Glasmuseum Musis 328 ook de Nederlandse vlakglaswereld met zijn internationale technologische expertise te betrekken bij dit centrum, met de TU Delft, waar flink op glas wordt onderzocht, ontwikkeld en ontworpen (in het 'Zappi' onderzoek van mijn leerstoel Productontwikkeling op de faculteit Bouwkunde) in haar onmiddellijke omgeving. Daarmee zijn de vier poten van het Glascentrum te benoemen als: handambacht, kunst, prototype industrie, architectonisch vlakglas. Een relatie met de glasstad Leerdam ligt voor de hand: 'Eén zwaluw maakt nog geen lente'. Derhalve is in het nieuwe Glascentrum ook een ruime plaats ingeruimd voor het handambacht: allereerst door de levende glasblaasshows voor bezoekers, maar daarna door een kleine groep van ambachtslieden die het glasblazen en vlakglasbewerken onder de ogen van bezoekers uitoefenen, met een tweede groep van kleine ambachtelijke bedrijfjes die in de directe nabijheid van het Glascentrum gehuisvest kunnen worden om van de Schiedamse 'Brandersbuurt' een 'Glasbuurt' te maken. Er is een lijst van kleine bedrijven die zich annex willen vestigen. In de aanliggende Vijgensteeg zijn een aantal begane grond winkelruimten beschikbaar voor glaskunstenaars en glasgaleries. Hopelijk zal de vestiging van het nieuwe Glascentrum ook in de stad een impuls zowel voor het stadse straatbeeld, de werkgelegenheid en het toerisme kunnen betekenen. De fata morgana van het 'Centre Pompidou'-effect speelt in het achterhoofd. De keuze van de vestiging uit een reeks van potenties is gevallen op een voormalige branderijhet Wennekerpand geheten, dat ook dienst heeft gedaan als tapijtenopslag en als moskee. Het is in de jaren tachtig geheel ingebouwd door woningbouw, ontworpen door Ralph Erskine, de Zweeds- Britse architect bekend van de 'BykerWalT uit Newcastle uit de jaren 70. De woningbouw is aan twee zijden getailleerd door twee stegen van 9 en 11 m breedte: binnenstadser kan het niet. Het geeft voor mij als architect het gebouw, dat op zichzelf wel een stoer bakstenen gebouw, maar niet een bijzonder ontwerp is, het karakter van een fabriek in de stad, op een steenworp van het Stadhuis gelegen. Erskine heeft zijn

Musis | 2004 | | pagina 328