Baken van de Gorzen bedreigd Foto's: Sjef van Duin Bijna een jaar na de inwijding kwam op 9 december 1927 in de vergadering van het Kerkbestuur der Parochie van het Heilig Hart van Jezus de eindafrekening aan de orde van de bouw en inrichting van de Heilig Hartkerk. Maar liefst 315.000 gulden, opgebracht door de gelovigen, bleek gemoeid met de realisatie van deze kerk aan de Lekstraat in de Gorzen, die ruimte bood aan duizend personen. Nu dreigt dit gemeentelijk monument op een markante plek in Schiedam-Zuid door de hoge kosten van onderhoud door de bisschop van Rotterdam aan de erediensten te worden onttrokken. Naar schatting is een bedrag van 150.000 euro nodig voor groot onderhoud, en dat geld hebben de 2.162 parochianen niet. Gelukkig staan zij niet alleen in hun strijd om dit markante gebouw te behouden. De Bewonersvereniging Schiedam-Zuid, de Historische Vereniging Schiedam en het bedrijfsleven hebben hulp toegezegd. 189 Musis De parochie van het Heilig Hart van Jezus, opgericht op 19 januari 1917, kreeg een jaar later de beschikking over een houten noodkerk in de Geervlietsestraat, een tweedehands gebouw gekocht in het Gelderse Vaassen. De Eerste Wereldoorlog maakte het onmogelijk een stenen parochiekerk te bouwen. De houten kerk kende veel gebreken. In de zomer was het er zo heet dat de kaarsen kromden in de kandelaars, en het dak lekte zodanig dat de parochianen met de paraplu op de mis bijwoonden. De behoefte aan een stenen kerk was groot, maar de kathoheken in de arbeiderswijk de Gorzen moesten wachten totdat zij voldoende geld bijeengebracht hadden om de bouw te laten beginnen. Op 11 juni 1926 metselde deken A.C. Schraag de eerste steen in voor de nieuwe kerk aan de Lekstraat. De architecten Pierre Cuypers en Han Groenewegen ontwierpen in 1925 een op 700 palen gebouwde kerk van rode baksteen met een diepte van 45 meter, en een vijftig meter hoge toren van rode baksteen met een paraboolvormig dak dat dezelfde vorm heeft als de spitsboogvensters in de kerk. Het hoogste punt in de kerk ligt op 22,5 meter boven de vloer. De sierlijke stijl doet denken aan de architectuur van de Amsterdamse School. De Heilig Hartkerk is gebouwd tegen een vroegere rivierdijk. De kerkvloer ligt daardoor 4,5 meter boven de fundering, waardoor onder de kerkvloer een enorm souterrain ontstond. De dijk zorgde ook voor problemen. Door werking van het dijklichaam verbogen na verloop van tijd de palen onder de kerk, met scheuren in de voorgevel als gevolg. De oplossing bleek te bestaan in het steen voor steen afbreken van de voorgevel en deze weer op te bouwen met een veel kleiner voorportaal.

Musis | 2004 | | pagina 189