Een weiland kun je zo volbouwen Een bos omhakken lukt vandaag de dag niet meer Sr^-- «6ÉÊ! 119 Musis ze moet zijn. Sloten, knotwilgen, een monumentale boerderij, slingerend door de polder kom je langs flora en fauna waar je stil van wordt. En dan: De wandelweg van de Groeneweg in Kethel naar de Harreweg. Eén rechte lijn. Saai. Niet één boompje. Of: Het regionale fietspad. Midden Delfland heeft er dankzij de reconstructie een heleboel. Rechttoe-rechtaan-paden. De snelheid van wielrenners domineert over de landschap pelijke aantrekkelijkheid. En steeds meer zie je bossen verrijzen, waar ooit het open landschap de kwaliteit was. Het bezwaar hiertegen is dat bossen net als woningbouw de beleving van de open ruimte teloor doen gaan. De kritiek is beslist terecht: Midden Delfland, zoals het was, met zijn open vlakten en kronkelige paden, valt ten prooi aan de verstedelijking. Er worden bossen geplant, die het Hollandse karakter ondermijnen. Er worden regionale fietspaden aangelegd, die als een snee door het landschap vreten. Het Octave de Coninckpad is een lehjk pad en het doet allerminst recht aan de naamgever, die juist het oorspronkelijke van het Kethelse landschap treffend wist vast te leggen. O, welzeker! We kunnen gramschap hebben over de teloorgang van Midden Delfland. En toch kan ik me met het resultaat verzoenen. Hoe ontoepasselijk de bebossing van open delen van Midden Delfland ook kan zijn, ter verdere bescherming van Midden Delfland is het een steekhoudende oplossing. Nu de (beschermende werking van de) reconstructiewet ophoudt te bestaan, is het een factor van belang om een bos te hebben in plaats van een weiland. Een weiland kun je zo volbouwen. Een bos omhakken lukt vandaag de dag niet meer. Daarom bieden bossen, hoe paradoxaal ook, de beste bescherming tegen verdere verwoesting van de open ruimte. Je moet ermee willen leven. Midden Delfland is nog steeds zeer de moeite waard. Uiteraard valt zo'n idyllisch-kronkelige Oostveenseweg qua polderschoon te prefereren boven het zzzjjoefïf-rechttoe-recht-aan van een provinciaal fietspad. Er zijn zeker nostalgische bezwaren in te brengen tegen de reconstructie van de laatste twintig jaar. Midden Delfland is er als open Hollands landschap bepaald niet fraaier op geworden. Toch kan de reconstructiecommissie Midden Delfland met goede redenen die 'vernieling' verklaren. Het flauwste argument zou kunnen zijn, dat de matrix van snaarstrakke fietspaden helemaal niet in strijd zou zijn met het landschap, omdat er behalve kronkelige polderwegen ook liniaalrechte sloten in het landschap liggen alsmede een rechte spoorlijn en al evenmin met kronkels gegraven vaarten en vlieten. En een tegenargument kan ook zijn, dat het dankzij de bebossing projectontwikkelaars het straks veel moeilijker krijgen om delen van Midden Delfland te bebouwen. We kunnen treuren om de relatieve teloorgang van het polderland. Maar zonder die Reconstructiewet was misschien het hele stiltegebied al verloren gegaan aan woningbouw en bedrijvigheid. Ondanks alles kun je nog steeds romantisch langs de knotwilgen fietsen.

Musis | 2004 | | pagina 119