mm s Musis 134 c In het halletje van zijn eengezinswoning trekt Ben van As een paar legerkistjes aan. Op zulke laarzen is hij lang geleden naar Afghanistan gelift. Sinds hij er bij een ruige bergwandeling in Schotland zijn enkels mee redde, zweert hij voor natuur- excursies bij dit schoeisel. Zelfs voor een eenvoudig fietstochtje door Midden-Delfland zoals we vanavond ondernemen, worden ze uit de kast gehaald. Wat gaat er verder mee? Een verrekijker. Een klein model zaklantaarn. Een opschrijfboekje en een pen. Weggestoken in een zak van zijn parka wordt ook een klein zwart doosje, dat er uitziet als een mobiele telefoon. 'Nog even een band oppompen,' zegt Ben en verdwijnt door de achterdeur. Even later fietsen we de straat uit. Een hoek om, en we zijn in de natuur. Zo noemen wij stedelingen het gebied waar nog geen asfalt ligt. Het is 22.00 uur en het schemert al een tijdje. Een toestel van Transavia op weg naar Zestienhoven hangt laag boven de polder. De kant die naar de ondergaande zon is gewend, heeft een bloedrode kleur. De kist scheert met brullende motoren over ons heen en een scherpe benzinelucht daalt neer. Een zinnetje uit een avonturenstrip van lang geleden schiet me te binnen: 'De draak ademde een damp uit, heter dan het heetste vuur'. Ben volgt ondertussen zijn eigen gedachtegang en zegt teleurgesteld: 'Pech gehad. Hij is er niet.'We zijn gestopt bij een oude boerenschuur aan de Woudweg, een schuur met precies de juiste graad van bouwvalligheid voor een openluchtmuseum. Verweerd, verschoten van kleur, toch nog stevig. Hier woont de beroemdste steenuil van Midden- Delfland. Vogelaars houden elkaar via e-mail van zijn bewegingen op de hoogte. 'Hij hoort op de dakrand te zitten,' zegt Ben. 'Of anders op een van die uitstekende balken.' Maar de daklijst is leeg en verlaten. Een steenuil willen spotten terwijl boven je een Boeing raast. Dit zou wel eens een avond van conflicterende waarnemingen kunnen worden. Ga maar na. Hier in de polder valt bij het ondergaan van de zon de schemering in, in de steden rondom blijven de lampen gewoon branden. Midden-Delfland is het laatste duistere vertrek in een huis dat baadt in het licht. Desondanks zijn de restjes open gebied tussen Vlaardingen, Schiedam en Delft voor Ben van As (55) de mooiste stukjes groen ter wereld. En hij krijgt toch heel wat natuur onder ogen. Ruige natuur, ongerepte natuur, onherbergzame natuur. Zeg maar natuur zonder gsm-dekking. Als gids begeleidt hij groepen vlinderaars en vogelaars naar de meest afgelegen plekken van Europa, plekken waar het 's nachts nog aardedonker is en waar je niet eens veel geluk hoeft te hebben om een beer of een eland te ontmoeten. Of een zeldzaam nachtvlindertje. Want de ware natuurliefhebber waardeert het geraffineerde zo goed als het lompe. Ben kan in de polder achter zijn huis in Woudhoek even oprecht genieten als in een afgelegen bos in Estland. Maar in die Hollandse polder hoort hij toch het meeste thuis, vindt hij.Tja, hoe komt dat. Zijn geboortehuis in De Bilt stond aan de rand van een weiland. Hij groeide op tussen koeien en grutto's. Vraagje naar zijn beroep, dan antwoordt hij 'tuinman', met de nadrukkelijke toevoeging 'in het ecologisch groen'. Hij is in dienst van de gemeente Vlaardingen en beheert de twee

Musis | 2004 | | pagina 134