Schiedammers jullie zijn belazerd Jan van der Tuijn Met die mededeling startte het Actiecomité De Laan en omstreken in 1974 een kraakactie die de meest succesvolle is geweest die Schiedam heeft gekend. De actie was nog steeds een rechtstreeks gevolg van de Brandersbuurtacties die in 1967 werden gevoerd. Oorzaak en gevolg liggen in het archief van Bertus Notenboom naast elkaar. Musis 306 Voor iedereen die zich in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw betrokken voelde bij het behoud van de binnenstad bleef het onbegrijpelijk dat de gemeente in 1972 uiteindelijk ook de huizen aan de Noordvest naar beneden haalde. Als er ergens sprake was van vernietiging van goede woningen en bruikbare bedrijfsruimten was het daar. De hele distilleerderij van Simon Rynbende ging tegen de vlakte. In dit deel van de Brandersbuurt molde Schiedam niet alleen een paar goede gebouwen maar hielp het college enkele belangrijke onderdelen van de stedelijke geschiedenis om zeep. Planmatig werd er niet gewerkt. In blinde sloopwoede moest alle onroerend goed tegen de vlakte waarop de gemeente in voorgaande jaren de hand had weten te leggen. Kon er voor de armoestraatjes als de St. Annazusterstraat en het Spinhuispad nog een zeker excuus worden gevonden, voor deVellevest, de Noordvest, de Kethelstraat, het Hofje van Belois, de bedrijfspanden van Piet van Gent, de distilleerderijen van Daalmeijer en Simon Rynbende, het Groenweegje en de Raam gold dit allerminst. Hele distilleerketels kwamen op de schroothoop terecht, koelspiralen werden platgeslagen om voor de ruwkoperprijs te worden verkocht, glas-in-lood werd verfrommeld en in de containers gedumpt en zware eiken binten werden tegen spotprijzen van de hand gedaan om elders in restauratieprojecten een nieuwe bestemming te vinden. Haast was geboden voor de slopers in gemeentedienst, want oh..., de krakers zouden kunnen toeslaan. Overal ging de beuk in. ZeFs al betekende dit dat de sloopgebieden nog tientallen jaren braak zouden liggen. Alles leek het gemeentebestuur beter dan te luisteren naar de jongeren, woningzoekenden, stadsbeschermers, architecten, stedenbouwkundigen, juristen, kunstenaars en studenten die pleitten voor behoud van het oude Schiedam. Wie nu nog wil ervaren tot welke proporties de sloopwoede van Schiedam in die jaren was gegroeid, kan nog steeds aan de noordoostkant van de Brandersbuurt terecht. Waar eeuwen lang woningen en bedrijven hadden gestaan, rest heden ten dage een troosteloos braakliggend terrein met hier en daar nog de tegelvloeren van de vroegere branderijen tussen het hoog opgeschoten onkruid. Aan de randen bevinden zich de gebouwen van Distilleerderij Dirkzwager. Van dit particuliere bezit moest de gemeente met de vingers afblijven. Met de rest mochten de slopers hun gang gaan. Zo ook met het onroerend goed van de firma Bols en De Koning, waartoe ook de distilleerderijen van Simon Rynbende behoorden. Bols had in de tweede helft van de jaren zestig beslist dat alle branderij-activiteiten op één locatie moesten worden ondergebracht. De distilleerderij-activiteiten werden naar Noordvest foto: Bertus Notenboom

Musis | 2004 | | pagina 306