Doek! een unieke formule in handen Het wordt tijd dat de organisatoren 'ns samen aan de tafel gaan zitten 287 Musis gate', speciaal voor Doek! vervaardigd door Jonathan Fung, gastregisseur uit San Francisco. Kortom, Stad Als Film en Doek! zijn verschillend van opzet en toch hebben ze zo veel gemeen, dat het grote publiek ze over één kam scheert. In het glossy vouwblad over Stad Als Film, met een huis-aan-huisverspreiding, heeft menig Schiedammer vergeefs gezocht naar het programma voor de vrijdag- en zaterdagavond. Er stond slechts één regeltje verwijzing in, zoals ook verwezen werd naar de Open Monumentendag en de Open Ateliers. In het handige foldertje over Doek! stond geen woord over Stad Als Film. Toch is er - marginaal - samenwerking geweest. Programmeur MartijnVerhoeven wijst op de logistiek: voor beide evenementen leverden dezelfde bedrijven (JVR, Pieter van der Most, Dubbelklik) de technische support. En volgens Verhoeven zijn ook suggesties gedaan om films uit te wisselen, ofschoon er voor Doek! niets bruikbaars bij zat. Waarom die voorzichtige samenwerking niet dieper ging en waarom het niet in één totaalpakket uitmondde, heeft te maken met een zeurend conflict - 'en met ego's die de prullenbak in moeten,' zoals Karei Willems zegt. 'Het is absoluut waanzinnig dat het zo al drie jaar moet duren,' vindt Frans Huisman. 'De evenementen zijn complementair aan elkaar en uitermate goed te verweven. Voor het publiek is het niet uit elkaar te houden, wat ertoe leidt dat ik verantwoordelijk word gehouden voor galeriehouders en andere ondernemers van de Lange Haven - het was nog voordat Jan des Bouvrie zich in de Korenbeurs zou vestigen. De vergaderplek was bij Interbook, tegenover de Appelmarktbrug. Een buurman trok een zeil omhoog en knippend met zijn vingers zei Frans Huisman:'Dat is het!' Heel low profile organiseerde Frans Huisman films op de zeildoeken van toen nog slechts vier schepen. Duizend voorbijgangers stonden er in stille verwondering naar te kijken. 'Schiedam uit de doeken' heette het evenement, in de jaren daarna kortweg Doek! Een sterke formule, dat voorvoelden sommigen meteen en Frans Huisman aarzelde niet om het auteursrecht te doen gelden. Idee en concept kwamen op zijn naam te staan. In 2000 kon hij met acht schepen en een beetje subsidie ook artistiek iets meer doen. Het sloeg aan bij de schippers, onder wie Niek Hogeland en Carlo Minderman, die na HansVerêl de maritieme tak van Doek! gingen verzorgen. In 2001 was Frans Huisman een jaar in Amerika, met name in Boston, en hij zag nieuwe steden zonder historie. Daardoor ging hij anders naar Schiedam kijken. 'Het is nodig ons collectieve geheugen te reactiveren. Dat wil ik met Doek! bereiken.' In 2002 werd Frans Huisman, net terug uit Amerika, uitgenodigd door Adriaan de Regt, toen het hoofd cultuur van de gemeente, die allerlei activiteiten, waaronder Doek!, in één maand wilde samenbrengen: 'Vier Schiedam in september'. Aanleiding was de officiële opening van de metro, waardoor Schiedam een achterland van een miljoen mensen kreeg, en de komst van Jan des Bouvrie, twee gebeurtenissen die tot overspannen verwachtingen leidden. Schiedam zou opgestuwd worden in de vaart der volkeren. Des Bouvrie pochte: 'Ik heb Schiedam op de kaart gezet.' De cultuur mocht niet achterblijven: Adriaan de Regt zat vol ambitie. Frans Huisman zegt in een halfjaar tijd veel met Adriaan de Regt en later ook met MartijnVerhoeven ideeën te hebben uitgewisseld: 'Ik heb alle discussiestukken bewaard.' Zo'n idee was om toneelspelers in de stad vertellingen te doen houden. Dat wordt nu inderdaad uitgevoerd door de acteurs van Els Inc. Een ander idee was om niet alleen op zeildoeken films te projecteren, maar ook op gevels, in stegen en op pleinen in de Stad Als Film. En ik kan het bedrijfsleven en potentiële sponsors niet uitleggen, dat ik beconcurreerd word door de gemeente.' Kern van de zaak is dat Frans Huisman zich bestolen voelt: 'Je kunt iemands intellectuele eigendom niet zomaar afpakken. Dat heb ik ook tegen Karei Willems gezegd, maar hij wil niks met het verleden te maken hebben. Ik stel daar tegenover datje het verleden niet kunt ontkennen.' Frans Huisman nam in 1999 het initiatief. Zijn stichting Sequoia was met de toneelvoorstelling 'Jason' op toernee geweest door Nederland: een stuk over de reis van de Argonauten, genoemd naar de Argo, een zeilschip. In Schiedam nam Frans Huisman deel aan een praatgroep van bewoners, binnenstad. Voor een rapport, dat Frans Huisman erover schreef, kreeg hij keurig door de gemeente betaald. De nota kan hij laten zien. De controverse ontstond, toen Frans Huisman voorstelde om ten behoeve van de uit te breiden activiteiten een productiemedewerker in te huren - onder de vleugels van zijn stichting Sequoia - en Adriaan de Regt in plaats daarvan het gemeentelijk bureau cultuur versterkte. De gemeente nam het in eigen hand. MartijnVerhoeven werd naar voren geschoven om Stad Als Film te gaan programmeren. Het was voor Frans Huisman alsof een ander met zijn ideeën aan de haal ging. De gemeente stelt hier tegenover dat voor zijn inbreng betaald is en dat het vertonen van films in de open lucht niet tot het exclusieve gedachtegoed van Frans Huisman behoort.

Musis | 2004 | | pagina 287