Je moet goed bedenken dat de beslissing of gemeenteraadsniveau wordt genomen. Hooguit k Musis 122 ultimatum stelt houdt ook Norder een wapen achter de hand. De adviescommissie waarvan hij voorstander is wil alleen instemmen wanneer alle milieuprojecten in de aanleg van de A4 worden uitgevoerd. 'Het is alles of niets', zo heeft Marnix Norder eerder al laten weten. De twee wethouders die in de gesprekken een belangrijke rol hebben vervuld, Kees van der Windt uitVlaardingen en Luub Hafkamp uit Schiedam, tonen zich tevreden. Kees van der Windt:'Uiteindelijk hebben de acties toch succes gehad. De inspanningen zijn steeds gericht geweest op een milieuvriendelijke oplossing voor het probleem. De raad in Vlaardingen kende voor- en tegenstanders. Die laatsten zijn voortdurend in de meerderheid gebleven omdat een weg op maaiveldniveau in alle opzichten onacceptabel was. De bewoners van Midden Delfland, de inwoners van Vlaardingen, de Kamer van Koophandel en de milieu beweging hadden elk voor zich duidelijke standpunten die feite wel mee eens, maar vertaalde dit in het uitgangspunt dat je de weg niet zou mogen zien, zou mogen horen of zou mogen ruiken. Door je op het eenzijdige standpunt te plaatsen dat die hele weg een onding is, zet je jezelf buiten spel. De commissie is in meerderheid steeds tegen gebleven. Eerst samen met Vlaardingen, later - toen Vlaardingen toch overstag was gegaan - als enige partij. Daarmee ben ik het nooit eens geweest. Wil je mee blijven praten, dan zul je tenminste moeten luisteren naar andermans standpunten, hetgeen iets anders is dan water in de wijn doen. Met de tegenstanders ben ik het eens dat het effect van de A4 misschien niet zo groot is als de voorstanders hopen. Oorspronkelijk is de weg bedoeld als slagader in het verkeer tussen de Randstad en Noord-Frankrijk, misschien tot aan Parijs. Dit wordt in ieder geval niet bereikt. De A4 is een lokale oplossing die bij Pernis aansluit op de al bestaande A15. De kans is natuurlijk groot dat daar problemen ontstaan. echter te ver uiteen lagen om overeenstemming te bereiken. Het is interessant om te zien hoe die verschillen worden weggenomen. Het rapport Norder was in dat opzicht een doorbraak. Daarom kon de raad zich er ook achter stellen, mits de aanbevelingen uit dit rapport ook in de praktijk worden overgenomen. Ambtelijk waren we ervan overtuigd dat de omgeving van Vlaardingen geen grote milieubelastende ingrepen meer kon verdragen. Het in stand houden van de natuur is van wezenlijk belang voor de stedelijke kwaliteiten. Dat geldt voor de smalle strook tussen Vlaardingen en Schiedam, voor het grensgebied tussen Vlaardingen en Midden Delfland en de Broekpolder. Natuurlijk moeten er concessies worden gedaan, maar het uitgangspunt dat de A4 geen verdere schade mag aanrichten blijft daarmee overeind. Ik denk dat er wat moois van te maken is. Ook als voorbeeld voor soortgelijke projecten elders. Maar de interesse in het uiteindelijke project is ook gekruid met de zorg, dat inderdaad al die deelprojecten worden uitgevoerd die Marnix Norder heeft bedacht en door de adviescommissie zijn overgenomen. Als het aan Den Haag ligt wordt die weg zo snel en zo goedkoop mogelijk uitgevoerd. Het is aan de critici om ervoor te waken dat het uiteindelijke resultaat voor alle partijen aanvaardbaar zal zijn'. Luub Hafkamp vertegenwoordigde een minderheid in de gemeenteraad met zijn overtuiging dat Schiedam hoe dan ook in gesprek moest blijven met het rijk. Schiedam is er nog steeds van overtuigd dat de A4 een onaanvaardbare aantasting van het milieu is, geen oplossing biedt voor de verkeersdruk op de A13 tussen Den Haag en Rotterdam en het sluipverkeer in Midden Delfland niet zal verminderen. Schiedam is dus nog steeds tegen de aanleg. Ook op de manieren waarom Marnix Norder die heeft voorgesteld. Hafkamp: 'Ik ben blij dat het hoge woord er eindelijk uit is. Van meet af aan heb ik de raad voorgehouden dat de beslissing over de aanleg van de A4 niet in Schiedam of Vlaardingen wordt genomen. Schiedam stelde voortdurend dat de weg er niet zou moeten komen. Daar was ik het in maar dat bevindt zich buiten het gezichtsveld van de Schiedamse gemeenteraad. Hier gelden de argumenten van Midden Delfland,Vlaardingen, Schiedam en de milieu beweging, mét of juist tegenover het rijk. Ik heb de commissie steeds voorgehouden dat het niet verstandig zou zijn om alleen een categorisch 'nee' te laten horen. Als die weg er dan toch moet komen, zorg dan dat deze zodanig is ingepast datje er geen last van hebt. Nogmaals niet te zien, niet te horen en niet te ruiken is dan het enige alternatief'. De ministeries van Verkeer en Waterstaat, Landbouw Natuur en Voedselkwaliteit, Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer hebben de aanbevelingen van de advies commissie Integrale Ontwikkeling Delft Schiedam over genomen voor de oplossing van de mobiliteitsvraagstukken in Zuid-Holland en de verbetering van de ruimtelijke kwaliteit en leefbaarheid van het gebied Midden Delfland. De directe aanleiding voor het gesprek tussen minister Peijs en de adviescommissie was de startnotitie voor de aanvulling op de totale trajectnota, waarmee het laatste gedeelte tussen Schipluiden en de Nieuwe Maas kan worden ingevuld. Alle betrokken partijen kunnen zich vinden in de gepresenteerde startnotitie. Maar het eindoordeel is nog afhankelijk van de milieueffectrapportage. De trajectnota zou zonder hindernissen half volgend jaar gereed kunnen zijn. Het uiteindelijke besluit mag dus nog tijdens deze kabinets periode worden verwacht. Als alles volgens de plannen van Peijs verloopt kan in 2007 met de aanleg van de weg worden begonnen. Voor de aanleg van een goed ingepaste A4 Delft-Schiedam heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat 475 miljoen euro taakstellend gereserveerd. Dat is bij lange na nog niet voldoende om tot optimale oplossingen te komen. Wel kan de impuls worden gegeven tot stedelijke vernieuwing, de aanleg van nieuwe natuur, eco- en recreatieve verbindingen en groene diensten in samenhang met de wegaanleg. De

Musis | 2004 | | pagina 122