Een spectaculair gewone woonwijk Ben Maandag Met Tuindorp Kethel zette Schiedam in 1952 een eerste voorzichtige stap in de polders. Wie op de Vlaardingerdijk woonde (en een verrekijker had) kon in die tijd nog op de Toren van de Nieuwe Kerk in Delft zien hoe laat het was. Daar ergens tussenin werd een stedelijk gebiedje gerealiseerd dat zo klein van afmetingen was, dat het in niets leek te verdwijnen in de weidsheid van het polderland eromheen. 141 Musis De naoorlogse nieuwbouwwijken in Nederland hebben in relatief korte tijd een dramatische ontwikkeling doorgemaakt. Van ideale woonwijken die blakend van optimisme de woningnood een gevoelige slag zouden toebrengen, zijn zij in enkele decenma verworden tot de probleemgebieden bij uitstek van de grote steden. Te kleine woningen, waarin de uitdijende inventaris van een doorsnee modern gezin nauwelijks meer is in te passen en een veel te eenzijdig woningbestand, hebben het proces verder versneld. Het overdadige groen en de onduidelijkheid over het beheer daarvan deden de rest. De naoorlogse paradijzen zijn de probleemwijken van vandaag. In deze stedenbouwkundige paradepaardjes van weleer ligt dan ook een van de grootste hedendaagse bouwopgaven besloten: hoe zijn deze wijken zodanig op te knappen dat er zonder problemen in geleefd kan worden en dat mensen er zich weer gelukkig voelen? De tentoonstelling 'De grote verbouwing' in het Nederlands Architectuurinstituut (van 11 februari tot en met 23 mei) leert aan de hand van een inventarisatie van de vele tientallen nieuwbouwwijken in ons land dat er grofweg twee benaderingswijzen bestaan om de probleemgebieden nieuw leven in te blazen. De ene methode is die van renovatie. De andere, veel rigoureuzere aanpak, bestaat uit sloop van het oude woningbestand en nieuwbouw van een gevarieerder aanbod aan huizen, in de verwachting dat verschillende inkomensgroepen zich in de wijk zullen thuisvoelen. In het huidige tijdsgewricht heeft de laatste variant veruit de voorkeur. Sloop en nieuwbouw blijken dikwijls goedkoper dan renovatiestrategieën. Veelal vinden de beleidsmakers het aantrekkelijker meteen maar de hele wijk uit het geheugen te wissen, dan pogingen te doen nog iets van de stedenbouwkundige of architectonische waarde in stand te houden. De voorbeelden van ingrepen in de naoorlogse wijken die hebben geleid tot resultaten die nog het meeste weg hebben van een afgeleide van de alom bekritiseerde Vinex-operatie, liggen inmiddels in het hele land voor het oprapen. Tuindorp Kethel in Schiedam neemt in de discussie rond de naoorlogse nieuwbouwwijken een uitzonderlijke plaats in. De wijk werd snel na de oorlog gebouwd, volgens al lang

Musis | 2004 | | pagina 141