Brandersbuurt 309 Musis duidelijk. Ook de Werkgroep Schiedam en de Werkgroep mouterij De Goudsbloem zijn uiteindelijk voortgekomen uit de Brandersbuurt-aktie', schreef de krant. Want even belangrijk als de zichtbare gevolgen is het psychologisch gevolg van de Brandersbuurt. Het was de eerste keer dat er in Schiedam vanuit de bevolking een groot uitgewerkt plan kwam dat gesteld werd tegenover een gemeentelijk plan. De mondigheid en medezeggenschap van de bewoners was hier in het geding en duidelijker dan ooit tevoren werd van de kant van de bewoners het vertrouwen in haar bestuurders opgezegd. En niet alleen met woorden, maar ook met daden. In het Zakkendragershuis is bewezen dat men van oude gebouwen iets goeds kan maken. Dit voorbeeld is een aanklacht tegen een overheid die de stad, die zij behoorde te besturen, verwaarloosde'. Het was duidelijk naar wie de sympathie van de krant uitging. Logisch natuurlijk want de verantwoordelijk redacteur was niemand anders dan Gijs Konings die als Brandersbuurtactievoerder, kabouter en kraker alle acties van nabij had meegemaakt. Trouwens, niet alleen de Havenloods sprak zich vóór de actievoerders uit. Ook HetVrijeVolk deed een substantiële duit in het zakje. Lokaal-redacteur Gerard Krul, de latere opvolger van hoofdredacteur Herman Wigbold stelde het redactiekantoor aan de Lange Achterweg zelfs ter beschikking van het Actiecomité De Laan en zou persoonlijk meehelpen met het kraken van de woningen verderop in de straat. Ook drukte hij in een vet kader de brief af die het Actiecomité liet verspreiden:'Schiedammers, jullie zijn belazerd. De gemeente zette bij de panden aan de Hoogstraat en Lange Achterweg plastic planten voor de ramen om jullie te laten denken dat deze huizen bewoond waren. Hoe is het in godsnaam mogelijk dat de gemeente de oorspronkelijke bewoners eruit jaagt en vervolgens uitstekende huizen met lage huren van binnenuit dichttimmert en dat in een stad met 3700 woningzoekenden? Aksiecomité De Laan heeft besloten 5 huizen te kraken. Dat alles op deze onsympathieke manier moet gebeuren ligt niet aan ons, maar aan de gemeente die het vertikt deze uitstekende huizen te verhuren en op die manier iets probeert bij te dragen aan het behoud van goede oude huizen in Schiedam's binnenstad. Redt Schiedam, vecht mee tegen de bewuste verpaupering'. Het werden geen vijf huizen waar de krakers binnentrokken, maar meer dan twintig, met elkaar een krakersbuurtje vormend op de hoek van de Lange en Korte Achterweg en Laan. Met het actiecomité De Laan en onder de directe leiding van Bertus Notenboom en Hans de Ruiter werd de actie uitgevoerd. En voorbeeldig. Binnen enkele uren waren alle woningen waarop het actiecomité het oog had laten vallen gekraakt en voorzien van een tafel, een stoel, een bed en hier en daar een schilderij aan de muur. Migiel van Kinderen, juridisch adviseur voor iedereen aan de Lange Achterweg had precies voor de krakers uitgezocht, welke rechten zij hadden wanneer zij een huis in gebruik hadden genomen. Hij wist ook te bewerkstelligen dat de door de krakers gemaakte kosten voor woningonderhoud door de gemeente werden vergoed. Bertus Notenboom verzamelde wekelijks de bonnetjes en hield hiervan nauwkeurig verslag. Toch bleek de kraakbeweging aan de Lange Achterweg - anders dan de Goudsbloemactie - op den duur geen blijvend resultaat te boeken. De idealisten uit de groep hadden hun energie nodig voor behoud en restauratie van de Goudsbloem, de overigen vertrokken de een na de ander. Het 'aksiecentrum' aan De Laan veranderde gaandeweg in een theehuis en het theehuis tenslotte in een huiskamer waar vooral oriëntaalse rookwaren de ronde deden. De gemeente ondertussen had van de actie in zoverre iets opgestoken dat in het vervolg de aangekochte panden niet alleen werden dichtgetimmerd maar van binnen door professionele slopers zover werden stukgeslagen dat zelfs de meest fanatieke kabouter er geen heil meer in zag en het onroerend goed uiteindelijk toch kon worden neergehaald. Zonde, vinden we vandaag de dag. Zelfs degenen die indertijd het hardst hebben geroepen dat het slopen van al die ouwe troep de enige voorwaarde was waarop de ambities van een modern, grootsteeds Schiedam ooit werkelijkheid zouden kunnen worden. De Goudsbloemkrakers foto: Bertus Notenboom

Musis | 2004 | | pagina 309