Niet te zien, te horen of te ruiken Hans van der Sloot 121 Musis Uiteindelijk zal het er binnenkort dan toch van komen. De provincie Zuid-Holland en de betrokken gemeenten zullen het huidige plan voor de aanleg van de A4 door Midden Delfland moeten slikken. Doen ze dat niet, dan komt er wat verkeersminister Karla Peijs betreft een einde aan de discussie over het ontbrekende stukje A4 tussen Delft en Schiedam. 'Het is de laatste keer dat we het proberen', zegt ze. En dat is meer dan een dreigement. Na vijfendertig jaar is dit het ultimatum dat ex-wethouder Luub Hafkamp zijn mede politici in Schiedam steeds voorhield, wanneer deze de aanleg van de A4 categorisch afwezen en ook niet wilden luisteren naar eventuele alternatieven. 'Denk niet', waren zijn vaak gehoorde woorden, 'dat de beslissing over de A4 hier door de gemeenteraden van Vlaardingen en Schiedam genomen wordt'. Over de aanleg van het laatste ontbrekende stukje van de A4 door Midden Delfland wordt al een generatie lang gesteggeld. Over de noodzaak zijn voor- en tegenstanders het nog lang niet eens. Ook Luub Hafkamp, kan niet volmondig beamen dat die weg het sluitstuk zal zijn in de noodzakelijke verbetering van de verbinding tussen de regio Randstad Nederland-Noord, het industriegebied rondom Antwerpen en verder nog de industriële agglomeratie Lille. De A4 zal indien gerealiseerd - het verkeersknooppunt Prins Clausplein- Ypenburg verbinden met de knooppunten Kethelplein- Beneluxtunnel-Pernis, waar de weg aansluit op het zuidelijk deel van de Ring rond Rotterdam. Dit plus het gegeven dat de A4 het landschap van Midden Delfland in twee afzonderlijke delen splitst en voor overlast zal zorgen in de smalle, groene corridor tussen Vlaardingen en Schiedam maakte dat de realisatie steeds weer op andere problemen stuitte. Zo verzetten gemeenten als Schiedam en Vlaardingen zich tegen de verwachte overlast, was er te weinig geld, protesteerde de milieubeweging tegen doorsnijding van het gebied en ging de Tweede Kamer uiteindelijk dwarsliggen. De Zuid-Hollandse gedeputeerde Marnix Norder kwam daarom twee jaar geleden met een plan om de discussie uit het moeras te trekken. Naast een verdiepte aanleg van de weg zou er ook natuur en recreatie ontwikkeld worden. Norder wilde hiermee tegemoet komen aan zowel de critici, alsmede de bewoners van Midden Delfland die de aanleg toejuichten en aan de wens van de rijksoverheid. Deze is vastbesloten om ook die laatste 6,5 kilometer autoweg overkapt, verdiept of op maaiveldhoogte te realiseren. 'We hebben nu een mooie middenweg gevonden tussen het plan van Norder en ons plan,' vond Peijs. Zij had overigens nog een goede reden om de bouw door te zetten. Volgens haar moet er nu geprofiteerd worden van de slappe tijd in de bouw. Er kan relatief goedkoop worden gebouwd. Het rijk is bereid een aantal projecten in de aanleg van de weg mee te helpen ontwikkelen. Marnix Norder heeft dit aangekondigd en een brief van het ministerie is inmiddels onderweg. Uitgegaan wordt van een integrale ontwikkeling van het project. Hierin werken overheden, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties samen met als doel een integrale oplossing te vinden voor mobiliteitsproblemen in de zuidvleugel van de Randstad, de bedreiging van het landelijk gebied en stedelijke vraagstukken. Mens en milieu spelen daarin een hoofdrol. Maar net zo goed als Peijs haar Luub Hafkamp, foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2004 | | pagina 121