Vikingen in Vlaardingen A li##»' Tim de Ridder De Romeinse overheersing die we uit de schoolboekjes kennen, kan al decennia lang gestaafd worden met een lange reeks van archeologische ontdekkingen. In de schoolboekjes wordt ook gerept over Vikingaanvallen in de negende en de tiende eeuw die bekend zijn uit vage historische vermeldingen. De Vikingen teisterden niet alleen grote delen van Noordwest-Europa, zij vestigden zich ook op tal van plaatsen in Engeland, Frankrijk, Groenland tot zelfs in Amerika. 291 Musis Archeologisch bewijsmateriaal voor de fysieke aanwezigheid van Vikingen in Nederland was tot voor kort uiterst schaars. In het afgelopen decennium zijn echter diverse archeolo gische ontdekkingen gedaan die samenhangen met de aanwezig heid van Vikingen in Nederland. In Zutphen zijn in 1997 archeologische getuigen ontdekt van een Viking plundering in 882. In Zutphen en in Deventer zijn bij archeologisch onderzoek ook verdedigingswallen uit het einde van de 9e eeuw aangetroffen. Deze wallen dienden ter bescherming tegen de Vikingen. Op Wieringen zijn muntschatten gevonden die zelfs een aanwijzing vormen voor de vestiging van Vikingen in ons land. En inTiel is enkele jaren geleden een restant van een Deens Vikingschip ontdekt. En nu kan aan dit nog betrekkelijk korte rijtje, ook Vlaardingen worden toegevoegd met de vondst van resten van maar hefst drie verschillende Vikingschepen. Hoe komen deze Vikingschepen in Vlaardingen terecht en wat vertelt het ons over het Vlaardingen rond 1000 AD? Het is zondagochtend 17 februari 2002 rond kerktijd. Op de hoek van de Vlaardingse Markt, waar al sinds het begin van de jaren tachtig van de vorige eeuw een gat geslagen is in de bebouwing, verrichten Vlaardingse archeologen in samen werking met de plaatselijk AWN-afdeling archeologisch onder zoek. Op deze locatie die door de Vlaardingers toepasselijk als 'het Gat in de Markt' wordt aangeduid, hebben de archeologen de rand van een middeleeuwse begraafplaats ontdekt. Terwijl op de winterse morgen op de achtergrond kerkmuziek klinkt, leggen de archeologen middeleeuwse graven bloot. Langs de uiterste rand van de begraafplaats ligt een wat rommelig graf dat de dag ervoor is ontdekt. Het is niet meer dan een kuil waarin een overledene is bijgezet waarna de kuil met wat oud schroothout is afgedekt. De nabestaanden lijken weinig aandacht aan het graf te hebben besteed. Onder de losse planken ligt het stoffelijk overschot van een circa vijftigjarige man. Op zijn borst liggen twee gekruiste dunne rechthoekige plankjes. Onder de plankjes bevinden zich nog vastgekoekte vliegenpoppen van de maden die zich aan het lichaam van de overleden man tegoed hebben gedaan. Hoewel de planken waarmee het graf is afgedekt een rommelige indruk geven, is wel meteen duidelijk dat er iets bijzonders mee aan de hand is. Er bevinden zich namelijk vele ijzeren klinknagels in het hout. Zou het hergebruikt scheepshout kunnen zijn? Jaarringonderzoek op het hout maakt duidelijk dat het hout niet uit de 12e eeuw dateert zoals aanvankehjk werd gedacht, maar vroeg elfde- eeuws blijkt te zijn. En dan komt de tweede verrassing. Het hout blijkt afkomstig te zijn van een Deens Viking schip uit Engeland, zeer waarschijnlijk zelfs twee Vikingschepen. Een ander graf bhjkt resten van een derde Vikingschip te bevatten. Hoe komt dat hout van Vikingschepen in Vlaardingen? Wat deden de Vikingen in Vlaardingen? De opgravingslocatie ligt in het oude centrum van Vlaardingen daar waar van oudsher de dijk die Vlaardingen moest beschermen tegen het wassende water van de Oude Maas, aansluit op de terp. Het onderzoek dat duurde van december 2001 t/m 6 maart 2002 maakt duidelijk dat hier net de rand van de middeleeuwse begraafplaats was gelegen die omringd werd door een enkele meters brede sloot die aan de kerkhof zijde voorzien was van een afrastering van vlechtwerk. Binnen een begrenzing van circa vijf bij vijf meter zijn uiteindehjk 45 begravingen ontdekt. Niet alleen het botmateriaal verkeerde nog in een uitstekende staat, ook het hout uit de graven. Al het hout uit de graven is zorgvuldig in huishoud- folie ingepakt en in bakken met water opgeslagen, wachtend op nader onderzoek dat in 2003 en 2004 werd verricht door archeologe Anne-Lise Vredenbregt. Zij constateerde dat het deels om oud 'schroothout' ging. In diverse planken zaten namelijk kleine ronde gaatjes en restanten van houten pennetjes die voor de grafkisten geen enkele functie hadden gehad en zodoende wezen op een eerder gebruik van het hout. Het zou hier om oud scheepshout kunnen gaan. Ook waren er planken die een mooie messing- en groefafwerking hadden en afkomstig kunnen zijn van bijvoorbeeld huizen, misschien zelfs wel van pakhuizen. En dan waren er de planken die weinig aan de verbeelding overlieten: ze waren overnaads aan elkaar bevestigd door ijzeren klinknagels en tussen de naden bevond zich nog breeuwsel dat bestond uit in elkaar gedraaid runderhaar en schapenhaar. De interpretatie dat het hier scheepshout betrof, was snel gemaakt. Met deze informatie werd Karei Vlierman, scheepsarcheoloog en voormalig conservator collectie van het Nederlands Instituut voor Scheeps- en onderwater Archeologie (NISA),bij het

Musis | 2004 | | pagina 291