Pand Paulus Er stroomt weer bloed door de aderen en dat is, naar de mening van velen alweer heel wat Musis 146 maar het werk van eigen leden en langzaam aan verloor KunstWerkt daarmee z'n dynamiek en spontaniteit. Nu blijkt hoe kwetsbaar KunstWerkt geworden is nu de functie van Pand Paulus in het geding is. 'Deze ontwikkeling eindigde zo'n twee jaar geleden', zegt Chris Zijdeveld, voorzitter van de Stichting KunstWerkt. 'Tot het moment dat er bestuurlijke veranderingen kwamen en er nieuw leven in de Stichting werd geblazen.' Zijdeveld trof bij zijn aantreden - naar zijn zeggen - een vurig enthousiasme bij de deelnemende kunstenaars en zag de mogelijkheid om nieuwe initiatieven te ontplooien. Er bleek steeds meer animo om niet alleen de helft, maar zelfs de hele jaarprogrammering van Pand Paulus te vullen, indien gewenst. Financiering daarvoor werd ook buiten de gemeente gezocht. Zo werd er bijvoorbeeld voor het project 'Kunstkerst' met succes financiering in het bedrijfsleven gevonden. Weliswaar beperkten de activiteiten zich in hoofdzaak tot de leden, en moest KunstWerkt constateren dat een aantal belangrijker 300% was het een mogelijkheid om zich te profileren in het Schiedamse en projecten te organiseren die niet geschikt waren voor hun eigen galerie. Hun ruimte is beperkt en niet elk project past in een deels commerciële omgeving. Spek en Verhoeven hebben niet het gevoel dat ze een claim kunnen leggen op de ruimte in Pand Paulus. Ook al zouden zij het jammer vinden dat zij niet langer hun projecten in Pand Paulus kunnen organiseren en vinden zij het noodzakelijk dat er wel zo'n plaats in Schiedam is. Als de gemeente de huur van Pand Paulus opzegt, daarmee de culturele functie niet langer gewaarborgd is en het risico dat KunstWerkt het zonder steun van de gemeente niet zal redden vindt ook Julia Snikkers dat het een verschraling zou zijn van het culturele aanbod in Schiedam. De Artoteek heeft zelf niet direct een eigen belang bij het handhaven van de ruimte. In het huidige onderkomen is er plaats genoeg voor de grote hoeveelheid werken en diversiteit in projecten die de Artoteek organiseert. Pand Paulus moet in de optiek van Julia Snikkers blijven voortbestaan om de gevarieerdheid van het Schiedamse kunstklimaat te waarborgen. Maar goed, volgens Chris Zijdeveld is het doek nog niet gevallen. Het besluit om te stoppen met de huursubsidie voor Pand Paulus was immers geen besluit, maar een voornemen. kunstenaars in Schiedam de banden met KunstWerkt had losgemaakt. Maar er stroomt weer bloed door de aderen en dat is, naar de mening van velen alweer heel wat. De timing van het besluit om met de huursubsidie te stoppen kan, volgens Zijdeveld, dus ook niet slechter. 'Net nu de kunstenaars zich willen ontplooien in een actieve kunstenaarsvereniging wordt de kraan dichtgedraaid, dat is toch zonde?' De financiering vanuit het bedrijfsleven zal niet van de grond komen als de gemeente niet ook de stichting financieel ondersteunt. Zijdeveld vindt het bovendien raar dat de gemeente hier een galerie wil beëindigen terwijl zij precies hier een ontwikkeling tot lifestylegebied in gang wil zetten. KunstWerkt kan daar een belangrijke bijdrage aan leveren. Om dit te bevorderen is de steun van de gemeente essentieel. Weliswaar is KunstWerkt op de goede weg met het aantrekken van financiering van buiten, maar ook deze is afhankelijk van de morele en daadwerkelijke steun van de gemeente. Pand Paulus zal zichzelf nooit geheel en al uit externe bronnen kunnen bedruipen. Voor Edwin Spek en Marinda Verhoeven van Galerie 300%, de andere gebruikers van Pand Paulus, is de sluiting minder dramatisch. Zij hebben immers hun eigen galerie en verdere besognes. Anderhalf jaar geleden vroeg de gemeente de zojuist in Schiedam gevestigde galeriehouders, die zich met name toelegden op het werk van jonge experimentele kunstenaars, tentoonstellingen te maken in Pand Paulus.Voor Galerie De definitieve begroting voor het jaar 2005 zal pas in oktober 2004 vastgesteld worden. De discussie over de financiële bijdrage van de gemeente in de huur en daarmee het voortbestaan van Pand Paulus als culturele instelling is dus nog geen gepasseerd station. Dus is het juist nu het goede moment om de lobby in te zetten. Steekhoudende argumenten moeten daarvoor worden gedefinieerd. Maar niet alleen door Stichting KunstWerkt. Ook andere culturele instellingen van de stad moeten daarin een aandeel leveren. Want alle partijen zijn het er over eens: Pand Paulus is een belangrijke expositieruimte in Schiedam en Stichting KunstWerkt is eveneens een belangrijke speler in de Schiedamse kunstwereld. In een stad waar de gemeenschap van lokale kunstenaars zo omvangrijk is moet er zeker een organisatie zijn die initiatieven van die zijde ruimte biedt. Pand Paulus is zeker door haar historie en locatie, maar niet in het minst door haar prachtige ruimte, van groot belang voor het culturele leven van de stad. Maar het zou méér kunnen zijn. Bijvoorbeeld een instelling die dezelfde rol vervult die het Bureau Amsterdam voor het Stedelijk Museum Amsterdam vervult, het GEM voor het Haags Gemeentemuseum en het CBK voor de Rotterdamse musea. Een plaats waar lokale kunstenaars zich kunnen manifesteren, maar eveneens een plaats voor experimenten en voor het inhaken op actualiteit. Daarmee zou Pand Paulus tegelijk stevig geworteld zijn in het Schiedamse kunstenaarscollectief en - met de blik naar buiten gericht - een Stedelijk Museum Bureau Schiedam kunnen worden. Een actief centrum voor beeldende kunst.

Musis | 2004 | | pagina 146