Onbekendheid is de grootste vijand Midden üelflaj nd. I Kor Kegel ■■BH Musis 116 Een kennis van mij, een verwoed fietser, doet vaak een rondje Kethel-Delft-Maasland en dan terug naar Schiedam. Hij is kenner derhalve en de persoon bij uitstek om hem te vragen wat hij slechter vond geworden en wat misschien beter in Midden Delfland? 'Midden Delfland', zei hij, 'waar ligt dat?' In de natuur- en milieubeweging spreken ze van over Midden Delfland als het Kleine Groene Hart. Uiteraard is het ingekapselde polderlandschap tussen de Haagse en de Rotterdamse agglomeraties niet te vergelijken met de weidsheid die er elders in Zuid-Holland nog is: het Groene Hart van Holland geheten dat ruwweg gelegen is tussen Gouda, Alphen aan de Rijn en de Vecht. Het gebied dat planologen de 'binnentuin' van het verstedelijkte Holland noemen. Terecht komen natuurorganisaties op voor de bescherming van het Hart van Holland. Maar er is reden tot nuance: niet overal is dat Groene Hart van Holland even betekenisvol. Sommige delen rond Boskoop, Waddinxveen en Woerden zijn zelfs van een lelijke saaiheid. Er is een druk van projectontwikkelaars om die lelijke delen met mooie bouwprojecten in te vullen. Aan die randen speelt zich een voortdurende tweestrijd af tussen de beschermers van 'het groen' en de ruimtezoekers naar woningbouw en bedrijfsontwikkeling. De strijd om het Groene Hart staat echter stijf van symbohek. Te beginnen bij de 'rode' en 'groene' grenzen in Jan Pronks zo slecht ontvangen concept van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Strikt genomen is het geen 'rood' tegen 'groen'. Er zijn rond de gemeenten in het Groene Hart zeer beslist locaties waar het 'rood' van nieuwbouwwijken mag worden toegestaan, want zo bijzonder zijn die gebieden qua flora en fauna niet. Bouwen zou hier best mogen. Zonder dat het het Groene Hart van Holland wezenlijk aantast. De discussie over het Groene Hart van Holland is voor veel stedelingen een ver-van-mijn-bed-show. Welke Rotterdammer gaat nou wandelen bij de Reeuwijkse Plassen als je dichter bij ISSii ilfflf a t'MMUS V ;SS: sfU fèy j: 3: 0 i - Foto's: Jan van der Ploeg

Musis | 2004 | | pagina 116