of een drama in drie bedrijven? ^J&fflVlusis Intussen zijn er een paar maanden verlopen en dringt zich de vraag op of er nog muziek zit in de Vlaardingse vestiging aan de Meidoornstraat. Als dan ook nog het gerucht opduikt dat een onderzoeksbureau het reilen en zeilen van de muziekschool inVlaardingen en Schiedam onder de loep heeft genomen, en de politiek de gunstige uitslag voor Opmaat maar niet schijnt te willen bespreken, omdat die niet te rijmen valt met de bezuiniging, dan is het hoog tijd om Hans Mulder dit allemaal eens voor te leggen. Die neemt vlot en ruimhartig de tijd om zijn kant van het verhaal te vertellen. Eerst over dat rapport dat ergens in een la weggemoffeld zou zijn. Hans Mulder reageert lachend: 'Nou, dat vind ik wel een hele boute stelling hoor! Goeie genade. Nee, die indruk heb ik niet. Het zit eigenlijk zo: eind 2002 kondigde de gemeente Vlaardingen aan voornemens te zijn 300.000 euro te bezuinigen op het muziekonderwijs. Dat zou de doodsteek zijn voor de muziekschool. De beide andere gemeenten, Schiedam en Maasluis, zaten daar ook mee in hun maag, want het zou nogal wat personele consequenties hebben. En wie zou er dan uiteindelijk voor de wachtgelders en uitkeringen opdraaien als PHiP ï&i&M zelfstandige risicodragende rechtspersoon? Dat zouden de drie gemeenten zelf zijn. De drie gemeenten hebben overlegd en zich beraden op hoe-nu-verder. Er liggen drie verschillende wensen. Schiedam heeft echt ambitieuze plannen om alle kunsteducatieve voorzieningen in een stichting onder te brengen. Ik kan daar heel goed in meekomen. Schiedam heeft de jeugdtheaterschool, doet iets met de musea, de kunstklassen, en dan heb je nog het Filmhuis. Dat zijn natuurlijk allemaal kleine instellingen. Het zou fijn zijn om onder eén dak te zitten. InVlaardingen leeft al jaren de wens om de Vrije Academie en de Muziekschool samen te laten gaan; daar hebben Henk Horsten van de Vrije Academie en ik al veel voorbereidend werk voor gedaan. We hebben een aantal andere van dergelijke centra bezocht om te kijken hoe het daar gaat. Maasluis, als laatste, wilde het liefst op oude voet voortgaan, misschien met een wat flexibeler en moderner aanbod. Overigens krijgt Maasluis een nieuwe behuizing, daar is de bouw al van bezig. Als ik het wel heb wordt dat in ruime mate gesponsord door het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. Dat gaat.allemaal gewoon door. Over het samenvoegen van de kunsteducatieve voorzieningen waren en zijn de gemeenten het onderling niet eens, en dat is gewoon lastig. We hebben er uiteraard zelf in het bestuur over gesproken. Wij willen graag meedenken en een positieve rol spelen. De besluitvorming het echter maar op zich wachten. Toen is ons in het najaar van 2003 gevraagd of we mee wilden werken aan een onderzoek door bureau BMC uit Leusden. De opdracht was gegeven door de gemeente Vlaardingen, en Schiedam is daarin meegegaan. Wij hebben onze medewerking toegezegd, ook de staf en de docenten hebben loyaal meegewerkt. Er werd vooral inhoudelijk gekeken wat op deze school gebeurt. Nou ja, dat was gewoon goed, we doen hier natuurlijk ook hartstikke veel.Ook het financiële aspect is bekeken: hoe verhouden onze prijzen zich tot andere muziekscholen. Ook dat was goed.' Het is een duidelijk verhaal. Hans Mulder maakt ook niet de indruk een ongerust man te zijn. Wat hem wel tegenvalt, is dat het onderzoeksrapport eind februari klaar was en er dan vervolgens niets mee lijkt te gebeuren. De opdrachtgevers van het onderzoek, Vlaardingen en Schiedam, zullen het rapport in hun gemeenteraden moeten bespreken. Het zou Hans Mulder en zijn staf liever zijn, als er wat vaart achter zou zitten. De begroting van Opmaat voor 2004 heeft de bezuiniging overleefd. Een samenloop van omstandigheden is dat er in het land min of meer een loonstop is, waardoor de school nu wat ruimte heeft.Voor 2005 is het echter nog koffiedik kijken. Als werkgever heeft Mulder ook te maken met de sociale premies die nogal fluctueren. Er is veel gaande in pensioenland en de verhoging van die premies wordt niet alleen verhaald op de werknemers maar ook op de werkgever.Als zich dat negatief ontwikkelt, levert dat problemen op voor bijvoorbeeld de personele bezetting. Voorlopig echter houdt Hans Mulder het er op dat hij er voor 2004 en 2005 uit is. 'Met beperkte middelen kun je ook maar beperkt je idealen verwezenlijken. Dat is gewoon een feit Maar we zijn in 25 jaar uitgegroeid tot een veelzijdig instituut. We zijn meer en meer in het onderwijs bezig. Eerst in het basisonderwijs, en nu lonkt

Musis | 2004 | | pagina 185