Musis 316 Fred Brommet, Kleding van Jacques Heim, 'Ligne Trompette' 1954, collectie Maria Austria Instituut, Amsterdam naam Taboe. Twen was het eerste magazine dat zich alleen en uitsluitend richtte op 'de nieuwe tijd'. De redactie bestond aanvankelijk uit André van der Louw en Marijke Zweers, later uitgebreid met onder meer Rinus Ferdinandusse en de toenmalige hoofdredacteur van 'Vrij Nederland' Mathieu Smedts. Op het omslag van het eerste nummer prijkt een grofkorrelige portretfoto van een 'bakvis' van de hand van Ed van der Elsken met de tekst 'wie dit leest wordt gek'. Andere meewerkende fotografen zijn Oscar van Alphen, Fred Brommet, Johan van der Keuken, Eddy Posthuma de Boer, Cas Oorthuys, Nico van de Stam en Ronald Sweering. Tot de vaste medewerkers mocht Twen/Taboe rekenen op Bibeb, Renate Rubinstein, Jan Vrijman, Cornelis Bastiaan Vaandrager, Lucebert, Cees Nooteboom, Hugo Raes.Tom Pauka en Remco Campert. Illustratoren waren George Lampe, Yrrah, Frits Müller, Oey Tjeng Sit, Hannes Postma en Peter van Straaten. Geen geringe namen, waarvan een aantal ook vertegenwoordigd is op de tentoonstelling'Parijs was mieters'. De fotografen van Twen/Taboe getuigden in de jaren vijftig en zestig van hun fascinatie voor het Parijse straatbeeld in fotopockets als Bonjour Paris van Cas Oorthuys (1951), Een liefdesgeschiedenis in Saint-Germain-des-Prés van Ed van der Elsken en Paris mortel (1963) van filmer Johan van der Keuken. Het waren de jaren waarin van journalist Jan Brusse de eerste feuilletons onder de titel 'Hiej Pawijs, hiej Jan Bwusse' werden uitgezonden. In Schiedam waren de toneelstukken en films van Franse (en Italiaanse) makelij veelvuldig onderwerpen van studie en gesprek in de Open Studio van Jan Schaper. Hier verzamelden zich deelnemers aan zijn acteersessies. Schaper was een verklaard aanhanger van de Nouvelle Vague onder welke noemer een aantal filmmakers werd begrepen die de steeds wederkerende stereotiepe en dure producties van de gekende

Musis | 2004 | | pagina 316