Voorbeeld. Die wet ging iedere stedeling in Rotterdam, Schiedam, ciassluis, Den Haag en Delft aan. De wet ging over hun binnentuin 117 Musis huis in het Kralingse Bos ook een pannenkoek kunt eten? Het belang van het Groene Hart van Holland voor de stedelingen uit Den Haag, Rotterdam en Utrecht valt moeilijk te schatten. Komen ze er. En zo ja, hoe vaak en hoe ver. En dan hebben we het nog alleen over mogelijke recreatieve functies. Maar het Groene Hart is meer, precies zoals Midden Delfland op kleinere schaal ook méér is dan het recreatiepark voor gestresste stedelingen. Het is een agrarisch gebied dat juist door z'n zwakke economische positie ongewild het beeld in stand houdt van het oude Nederlandse platteland. De nationale politiek maakt zich nauwelijks druk maakt over Midden Delfland.Voor de Haagse politiek is het gebied bekend vanwege de nog steeds haperende aanleg van de A4. O ja.... En van de kassla en de komkommers, zoals dat op school nog wordt geleerd. Maar het is tevens de agrarische binnentuin waar Schiedam,Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk en Delft aan grenzen. Hans Kombrink, voormalig wethouder voor ruimtelijke ordening in Rotterdam, vergeleek Midden Delfland eens met Central Park in New York. Een landschapspark omklemd door stedenbouw. 'O, bedoel je Kethel?"De Kandelaar?' ,Dat gehuchtje Zouteveen?"Café Vlietzicht?' De antwoorden willen nogal eens uiteenlopen als je wandelaars en fietsers in Midden Delfland vraagt waar Midden Delfland ligt. Ze genieten van het Hollandse landschap, na een paar fietstochten kennen ze de knotwilgen en de authentieke boerderijen uit hun hoofd, maar dat ze zich door Midden Delfland heen bewegen... het ontgaat ze. Midden Delfland bestaat alleen in de hoofden van de plannenmakers, de boeren en bewoners, en de belendende burgers die zich bovengemiddeld voor hun leefomgeving interesseren, maar menige recreant bedient zich van Midden Delfland zonder te weten dat het gebied zo heet. Delfland? Dat is toch dat hoogheemraadschap? 'Die gaan toch over water en het grondwaterpeil en zo?' Touché! Inderdaad is de naam Midden Delfland ontleend aan het werkingsgebied van het waterschap Delfland. Als je in een stad woont, heb je weinig met zo'n schap te maken, je betaalt een toeslag. Maar de ingelanden tussen de steden, die met het peil in de poldersloten, de boezems en kreken te maken hebben - zij hebben een veel groter belang bij het beleid van het waterschap. En daarin schuilt de eerste misvatting, dat Midden Delfland ons stedelingen in Schiedam en Vlaardingen niet aan zou gaan. De tweede misvatting is, dat Midden Delfland ver weg ligt. Een mini-enquête onder ingelanden van Delfland leverde heel wat merkwaardige antwoorden op de vraag of men wist waar Midden Delfland lag. Vele dachten dat het om de cirkels rond Delft ging. De Vlaardingse Broekpolder? Het oeverbos Lickebaert? Is dat ook Midden Delfland dan? Het is een paradox, dat Midden Delfland intensief wordt gebruikt door stedelingen die niet weten dat ze Midden Delfland gebruiken. Ze noemen het ook anders. 'Ik ga een rondje Kethel doen.' 'Ik ga even met het pontje naar Maasland.' 'Zullen we even fietsen door de Zuidbuurt?' Het probleem met Midden Delfland is, dat het gebied wordt gevormd door polders en deelgebieden die eerder onder hun eigen naam bekend zijn dan onder de verzamelnaam Midden Delfland: Abtswoude, Lickebaert, Oostgaag, 'tWoudt, zijn maar een paar voorbeelden. De reconstructiewet Midden Delfland. Voorbeeld. Die wet ging iedere stedeling in Rotterdam, Schiedam,Vlaardingen, Maassluis, Den Haag en Delft aan. De wet ging over hun binnentuin. Hun Central Park. Maar bemoeiden de gemeenteraden rond Midden Delfland zich met de reconstructie? Welnee! De raden lieten het - niet eens geheel onterecht - over aan de in 1977 opgerichte Midden Delfland Vereniging. Ik herinner me nog de woorden, die de toenmalige PvdA-gedeputeerde Joop Borgman sprak: 'Vanat nu zullen wij dit gebied beschermen tegen bouwidioten!' Geen twijfel aan de oprechtheid van Borgman. Hij won niet voor niets postuum de speciale landschapsprijs, die alleen aan de hardnekkigste beschermers van het polderlandschap tussen Schiedam en Rijswijk is voorbehouden. Maar de resoluutheid, waarmee Borgman in 1977 kon spreken, met een reconstructiewet in zijn achterzak, die is beslist aan erosie onderhevig. Als de Midden Delfland Vereniging niet uitkijkt, zijn er talloze kapers op de kust. Projectontwikkelaars, die wat graag de kwetsbare delen van Midden Delfland explorabel willen maken. Niet zo gek. Er is uiteraard een analogie met het grote Groene Hart van Holland. Er zijn minder waardevolle delen van Midden Delfland, en zelfs de Flora- en Faunawet zal bebouwing niet overal kunnen verhinderen. Het gemak, waarmee de gemeente Vlaardingen bomen kapt in de Broekpolder om er sportvelden aan te leggen, is een symptoom. Evenzogoed kun je bouwplannen verwachten voor de Dijkpolder, nu van Maasland, maar straks wellicht van Maassluis, en voor de omgeving-Coldenhove, waar de ecozone tussen het Staelduinse Bos/Korte Bonnen en Midden Delfland toch al definitief verziekt is door onoplettendheid van iedereen, inclusief die waakzame Midden Delfland Vereniging. Een grimmige ondertoon is gepast waar de bescherming van Midden Delfland aan de orde is. Dat laat zich eenvoudig verklaren. De Samenwerkende Milieugroepen Midden Delfland (SMMD) stelden zich dertig jaar geleden een optimaal behoud van het polderschoon voor. Er werden door de Stuwgroep Midden Delfland waarin de stadsuitbreidingen van Schiedam en Vlaardingen uitermate scherp becommentarieerd werd. Dat gebeurde op goede maar toch niet zo dat een bulldozer er niet gemakkelijk overheen kon walsen. De stadsuitbreidingen ging door en daardoor werd het polderlandschap tussen Schiedam en Delft (zeven kilometer) gereduceerd tot de vier kilometer tussen de wijken Woudhoek enTanthof. Maar, goed de teloorgang van dit stukje polderlandschap verliep volgens democratische spelregels. Pijnlijker is dat de reconstructie van het poldergebied zelf zo technocratisch is verlopen. Vergelijk: de Woudweg. De Woudweg is een heerlijke polderweg, een polderweg zoals

Musis | 2004 | | pagina 117