar ik eerder gewerkt heb en, voorzover ik dat heb waargenomen, op andere 'zwarte' scholen. Een verklaring heb ik niet, maar ik vermoed dat het te maken heeft met wat ik al eerder noemde: deze school ligt in het verlengde van de opvoeding thuis, waardoor kinderen zich hier op hun gemak voelen en meer discipline kunnen opbrengen. Ze herkennen de waarden en normen die wij hen bijbrengen. De kinderen spreken goed Nederlands, veel beter dan ik verwachtte. De ouderraad dringt er ook op aan dat we de leerlingen correct Nederlands

Musis | 2004 | | pagina 78