Een verborgen herenhuis in de Brandersbuurt Ben Maandag Foto's: Eric van Straaten 301 Musis Van de gebouwen die architect Jan Giudici (1746-1819) tijdens zijn verblijf in en rond Rotterdam heeft ontwerpen zijn er niet veel meer over. De meeste gingen in vlammen op na het verwoestende bombardement op Rotterdam, op 14 mei 1940, zoals de Rosaliakerk aan de Leeuwenstraat en de Marinierskazerne aan het Oostplein, de twee bekendste bouwwerken van Giudici. De architect kwam in 1746 in Italië ter wereld als Carlo Giovanni Francesco Giudici en vestigde zich in 1770 in Rotterdam, waar zich op dat moment een aantal kunstenaars van Italiaanse origine had verzameld. Giudici, in ons land eenvoudigweg 'Jan' genoemd, bouwde in Rotterdam een bloeiende architectenpraktijk op en ontwierp voor vooraanstaande stedelingen gebouwen die zich kenmerkten door een sobere, statige stijl, die teruggreep op klassieke vormen, op sommige punten gecombineerd met uitbundige versieringen. Het best verborgen gebouw dat Jan Giudici heeft ontworpen, staat in Schiedam. Het is te vinden in het complex van UTO Nederland, tussen de Zijlstraat en de Noordvest, maar noch vanaf de Zijstraat, noch vanaf de Noordvest is er ook maar een ghmp van op te vangen. Toch staat het er nog wel degelijk: het herenhuis dat Giudici tegen het einde van de achttiende eeuw maakte voor de befaamde brandersfamilie Nolet. Kompleet met koetshuis en al. Het had in die tijd zijn ingang aan de Noordvest. Een ruime tuin met oprijlaan, afgeschermd door een gietijzeren hek, scheidde het huis van de straat en het water. Architect J.Verheul Dzn beschrijft de woning uitvoerig in het boekje dat hij in 1938 aan Jan Giudici wijdde: „De van donker-roode baksteen opgetrokken 11.80 m. breede voorgevel, heeft bij een eenvoudige vensterindeeling van vijf traveeën, waarvan de drie middelste iets naar voren uitspringen, een zeer rijk behandelden hoofdingang, die met het daarboven liggende venster één geheel uitmaakt, dat met verfijnden smaak is behandeld. De voorgevel van dit huis hgt op eenigen afstand achter de rooilijn van de Noordvest en wordt daarvan gescheiden door een met hekwerk afgesloten voorterrein, dat aan weerskanten geheel of gedeeltelijk

Musis | 2004 | | pagina 301