Schiedam heeft met Stad Als Film er Kor Kegel m.m.v. Edwin Spek De gemeentesecretaris laat een onderzoek instellen. Piet Buytels zei tot op de bodem te willen uitzoeken waarom het niet gelukt is Stad Als Film te laten samenvallen met Doek! Beide evenementen kunnen elkaar perfect aanvullenmaar zoals het nu gaat, zitten ze mekaar eerder in de weg. Stad Als Film op donderdag 9 september en Doek! op 10, 7 7 en 12 september was duidelijk te veel van het goede. De drie avonden met film vertoningen in de open lucht gaan in feite elkaar beconcurreren, met als gevolg dat het elke avond stiller is dan het bij een geïntegreerd evenement zou zijn. Musis 286 Schiedam gering, afgezien van de websites www.stadalsfilm.nl en www.doek.nu en een publicatie over Doek! in de Metro, maar wie de publiciteit wel gevolgd had, kon moeilijk kiezen. Er waren er maar weinig die drie avonden lang de Lange Haven, de Korte Haven en de Schie bezochten. Wat doe je als Doek! op vrijdag- en zaterdagavond films laat zien op zeildoeken van schepen? Dan sla je de koopavond over en mis je Stad Als Film. Of je houdt het weekend vrij en je bezoekt Stad Als Film, maar dan zie je films, voornamelijk geprojecteerd op gevels, en mis je de romantiek met de zeilschepen en de muziek en het theater eromheen. Nu is er - en daar mogen we niet licht aan voorbijgaan - beslist een inhoudelijk verschil tussen beide evenementen. Stad Als Film is wat de naam zegt: een op filmische kwaliteit gericht festival, waarbij je op pleinen en in steegjes professionele films kunt zien, films ook die eerder op het Filmfestival in Rotterdam werden vertoond, in elk geval films die van zichzelf al een bepaalde doelgroep scoren. Er waren ditmaal veel films en video's waarbij muziek een belangrijke rol speelt, zoals de klassieker Nosferatu uit 1922, waarop het Rotterdamse collectief Urbi et Orbi met scherpe muziekcollages, animaties en technologische spitsvondigheden varieerde. Thomas Bouvy en Maaike Engels van het collectief mixen traditionele en nieuwe media en bezorgden Nosferatu een gloednieuwe soundtrack. Gelukkig valt over smaak te twisten, maar het was programmeur Martijn Verhoeven vooral om professionaliteit en vernieuwing gegaan. Organisator van Stad Als Film was voor het eerst niet meer de gemeente Schiedam, die het twee keer gedaan heeft, maar het door de gemeente ingehuurde bureau Loeder Events uit Rotterdam. Doek! heeft een heel andere formule. Organisator Frans Huisman wil cinema, beeldende kunst, muziek en scheepvaart samenbrengen. Doek! begint al op de vrijdagmiddag met de aankomst van historische vaartuigen - elk jaar meer, ditmaal 75 - en het eindigt zondagmiddag als de zeiljachten onder grote belangstelling van mensen op de kade vertrekken. Op veel zeildoeken worden films en video's geprojecteerd en het thema, Crazy Machines, kwam ook tot uiting in de muziekstukken en de kunst. Bovenal wil Frans Huisman zijn evenement een internationaal product doen zijn, dat Dat vindt niet alleen gemeentesecretaris Buytels, maar ook de burgemeester, Reinier Scheeres - en eigenlijk iedereen die je er over spreekt. Karei Willems, hoofd van het bureau cultuur van de gemeente Schiedam: 'We hebben goud in handen. Het zijn twee sterke concepten, maar voor drie avonden achtereen hebben ze onvoldoende potentie. In het belang van het publiek moeten we het zien te comprimeren. Ik ga het college van burgemeester en wethouders adviseren om daar prioriteit aan te geven, want een nieuw concept, op basis van het goede van Stad Als Film en Doek, betekent voor Schiedam een unique selling point.' Inderdaad valt dan meer toestroom van het grote publiek te verwachten. De promotie van beide evenementen was buiten Schiedam als wereldstad neerzet en dus in Schiedam wortelt - vandaar de medewerking van basisschool 't Meesterwerk en muziekcentrum Op Maat, dat met saz-, djembé- en fluitensembles aanwezig was. Op een ponton in de Lange Haven oefenden boksers van boksschool Wim de Haan en terwijl er boven boksfilms werden vertoond, las Wim de Haan zijn gedichten voor. Stichting Rondvaarten Schiedam zette gratis de fluisterboten in, zodat het publiek de varende monumenten van dichtbij kon zien. Bewoners van de Lange Haven zetten spontaan tafels en stoelen buiten om in de open lucht te dineren, een extra attractie voor het publiek. En bijna twintig kunstenaars uit Schiedam en omgeving presenteerden uiteenlopende projecten, met als bijzonderheid de korte film 'The narrow

Musis | 2004 | | pagina 286