De schoenenchirurg Peter de Lange De Ampèrestraat is smal, lang en recht. Een kanaal voor de aan- en afvoer van werkmensen. Een van de vele anonieme volksstraten in Schiedam-Oost. Zelfs aan de naamgeving is geen greintje fantasie te pas gekomen. De Ampèrestraat is een plek om de rug toe te keren zodra je de kans hebt. Het is en blijft een steeg, een voorbeeld van een dubbeltje dat nooit een kwartje zal worden, hoeveel geld de stadsvernieuwing er ook in stopt. Musis 198 De zus van Henk Vol had dat al snel in de gaten. Die nam de wijk naar Australië. Daar kijkje niet op het bord met bruine bonen bij de buren, daar heb je de ruimte. Maar veel meer dan ruimte heb je daar niet, zegt Henk, die sinds zijn geboorte in de straat woont en ook op zijn 69e nog niet overweegt er weg te gaan. Weggaan? Waarom? 'Ik heb veel gereisd, 't is nergens beter dan thuis,' zegt hij. En hij maakt het gebaar dat bijna al zijn mededelingen begeleidt: hij knippert vriendelijk met de ogen. Henk Vol is een hartelijk mens, een optimist met realistische trekjes. Een goedlachse, maar nuchtere zoon des volks. Recht door zee, gezagsgetrouw, maar niet onvoorwaardelijk. Er zijn grenzen. Dat spreekt allemaal uit zijn open gezicht. Het straalt wilskracht uit en plezier. Zijn grijze borstelige haren geven hem iets gemoedelijks en tegehjk iets onverzettelijks. Zijn werkkleding is eenvoudig maar netjes: een spijkerbroek en een gestreept shirt. Op zijn handen, waar hij zijn brood mee verdient, is hij zuinig. Ze zien er ongewoon schoon en krachtig uit, als goed onderhouden gereedschap. Aan zijn voeten zou je een paar stevige werkschoenen verwachten. Maar hij draagt pantoffels, het bewijs dat hij zich in zijn werkplaats net zo thuis voelt als in zijn woonkamer, 't Zijn trouwens maar een paar passen van de ene ruimte naar de andere. De wmkel op nummer 47 één pand verwijderd van het huis waar hij in 1935 werd geboren - ziet er net zo bescheiden uit als de schoenmaker zelf. Een onopvallende gevel, net voorbij de hoek met de Snelliussingel. Geen uithangbord, geen protserige pui, geen lichtreclame. Gewoon een winkeldeur en een simpele aanduiding H.J.Vol, onder Rijkstoezicht gediplomeerd schoenhersteller. En achter het raam een bord met steekletters met de openingstijden, de tarieven en de mededeling 'Hakjes klaar terwijl u wacht'. Het sjofele aanzien van een buurtwinkel uit de jaren zestig. Je moet het adres kennen en de huisnummers tellen, anders loopje er aan voorbij Binnen ruikt het indringend naar leer en hjm. Op de grond liggen tot op de vezel versleten groene tegels en tegen de schrootjeswand hangt een keur aan paardentuig, ten teken dat men hier meer vaardigheden in het leer beheerst dan enkel schoenen verzolen. Ambachtelijkheid spreekt ook uit enkele met zorg uitgestalde antieke werktuigen, een paar veelgebruikte houten leesten die eruit zien als de blote vleeskleurige schoenen met tenen op dat schilderij van Magritte, en een prentje waarvan de afbeelding nauwelijks meer zichtbaar is, maar dat een schoenlapper uit de tijd van de sprookjes van Grimm aan de arbeid voorstelt. Een sprookjesfiguur, dat is hij zelf eigenlijk ook. Hij zegt: 'Hoe dikwijls mij niet wordt gevraagd wanneer ik er eindehjk eens mee ophoud. Mannen van 57 die voorovergebogen binnen komen sloffen en zeggen: volgend jaar ga ik gelukkig met de vut, wanneer ga jij? Zulke mensen begrijp ik niet. Ik ben allang pensioengerechtigd. Maar zie jij mij met dit lichaam in het verzorgingshuis zitten? Wat moet ik daar doen? Ik blijf liever onder de mensen dan dat ik naar zo'n hunkerbunker ga. Want reken maar datje daar eenzaam bent. Hier blijf ik geestelijk en lichamelijk fit. Ik hou van mensen om me heen. Ik sta hier niet om 't geld. Ik ben niet materialistisch, dure dingen kunnen me niet schelen. Luisteren naar mensen, mensen helpen, daar geniet ik van. Ik heb lol in m'n werk. Echt waar, elke dag weer. Want dit is een prachtvak. Een prachtvak!' Veel buurtbewoners vertrokken omdat ze niet konden opschieten met de vele allochtonen die zich in Oost vestigden. Henk Vol had geen problemen met de nieuwkomers.'Er is niks mis met die mensen,' vindt hij. 'Als je vriendelijk bent voor hun, zijn zij het voor jou. Als ik 's avonds overwerk, gebeurt het dikwijls dat mijn Turkse buurvrouw op de muur klopt. Dan weet ik dat ze een kop thee komt brengen. Je kan wel over alles negatief zijn, maar daar heb je alleen jezelf mee. Je moet iets van je leven maken, dat is de kunst.' Henk Vol heeft zich blijmoedig neergelegd bij de lotsbeschikking dat zijn leven zich tot in lengte der dagen zal

Musis | 2004 | | pagina 198