i Zeeuws Vlaardingen Peter de Lange Op 23 oktober komen honderd oud bewoners van de Willem Beukelszstraat in Vlaardingen bijeen voor een reünie. In garage Van der Berg worden haring en schelvispekel geserveerd en de Koninklijke Harmonie van Biervliet luistert de bijeenkomst op met vrolijke koperklanken. Musis 318 Willem Beukelsz monument, Biervliet Een muziekgezelschap uit Zeeuws-Vlaanderen op een Vlaardings feestje? Is dat geen vergissing? Zeker niet - Vlaardingen en Biervliet hebben veel gemeen. Hun ligging aan het water, om mee te beginnen. Vlaardingen aan de Maas, Biervliet aan de Schelde. In beide steden leefde de bevolking eeuwenlang van de haringvangst. Met dank aan Willem Beukels uit Biervliet, die het haringkaken uitvond. Of is dat een historische misvatting? Rinus Willemsen van de Stichting Behoud Monumenten uit Biervliet onthult op de reünie een stukje van een oud mysterie. Op de noordelijke Schelde-oever is het puur chemie watje inademt, er hangt een scherpe lucht die je een droge strot bezorgt. Die stank komt van de overkant aangewaaid, van de rokende fabriekscomplexen bij Terneuzen. Gek genoeg ruikt het op de zuidoever in Zeeuws-Vlaanderen - zeg maar de Gazastrook van Nederland, een smalle reep klei ingeklemd tussen België en de Schelde - naar koeienpoep, een ouderwetse geur die daar al eeuwen moet hangen, afgaand op het landschap dat uit kleine percelen landbouwgrond bestaat. Akkers en weilanden worden doorsneden door dijkjes met hoge populieren erop die de wind moeten afvangen. Op veel plaatsen lijkt de bodem drassig en moerassig. Rietpluimen wuiven op een stijve bries, de vele slootjes zijn gevuld met zwartig kabbelend water. Afgezien van een handvol bescheiden dorpen en een enkele boerderij, is er geen bebouwing. Er zijn vooral veel wolken. Reden er geen auto's, dan kon je je in de Middeleeuwen wanen. Een afgelegen streek, waar je in vroeger

Musis | 2004 | | pagina 318