BY-PASS 183 Musis In 2003 heeft Musis veel aandacht besteed aan de perikelen rond de Muziekschool Opmaat die dreigde te bezwijken onder de Vlaardingse bezuinigingsdrift. Rie Ghijsen had geruchten gehoord over een onderzoeksrapport dat in een ambtelijke la zou rusten, en ging op bezoek bij directeur Hans Mulder die echter vol vertrouwen naar de toekomst blijkt te kijken. In de Gorzen wordt alweer - een Schiedamse kerk met de sloop bedreigd. Sjef van Duin fotografeerde de Heilig Hartkerk en Laurens Priester vertelt waarom juist deze kerk een groot verlies voor Schiedam zou zijn. De gemeente Schiedam heeft in 2003 de M.C.M. de Groot-speld ingesteld om mensen te eren die zich op maatschappelijk, cultureel, economisch of sportiel gebied voor de stad Schiedam verdienstehjk hebben gemaakt. Jan Kies kreeg de speld postuum voor zijn verdiensten voor de Schiedamse molens. Samen met Anjo Kies vertelde Cock den Uijl aan Henk Slechte van Kies' hefde voor de molen. Op 15 mei onthulde wethouder Ben van der Velde een plaquette; ter nagedachtenis aan de schilder Johan Barthold Jongkind die een deel van zijn jeugd in Vlaardingen doorbracht. Matthijs A. Struijs was een van de initiatiefnemers van de plaquette en publiceerde - postuum - het boekje Jongkind in Vlaardingen'. Gemeentearchivaris Harm Jan Luth herdenkt zijn collega en Henk Slechte bespreekt diens boekje. Henk Vol mag zich erop beroepen één van de bekendste echte schoenmakers te zijn in de regio. Bij hem heeft het bord 'Rijksgediplomeerd' nog inhoud. Peter de Lange Voorwaardelijk hoopvol kijkt ook Ben Maandag naar de plannen van architect Kees Spanjers voor de renovatie van de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Als die plannen worden uitgevoerd, zal eindehjk een bouwwerk van Sybold van Ravesteyn niet onder de slopershamer vallen, maar worden ingepast in transparante nieuwbouw. Na vele jaren de Schiedamse kunstenaars en het wat bredere lokale publiek arrogant de rug te hebben toegekeerd, is het Stedelijk Museum in de Korenbeurs een charmeoffensief begonnen. Kor Kegel hoopt dat er geen adders onder het koren kruipen, maar vreest het ergste. Hij legt uit waarom het gevaarlijk zou zijn als straks het vernieuwde museum een groter budget krijgt ten koste van andere culturele voorzieningen. Sinds november 1995 krijgen de trouwe lezers van Musis elf maal per jaar en zonder mankeren hun lijfblad in de bus. Dat is haast net zo vanzelfsprekend als het beeld dat verschijnt na een druk op de knop van de televisie, of de zoemtoon van de telefoon als je de hoorn van de haak neemt. De man die zorgt dat dit altijd weer lukt is eindredacteur Hans van der Sloot. Hij belt en e-mailt dagelijks met zijn auteurs, redigeert hun artikelen, overlegt met zijn rechterhanden, en doet alle redactionele en organisatorische handelingen die nodig zijn, voordat het blad naar de drukkerij kan.Hans is nooit ziek en heeft dus? geen ingewerkte vervanger, maar als de natuur dat wil staat soms ook bij Hans heel het raderwerk stil. Dat is gebeurd, nadat hij zich in de nacht na de première van SCHAT niet lekker voelde en het zo benauwd kreeg dat hij voor observatie werd opgenomen. Hans is van nature optimistisch en liet vanuit het ziekenhuis weten dat het met Musis wel goed kwam. Hij zou immers met een weekje wel weer thuis zijn. Drie weken, vijf bypasses en een nieuwe hartklep later, weten we dat het iets anders is gelopen. Eindredacteur of niet, Hans moest even in de wacht. Daarom heeft de redactie zijn werk tijdelijk overgenomen. Dat heeft voor het verschijnen van Musis geen, maar voor de geplande inhoud wel een enkel gevolg. Het nummer van juni zou gewijd zijn aan de grootse plannen van het cultuurminnende college van burgemeester en wethouders om in Schiedam een glasmuseum te vestigen. Hans was met de voorbereidingen van dat nummer nog volop bezig, toen hij in de buitenspelval liep. Daarom zijn het juninummer en het juli/augustusnummer verwisseld. Het laatste zal nu ruime aandacht besteden aan de plannen voor het glasmuseum en zal later in de maand juli verschijnen. In de Musis van mei 2004 zijn enkele storende fouten geslopen. De cartoon op pagina 159 is niet, zoals abusievelijk vermeld, van Bob Uschi, maar van Dik Bruijnesteijn. Ook bij de foto's op pagina 173 is de verkeerde fotograaf vermeld. De bovenste foto is van Koen Wessing en de onderste van Peter Martens. De redactie biedt de makers van de tekening en de foto's én de lezers haar oprechte verontschuldigingen aan. En zoals vrijwel alle Schiedammers natuurlijk weten wordt de naam van SU-speler Henk Könemann niet als Künemann geschreven. redactiemusis@zonnet.nl Omslag foto: Louis Haagman MUSIS mei 2004, jaargang 10, no. 5 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Kor Kegel, Laurens Priester, Henk Slechte, Marinda Verhoeven, Harriet Weststrate, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 28,- (jaarabonnement 2004) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2004 | | pagina 183