Pand Paulus Het Stedelijk Museum Bureau Schiedam Froukje Holtrop 145 Musis Het voortbestaan van Pand Paulus als belangrijke expositie ruimte in Schiedam wordt bedreigd nu het gemeentebestuur het voornemen heeft om de Stichting KunstWerkt, die samen met Galerie 300% verantwoordelijk is voor de in Paulus gepresenteerde tentoonstellingen, per 1 januari 2005 geen 'huursubsidie' meer te verlenen. Het is de vraag of de gemeente hier goed aan doet. Als de gemeente de huursubsidie beëindigt, zal het pand natuurlijk als faciliteit wel blijven bestaan. Maar de kans dat de culturele functie gewaarborgd blijft is daarmee toch klein geworden. Sterker nog, de gemeente gooit hiermee een bestaande mogelijkheid weg om een bolwerk in het Schiedamse culturele leven te hebben. Misschien valt deze zelfs uit te bouwen tot een 'centrum voor beeldende kunst'. Daarin zouden verschillende organisaties als museum, galeries, artotheek en kunstenaars organisaties moeten samenwerken in experimenten en projecten waarvoor binnen de bestaande faciliteiten geen plaats is. De bezuinigingen op het gebied van de cultuur zijn ingegeven door de gedachte dat maar weinig mensen gebruik maken van het bestaande aanbod en dat de diversiteit beperkt is. Welnu, verbreding door samenwerking kan dat aanbod aantrekkelijker maken. En in ieder geval is het goed voor het cultureel klimaat als er zoveel mogelijk dingen gebeuren op zoveel mogelijk verschillende niveaus en met inschakelingen van zoveel mogelijk enthousiasme in de verschillende disciplines. Op die manier kun je van Pand Paulus heel wat maken. Paulus is een plek waar zowel Schiedamse kunstenaars zich kunnen manifesteren als kunst van buiten Schiedam geïntroduceerd kan worden. Deze dubbelfunctie zou goed passen in het beleid van de gemeente. Dit richt zich steeds meer op evenementen in de stad en deelname daarin van particuliere groepen. Die dubbelfunctie was ook uitgangspunt bij de oprichting van Paulus. In het begin werden tentoonstellingen ook georganiseerd door conservatoren die deel uitmaakten van KunstWerkt. Dat daarin ook tentoon stellingen zouden plaatsvinden van kunstenaars die waren aangesloten bij KunstWerkt, lag in de lijn der verwachtingen. Voornaamste uitgangspunt was echter dat Schiedam moest kunnen beschikken over een organisatie die de meningen zou prikkelen. Op dit moment faciliteert de gemeente met de huursubsidie voor Pand Paulus twee culturele instellingen: Stichting KunstWerkt als de vereniging van Schiedamse kunstenaars en Galerie 300%.Voor Stichting KunstWerkt zou de stopzetting van de huursubsidie een slagaderlijke bloeding zijn. Aan de ene kant omdat Pand Paulus een belangrijk onderdeel geworden is van hun identiteit, het is de enige plaats waar zij tentoonstellen en omdat het eveneens de functie heeft van een sociëteit waar de circa veertig leden op gezette tijden bij elkaar komen. Daarnaast is de huurvergoeding van de gemeente natuurlijk ook een substantiële financiële bijdrage in natura die voor het voortbestaan van de stichting essentieel is. Buiten deze huurvergoeding ontvangt KunstWerkt slechts bijdragen van deelnemers. Elf jaar geleden werd de Stichting KunstWerkt opgericht om met de vereende krachten van de Schiedamse kunstenaars tegenwicht te bieden aan het ontbreken van een cultureel beleid van de gemeente Schiedam. De stichting ging goed van start, er werden projecten ondernomen en tentoonstellingen ingericht. Over een eigen onderkomen beschikte de stichting niet. De projecten werden her en der ondernomen, maar trokken behoorlijk wat publiek. Een zwak punt was dat de organisatie slechts door een kerngroep werd gedragen en uitgevoerd. Het kon dan ook niet anders dan dat er na enkele jaren de klad in kwam. De gemeente kwam de stichting daarom tegemoet en stelde het pas gerestaureerde Pand Paulus ter beschikking. De inmiddels al noodlijdende stichting kon daar tentoonstellingen organiseren. Aanvankelijk zwaaide alleen KunstWerkt de scepter in Paulus, maar het handhaven van een hoog peil en voldoende diversiteit bleek niet vol te houden toen de conservatoren van het eerste uur hun activiteiten moesten staken. Een oplossing werd gevonden in de afspraak dat de gemeente voortaan de ene helft van het jaar tentoonstellingen zou organiseren en KunstWerkt voor de andere helft verantwoordelijk zou zijn. De taak van de gemeente werd tenslotte overgedragen aan het driekoppige team van Galerie 300%, Edwin Spek, Ilona Lok en Marinda Verhoeven. De Stichting kon daarop voortbestaan, maar had een gedeelte van haar onafhankelijkheid opgegeven. Zij leek er geen moeite mee te hebben, tentoonstellingen konden georganiseerd worden en de kunstenaars hadden onder de vlag van KunstWerkt een plek om samen te komen. De noodzaak naar buiten gericht te zijn leek in verloop van tijd echter minder te worden. De leden begonnen zich meer en meer als beroepsvereniging te manifesteren en minder als cultureel aanjager. De tentoonstellingen betroffen alleen nog

Musis | 2004 | | pagina 145