131 Musis een forse aanslag is op het eeuwenoude landschap. Ook een nu nog succesvolle boer als Nico van Paassen uit Schipluiden heeft z'n twijfels. Z'n dochters voelen er voorlopig weinig voor om het bedrijf voort te zetten. Al enkele jaren geleden is hij overgestapt van gangbaar boeren naar een biologische bedrijfsvoering. Dat betaalt beter, maar bovendien kan hij zijn bedrijf met een kleine veertig koeien en een melkquotum van een kwart miljoen liter op de klassieke voet voortzetten. Hij bezit zelf geen eigen grond, heeft geen machines en schakelt voor omvangrijke werkzaamheden een loonbedrijf is. Arie van den Berg van de Hoeve Ackerdijk bij Delft runt een bedrijf waarin het boeren verweven is met nevenactiviteiten. Op zijn kavel van veertig hectare houdt hij zestig melkkoeien en twintig schapen. Op de boerderij worden workshops en excursies gegeven en regelmatig ontvangt hij klassen van de basisschool. Ook Arie van den Berg is overgestapt op biologisch produceren. De hogere prijs gaf de doorslag. Nadelen ziet hij ook, want biologische boeren houdt tevens in dat onkruid met de hand verwijderd moet worden. Bovendien voelt hij zich genoodzaakt om een nieuwe stal als potstal uit te voeren waarin de koeien los op het stro staan dat regelmatig met een verse laag aangevuld moet worden. Overleven zal Midden Delfland wel is zijn overtuiging. Zeker als er meer samengewerkt gaat worden tussen de verenigingen op het gebied van natuurbescherming en de boeren in het gebied. Overname van z'n bedrijf door z'n kinderen zit er niet in. Hij hoopt er alleen op dat hij de boerderij ooit nog voor een redelijke prijs van de hand kan doen. Willie en Quirien de Vette van campingboerderij Hoeve Bouwlust zijn ondernemers voor wie de nevenactiviteiten bijna even belangrijk zijn als de primaire taken. Melken doen ze allang niet meer, het boerenbedrijf drijft op het tokken van jongvee. Naast de zestig koeien loopt er ook een tiental schapen op het bedrijf rond. De camping biedt ruimte aan vijftien kampeerders. Een uitbreiding met nog eens vijf plaatsen zit al in de pen. Daarnaast geeft Willie als boerin workshops en cursussen. Volgens Quirien de Vette zullen er meer initiatieven moeten komen die het oorspronkelijke veeteeltgebied én een meerwaarde geven én bijdragen aan de economische ontwikkeling. Op uitbreiding van de glastuinbouw zit hij niet te wachten, evenmin als op stedelijke uitbreiding, maar hij houdt z'n hart vast voor de toekomst. Westlandse tuinders kopen reeds land in Midden Delfland op in de hoop het straks toch onder glas te mogen brengen en dat de stedelijke uitbreidingen tot staan kunnen worden gebracht, betwijfelt hij ten zeerste. Het zijn altijd economische belangen die vóór gaan. Paul Meuldijk kent de boeren en de veranderingen in het gebied. 'Hoe je het ook wendt of keert', zegt hij, 'de

Musis | 2004 | | pagina 131