Film in de stad Stad Als Film en Doek! zijn verschillend van opzet en toch hebben ze veel gemeen Musis 288 stad geworden.' Frans Huisman vindt dit het mooiste compliment. De gemeente geeft de indruk dat Frans Huisman zijn ideeën als een koekoeksjong in een ander nest heeft gelegd. Het is vooral door toedoen van de enthousiaste schippers, dat Doek! in 2003 doorging - want Frans Huisman zat even in een dip, hij was enkele jaren bezig geweest en van de gemeente vervreemd geraakt. 'Ik dacht: ik ga weer schilderen. Ik ben tenslotte kunstenaar.' Maar de schippers zeiden: 'Je moet het je niet laten afpakken.' Dankzij sponsors en het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. kon Doek! een spektakel worden met 35 schepen. Het regende, maar het was gelukt: het publiek genoot. Op papier was Doek! even groot als Stad Als Film. Er ging 93.000 euro in om.Van het bureau cultuur kreeg Doek! geen subsidie. Stad Als Film werd daarentegen honderd procent door de gemeente gefinancierd. Stad Als Film profileerde zich vorig jaar in een glossy folder en ook dit jaar in de gemeentelijke uitgave Binnendoor met foto's van filmbeelden op doek. Frans Huisman schoot Ton de Swart aan, wethouder voor financiën. 'Het imago van de stad wordt verbonden met mijn project, maar jullie geven de concurrent geld.' De Swart kwam daarom over de brug. Uit de economische stimuleringsimpuls voor de gemeente Schiedam reserveerde hij 15.000 euro voor Doek! onder de voorwaarde dat er pogingen gedaan zouden worden om Doek! en Stad Als Film bij elkaar te brengen. Adriaan de Regt vertrok naar Arnhem en werd als hoofd cultuur opgevolgd door Karei Willems. 'Hij zat er net,' zegt Frans Huisman, 'toen hij in een evaluatie Stad Als Film de hemel in prees en Doek! diskwalificeerde. Ik dacht: moeten we nou zo beginnen met elkaar?' In 2004 was er bij de schippers een sterke aandrang om de vloot voor Doek! te laten groeien: 75 zeilschepen meerden aan in de Lange Haven, de Korte Haven en de Schie. De groei zat er ook in het muzikale aanbod en de beeldende kunst, getuige het onderwaterproject van de Filmwerkplaats Rotterdam op het Spinhuispad en Huismans eigen project 'Reizend water' bij metrostation Parkweg. Doek! werd theatraler, het werd beduidend meer dan een combinatie van film en zeilschepen. Het MachinekamerConcert op zaterdagmiddag was een fascinerende percussie op het ritme van de 2-cylinder-dieselmotor (60 pk) van sleepboot De Nieuwe Vaart. Compositie: Jan Pohl en Pim van Ham. Ouders van basisschool 't Meesterwerk maakten met Saskia van Herwijnen en Elly van de Water een beeldcollage voor één van de schepen in de Lange Haven en, versterkt door Annemarie van Ulden, Miranda Lockhorst en Anita van Pelt lieten ze Schiedamse kinderen kleurige lampionnen maken, waarmee de lantaarnpalen langs de grachtengordel toverlantaarns werden. Wim de Haan, die onder het boksen van zijn leerlingen op een ponton gedichten voorlas: dat was geen performance meer, dat steeg er bovenuit, puur en ontroerend. Frans Huisman: 'Doek! is in een netwerktraject gekomen. Het wordt van Schiedam, met films eromheen als referentie.' Een schipper zei: 'Doek! is niet meer van jou. Het is van de Hij vindt dat hij de gemeente een genereus aanbod heeft gedaan. Hij stelde voor de budgetten voor Stad Als Film en Doek! bijeen te voegen, waarbij MartijnVerhoeven als programmeur alle artistieke vrijheid zou behouden, waarbij er gezamenlijke publiciteit zou komen en waarbij de eindverantwoorde lijkheid bij Frans Huisman kwam te liggen. Bij de gemeente werd desondanks betwijfeld of Frans Huisman in staat was de scepter te zwaaien. De gemeente wilde organisatorisch een vinger in de pap houden.Voor Doek! vroeg Frans Huisman in eerste instantie 85.000 euro, in tweede instantie 40.000, maar dit bleek nog teveel. Van Karei Willems kreeg hij te horen dat er totaal maar 50.000 euro was, waarvan 25.000 voor Stad Als Film en 25.000 voor Doek! 'Dat vond ik disproportioneel. Stad Als Film is maar één avond en Doek! beslaat vijf dagdelen en wortelt in de stad.' Frans Huisman ontplofte toen hij hoorde dat Stad Als Film in 2003 het budget fors overschreden had - met een ton, constateerde de PvdA - terwijl er voor Doek! een tekort van 20.000 euro resteerde, wat voor zijn eigen rekening komt. 'Geen wonder, dat Stad Als Film zulke enorme beamers kon gebruiken.

Musis | 2004 | | pagina 288