Charmeoffensief Stedelijk Museum mag andere cultuur niet verdringen. li CJ?! 1 mmm I Kor Kegel SiSiï m 207 Musis Het is typerend dat prangende vragen van het Cultureel Forum Schiedam over de toekomst van het Stedelijk Museum door het college van burgemeester en wethouders maar pover werden beantwoord. Nu waren enkele vragen wel erg gedetailleerd en bijna opdringerig, alsof het Cultureel Forum het werk van de gemeenteraad wilde overnemen. In haar brief van december 2003 vroeg Kirsten Houweling als voorzitter van het Cultureel Forum, of er een toekomstvisie vanuit het museum was; of daarin werd ingegaan op de relatie tussen de collectie moderne kunst en de historische verzameling; of er over de huisvesting daarvan was nagedacht; of zich dat vertaalde in een programma ven eisen; of er behalve voor de restauratie van het gebouw aan de Hoogstraat 112 ook een architect zou komen voor de vormgeving van het museale concept; en of daarbij gedacht was aan de criteria voor Europese aanbestedingen. Het zijn vragen, die je van gemeenteraadsleden verwacht. Of er nog andere budgetten voor het museumbeleid waren dan de Kanjersubsidie voor de restauratie van het voormalige Sint Jacobsgasthuis. En hoe de benodigde personele bezetting eigenlijk was verwerkt in de meeijarenbegroting. Kirsten Houweling vroeg het college het hemd van het lijf. Ze wilde weten of het college ook nadenkt over het museumbeleid na de restauratie, en of er een procesplan met tijdplanning is. O ja, en wie daar leiding aan geeft en er ambtelijk dan wel bestuurlijk verantwoordelijk voor is. Waarom wil de voorzitter van zo'n club dat allemaal weten, kon je je na lezing van die brief afvragen. Nou, daar was wel een verklaring voor. Het Cultureel Forum bestaat uit geïnteresseerde Schiedammers die de culturele ontwikkelingen op de voet volgen. Het is voortgekomen uit het voormalige Cultureel Fonds Schiedam. Daarmee verschoof de oude doelstelling van het financieel ondersteunen van culturele initiatieven naar het stimuleren van het culturele debat, teneinde het leefklimaat in Schiedam 'vanuit deze specifieke invalshoek' te bevorderen.Voor een cultureel debat heb je gegevens nodig. En omdat de Schiedamse politiek het al tijden te druk heeft met zichzelf en zich helemaal niet nieuwsgierig toonde naar die gegevens, lag het op de weg van de betrokken Schiedammers in het Cultureel Forum om het dan zelf maar te proberen. De beantwoording was tamelijk nietszeggend, en bedroevend summier. Er viel maar één conclusie te trekken: het gemeentebestuur heeft geen heldere toekomstvisie. Hoewel iedereen al vóór de restauratie had kunnen beseffen dat er na de restauratie veel geld bij moet, eenvoudig omdat het museum meer expositiezalen zal hebben, dus meer suppoosten nodig heeft en ook over depot-, administratie- en vergaderruimte moet kunnen beschikken, heeft de gemeenteraad nog totaal geen zicht op wat het Stedelijk Museum straks aan extra middelen nodig heeft. Als zoiets uitgerekend de raadsleden koud laat, is het goed dat er tenminste een onafhankelijke denktank is die het college bevraagt. Een paar jaar geleden stelde de gemeente dat nog op prijs. Enkele ingezetenen van de stad werden uitgenodigd deel te nemen in een klankbordgroep, die zou reflecteren over de museale ontwikkelingen. Na het vertrek van wethouder Luub Hafkamp, werd de klankbordgroep niet meer bijeengeroepen. Komt er een andere vorm van overleg voor in de plaats, vroeg Kirsten Houweling. Tenslotte was ook het Cultureel Fonds, in de persoon van architect Ron Klein Breteler, in de klankbordgroep vertegenwoordigd geweest. Het blijft onduidelijk of burgemeester en wethouders behoefte hebben aan meedenkende burgers. Het Cultureel Forum kreeg weinig zicht op een gestructureerde gedachtewisseling. Op andere beleidsterreinen in Schiedam bestaat al langer de ervaring, dat de communicatie tussen stad en stadhuis tekortschiet. De bewonersverenigingen overwegen zelfs de Tweede Kamer erop te attenderen dat Schiedam niets doet aan het stimuleren van bewonersparticipatie, nota bene wel een pijler van het grotestedenbeleid. Misschien is de wil er wel, althans alle politieke partijen belijden dat actieve burgers zo belangrijk zijn. Momenteel, en trouwens al veel langer, heeft de politiek echter het drukker met zichzelf dan met de stad. Immers, zolang de onderhandelingen over een nieuwe coalitie voortduren, slokt dat alle aandacht op, en kan een demissionaire wethouder geen knopen doorhakken - straks kan er wel een geheel nieuw collegewerkprogram zijn. Het is een weinig inspirerende situatie, en daarom valt het charmeoffensief van het Stedelijk Museum zelf zo op. Juist door het uitblijven van het politieke debat, is het boeiend om te zien hoe het Stedelijk Museum de tijdelijke behuizing in de Korenbeurs benut om doelgroepen terug te winnen.

Musis | 2004 | | pagina 207