cm 293 Musis 4 SLAG SU VLAARDINGEN onderzoek blijft wat dat betreft verrassende resultaten opleveren. Nu er eenmaal resten van Vikingschepen zijn aangetroffen, komen er nieuwe vragen. Als Vlaardingen in het begin van de 11e eeuw door Vikingen werd bezocht om handel te drijven, waarom dan niet eerder? De Vikingschepen zullen op hun aanvahen Vlaardingen zeker gepasseerd hebben. Zouden de Vlaardingers zich niet beschermd hebben? Zal de 'Noormannenburcht' waarover Nievelt in de Handvesten uit 1772 rept en die rond 889 zou zijn gebouwd dan toch geen mythe zijn? Misschien hebben Vikingen zich zelfs wel in Vlaardingen gevestigd, zoals elders in Noordwest-Europa? Het is duidelijk dat de Vlaardingse kerkheuvel nog zeer veel geheimen voor ons bevat. Een deel van het ontdekte Vikingschip in een Vlaardingse graf is vanaf vrijdag 24 september te zien in het stadskantoor op het Westnieuwland 6. In de speciaal door het Leidse bedrijf 'Wasser ontwerpen' vervaardigde vitrine liggen een paar planken die deel hebben uitgemaakt van het Vlaardingse Vikingschip. Op de bijbehorende panelen wordt de vondst nader toegelicht. De opstelling en toelichting is door het tentoonstellingsbedrijf TGV te Leiden verzorgd. De expositie van deze vondst vormt het startsein van een expositieplan in het stadskantoor waarvoor het Stichting Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. een subsidie heeft gegeven waardoor de expositie mogelijk is gemaakt. De bedoeling is om regelmatig, gemiddeld om de vier maanden, een nieuwe bijzondere, spraakmakende vondst in het stadskantoor te exposeren. De wachtruime in het stadskantoor is tijdens kantooruren geopend. 2. Het blootleggen van een skelet op de locatie 'Gat in de Markt' (Foto IHAK) 2. Het schoongemaakte breeuwsel van schapenhaar uit graf 437. (Foto:A.H.L. Vredenbregt, VLAK) 3. Situering van de houtresten uitgraf 437 in het Vikingschip (2). (Tek.K. Vlierman) 4. Fantasieprent over de slag bij Vlaardingen die plaatsvond op 29 juli 1018. (Collectie Stadsarchief 5. Houtresten van Vikingschip 2 uit graf 437. (Foto.A.H.L. Vredenbregt, VLAK, beiverking E. van der Linden, VLAK)

Musis | 2004 | | pagina 293