BOERENFATSOEN De grootste bedreiging voor Midden Delfland schuilt in Midden Delfland zelf, zei directeur generaal Milieubeheer Hans van derVlist tegen Wim Schelberg. Midden Delfland waar ligt dat, vroeg een kennis aan Kor Kegel. De meeste omwonenden hebben het over de verschillende polders en buurten in dit gebied. Onbekendheid is misschien nog de grootste bedreiging van Midden Delfland. Kamerlid Klaas Hofstra kan het niet snel genoeg gaan met de aanleg van de A4 tussen Schiedam en Vlaai-dingen. Als het aan hem lag legde minister Karla Peijs al in 2006 de eerste plak asialt. Maar het ligt niet aan hem. Hans van der Sloot. Legde Paul Meuldijk een nostalgisch landschap vast op zijn duizenden foto's van Midden Delfland of registreerde hij een tijd die feitelijk al achter ons ligt. Feit is dat dit kleine en kwetsbare agrarische gebied nog altijd schitterende beelden oplevert. Peter de Lange trok er in de late avond op uit in de polders boven Vlaardingen. Op zoek naar kerkuil en veenmol, die in Midden Delfland nog voorkomen, zij het niet op de avond dat De Lange langs de bochtige polderwegen fietste. Zelfs de waterralletjes heten het afweten. Gerard van Soest is beter thuis op de haven- en industriegebieden aan de zuidrand van Midden Delfland dan in het weidegebied tussen Schiedam, Vlaardingen en Delft. Schiedam heeft de eer ooit het eerste woonwijkje in Midden Delfland te hebben gebouwd, Tuindorp Kethel. Op dit ogenblik wordt het dorpje gerenoveerd, waarbij (bijna) alles dat door de bewoners in de loop der jaren is toegevoegd, wordt gerespecteerd. Ben Maandag. Het voortbestaan van Pand Paulus als vaste expositieruimte voor KunstWerkt staat ter discussie. Froukje Holtrop sprak met betrokkenen en kwam tot de slotsom dat Paulus meer kan zijn dan expositieruimte alleen. Als alle betrokkenen enthousiast meewerken tenminste. Midden Delfland verandert. En te snel naar de mening van velen. Stedelijke uitbreidingen, boeren die hun bedrijf hebben opgegeven en geen opvolger konden vinden en industrialisering hebben flinke - en lelijke - happen uit het landschap genomen. Niet te voorspellen is wat de effecten van de A4 zullen zijn. Niemand weet ook waartoe een verder gaande recreatisering zal leiden. Er worden fraaie wandelgebieden aangelegd, die alles van doen hebben met de parkideeën zoals die op de tekentafel zijn ontwikkeld, maar niets meer met het oude landschap van weiden, veenstroompjes en dijken. Het boerenfatsoen dat eeuwenlang de polders heeft gemodelleerd, maakt plaats voor steedse recreatie ideeën. Maar de waarde van Midden Delfland ligt niet alleen in de recreatieve sfeer. Juist door z'n zwakker economische basis, behoort Midden Delfland met het Groene Hart tot de gebieden waarin de historische karakteristieken van het Nederlandse platteland beter bewaard zijn dan in economisch sterkere agrarische streken. Want, op de manier waarop in het Groene Hart en Midden Delfland de boeren nog boeren, boert de boer in Groningen allang met meer. Niet zozeer de discussie over wat Midden Delfland zou moeten en kunnen zijn, is interessant. Eerder gaat het er om hoe de algemene overtuiging dat het hier een uniek, maar kwetsbaar gebied betreft, kan leiden tot behoud en waar mogelijk versterking van de verzwakte economische en agrarische positie. Of nemen we het maar voor het dat Midden Delfland meer en meer zal veranderen in een betekenisloos groengebied waarin boerderijen de landhuizen voor de nieuwe rijken worden en het landschap wordt overgelaten aan de veertigers en vijftigers die op hun peperdure fietsen en mline-skates de laatste herinneringen aan hun jeugd, doortrokken van zware Van Nelle, strijdlust en idealen, van zich af proberen te trappen. Omslag: Zonder titel, Gerard van Soest redactiemusis@zonnet.nl MUSIS april 2004, jaargang 10, no. 4 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Kor Kegel, Laurens Priester, Henk Slechte, Marinda Verhoeven, Harriet Weststrate, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 28,- (jaarabonnement 2004) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam 111 Musis

Musis | 2004 | | pagina 111