Matthijs A. Struijs, Jongkind in Vlaardingen. 197 Musis Op 15 mei onthulde de Vlaardingse cultuurwethouder Ben van der Velden een plaquette op het woonhuis Westhavenkade 59. Op die plek heeft een van de vijf panden gestaan, waarin fohan Barthold Jongkind tussen 1821 en 1833 zijn Vlaardingse jeugd heeft doorgebracht. Jongkind (Lattrop 1819 - Grenoblel891) was een van de bekendste voorlopers van het impressionisme, en heeft het grootste deel van zijn leven in Frankrijk gewerkt en gewoond. Met deze plaquette heeft de Vereniging Vrienden van Jongkind een van haar doelstellingen verwezenlijkt. Een andere is het oprichten van een Jongkind Museum. Dat zal heel veel moeilijker zijn, omdat Jongkind zo beroemd is, dat veel van zijn werk zich in museumcollecties bevindt en voor een vereniging onbetaalbaar is, als het aan particuliere wanden hangt. Bij de onthulling van de plaquette is een klein maar fijn boekje verschenen van de hand van Matthijs A. Struijs die, met nazaat Jaap Jongkind uit Haarlem, heeft gezorgd dat de plaquette er kwam en degelijk werd gedocumenteerd. Struijs heeft het moment suprème zelf helaas niet meer mogen beleven. Het boekje Jongkind in Vlaardingen' is daarmee tevens een monument voor Matthijs Struijs geworden. Die heeft, volgens de allerbeste archieftradities, gezorgd dat alles wat over Jongkind in Vlaardingen te vinden is, in dit boekje overzichtelijk en leesbaar bij elkaar is gebracht. Echt veel is dat helaas niet, maar de nieuwe gegevens die Struijs heeft gevonden, zijn wel de moeite waard. Van Johan Barthold Jongkind is slechts een schilderij bekend, waarop hij de stad van zijn jeugd heeft afgebeeld, en uitgerekend dat schilderij uit 1843, toen Jongkind overigens allang niet meer in Vlaardingen woonde, is sinds 1940 al zoek. Struijs heeft de enige afbeelding die ervan bekend is, in zijn boekje opgenomen en uitgebreid beschreven. Jongkind heeft wel een aantal fraaie schilderijen, tekeningen en aquarellen gemaakt van Maassluis waar hij, na zijn vertrek uit Vlaardingen, tot 1843 heeft gewoond. In 1834 werd zijn vader overgeplaatst, en vertrok het gezin naar Gouda. Struijs betwijfelt of Johan Barthold met zijn ouders mee is verhuisd, maar vermoedt dat hij van Vlaardingen naar Maassluis is gegaan, en daar woonde bij zijn oom Johannes Jongkind die in Maassluis (notaris?)klerk en commies was. In ieder geval kwam moeder Wilhelmina Jacoba Jongkind Van der Burght, in 1837, kort na de dood van haar man, ook naar Maassluis. Daar heeft Johan Barthold waarschijnlijk als notarisklerk gewerkt, terwijl hij tegelijk in Den Haag leerling aan de Tekenacademie was. Het is logisch dat hij in die jaren tekeningen heeft gemaakt van zijn favoriete plekken in Maassluis In Vlaardingen heeft Struijs zich moeten beperken tot de vijf adressen, waarop het gezin heeft gewoond. Vader Gerrit Adrianus Jongkind was 'Ontvanger van de In- en Uitgaande Regten en Accijnsen' in Vlaardingen, een gewichtige ambtelijke functie in een vissersplaats waar veel zout werd verhandeld en gebruikt, dat aan strenge belastingregels was gebonden. Struijs heeft met verbazing vastgesteld dat sommige adressen van de familie Jongkind geen woonhuizen maar pakhuizen of visserijschuren waren, waarin zich ook woningen bevonden. Het was in de 19de eeuw immers nauwelijks logisch, als in zo'n woning een rijksambtenaar met enige status woonde, en niet de schuurbaas van de eigenaar van de visserijschuur. Het eerste adres van de familie Jongkind was een pand van de reder Willem van Warmelo aan de Westhavenkade, een ver familielid van vader Jongkind. Net als alle andere woningen van het gezin Jongkind, is dit pand sindsdien gesloopt. Ook de volgende woning was een pakhuis aan de Westhavenkade. Dit hoorde bij het Reedershuys, nu Westhavenkade 45. In 1827 verhuisde het gezin Jongkind alweer naar een huis aan de Westhavenkade. Ook dit is gesloopt en in 1883 vervangen door het huidige pand, dat het huisnummer 59 heeft en eigendom is van de firma Warmelo en Van der Drift. In de gevel van dit huis is de plaquette aangebracht. Het voorlaatste huis in Vlaardingen, waarin Jongkind woonde, is het beroemdste: het huis van de luitenant-admiraal van Holland en burgemeester van Vlaardingen Gerard Callenburg. Die heeft geen prominente plek in de geschiedenisboeken verworven, maar wel een straatnaam in Vlaardingen. Ook dit huis bestaat niet meer. Het is in 1909 vervangen door het huidige pand. Het laatste huis van de familie Jongkind was het eerste dat niet aan de Westhavenkade stond, maar aan de Hoogstraat, ongeveer op de plaats van de huidige HEMA. Jongkind heeft daar maar kort gewoond, want de eerste vermelding was in 1833 en vader Gerrit Adrianus is een jaar later overgeplaatst naar Gouda, waar hij in 1836 overleed.Voor het wonderhjke en ook onrustige woonpatroon van de familie Jongkind in Vlaardingen geeft Struijs helaas geen verklaring. Over Jongkind is veel gepubliceerd, alleen al in 2003 het eerste deel van een ambitieuze Franse oeuvre-catalogus en de uitgebreide catalogus bij de Jongkind tentoonstelling in het Haags Gemeentemuseum. Matthijs Struijs heeft het leven van Jongkind 'na Vlaardingen' kort en bondig m jaartallen gevat, en eindigt zijn boekje met een indrukwekkende chronologische bibliografie van 53 titels, die begint met het artikel Jongkind', dat de Franse schrijver Emile Zola op 23 januari 1872 publiceerde in het tijdschrift La Cloche, [opzoeken] Matthijs A. Struijs heeft met zijn mooi geïllustreerde eerbetoon aan Jongkind een vruchtbare loopbaan als Vlaardings historicus waardig afgesloten. Hij is in het harnas gestorven. Henk Slechte Matthijs A. Struijs, Jongkind in Vlaardingen. Een boekje dat zonder winstoogmerk en op eigen kosten is samengesteld voor hen die aanwezig waren bij de onthulling van een gedenkplaat aan het huis Westhavenkade 59, waar Johan Barthold Jongkind een deel van zijn jeugd doorbracht. Vlaardingen 2004.

Musis | 2004 | | pagina 197