Kijk haar! Julia Snikkers Musis 298 Door verandering van kapsel werd zij zelfs door goede vrienden niet herkend, vertelde ooit een beeldend kunstenaar in de Artoteek die nu in het kader van Roes en rituelen de tentoonstelling Ramses was roodblond heeft georganiseerd. Maar toen zij weer op haar volkstuincomplex kwam, waar veel vrouwen een hoofddoek dragen vormde de herkenning in het geheel geen probleem. Voor wie een hoofddoek draagt is het kapsel immers niet van belang. Identiteit, rituelen en gewoonten rondom haar en haardracht vormen het uitgangspunt in het stedelijk project Kijk haar! Er zijn een aantal activiteiten in de wijkcentra, met vooral een luchthartige benadering van de rol van haar en identiteit, zoals het maken van foto's door wijkbewoners van wijkbewoners. De beeldend kunstenaar Huub Vinken maakte eerder penselen van haar van bekende kunstenaars en zal dat ook van Schiedammers doen. En er is de tentoonstelling Ramses was roodblond in Artoteek Schiedam en galerie 300procent. Daarbij is het onderwerp afgebakend tot mensenhaar en dan gaat het om hoofdhaar. Een aantal aspecten van haar moesten blijven liggen. Een tijdbalk geeft in kort bestek de ontwikkeling van kapsels door de eeuwen aan en verschillen in cultuur wordt daarbij slechts aangestipt. Op een oproep in de BKinformatie (vakblad voor beeldend kunstenaars) reageerden zo'n dertig kunstenaars. Het onderwerp leeft dus. Dat farao Ramses roodblond was weten we door onderzoek van het haar, dat duizend jaar na de dood nog informatie over de drager verschaft en de vondst van een haar kan er toe leiden dat een misdadiger de bak indraait. Haar als beladen onderwerp. De beelden van de bergen brillen en haar bij de concentratiekampen in de Tweede Wereldoorlog laten niets te raden over. Kaalscheren gold als straf voor vrouwen die met de vijand heulden in diezelfde oorlog. Maar er is ook een andere kant aan die beladenheid in de vorm van emotie, sensualiteit, verleiding, door Francesco Petrarca verwoord als: 'Haar gouden haren werden door de winden in dartel spel verstrengeld en bewogen, en 't ongekende stralen van haar ogen was zo verrukkehjk dat het verblindde.' Het is die beladenheid van haar, die aansluiting vindt bij het beeld dat kunstenaars die met haar werken willen maken. Op de tentoonstelling Ramses was roodblond hebben kunstenaars uit totaal verschillende disciplines deze gevonden. Over verleiding en intimiteit gaat het werk vanTeja van Hoften. Een kunstenaar die in 1998 begon met het project 'encyclopedie van het hchaam', waarbij zij steeds met verschillende materialen haar hchaam in kaart brengt. In de etsjes op de tentoonstelling gebruikt zij haar als gereedschap om uiterst fijne fijnen aan te brengen. Het werk van Elaine Vis refereert aan sensualiteit. Zij gebruikt regelmatig haar in haar werk als het onderwerp er om vraagt, de verbeelding van non-verbaal contact. Haar beeld in de expositie, met zes meter lang haar golvend over de vloer, komt voort uit ruimtelijk werk uit 1998. Hierbij beeldde zij zowel de verwarring van gekte en de verleidelijkheid van de gekte uit, door een ruimte te vullen met de goudblonde haren van de Lorelei. Een poëtische verwijzing is de titel 'About Thoughts Nobody will Ever Know', van twee foto's van Cathrin Boer. Een hangmat gemaakt van haar gespannen tussen bomen in een bos, datje onmiddellijk associeert met het wegdromen in een woud. Deze lading hebben ook de vijf vogelkooien, waarin gedachten gevangen zouden kunnen blijven. De deurtjes staan open, het zachte haar omwikkelt het harde metaal. Christina Linaris Coridou past haar regelmatig toe als de materialiteit het beeld kan versterken. Materialiteit zou ook

Musis | 2004 | | pagina 298