Negentien uur Wiltonnieuws 331 Musis Foto's: Gemeentearchief Schiedam Dertig jaar lang, van 1953 tot en met 1982, maakte de Dok en Werfinaatschappij Wilton-Fijenoord in eigen beheer een bedrijfsjournaal met daarin de hoogtepunten van het afgelopen jaar. De nieuwbouw en reparatie van schepen, doop en tewaterlating, bedrijfsopleidingen, personeelsverenigingen, jubilea, koninklijke bezoeken en bedrijfsvoering, al deze onderwerpen kwamen aan bod in de filmjournaals van het bedrijf waar op het hoogtepunt meer dan 7.500 Schiedammers van overal en nergens werkzaam waren. Het Gemeentearchief Schiedam is de trotse eigenaar van dit historisch belangrijke beeldmateriaal. In 2004 zijn alle bedrijfsjournaals van Wilton- Fijenoord geconserveerd en gedigitaliseerd. Iedereen kan nu bij het Gemeentearchief deze films vanaf dvd bekijken. Ter gelegenheid van de Landelijke Archievendag op 30 oktober 2004 heeft het Gemeentearchief Schiedam 'Wilton' gemaakt, een 70 minuten durende compilatie uit bijna 19 uur materiaal. De bedrijfsjournaals waren niet bestemd voor de buitenwacht of promotiedoeleinden. Integendeel, ze dienden slechts één doel: hoogtepunt te zijn op de jaarlijkse bioscoopvertoningen voor het personeel in het Schiedamse Passagetheater en later in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. In massa werden deze door de werknemers en hun gezinnen bezocht. Want hier kregen de werfverhalen hun kleur. Daar lag de Nieuw Amsterdam, de geklinknagelde huid open gebrand om nieuwe ketels te plaatsen. Daar werden spectaculaire reparaties uitgevoerd, werd gelast en getimmerd aan nieuwbouwschepen, voeren de slepers van Wilton af en aan, reden de opstapwagens waarvan werf- en kantoorpersoneel gescheiden gebruik moesten maken en werd de avondlijke uittocht van wandelaars, fietsers en bussen in beeld gebracht die het verkeer in Schiedam dagelijks tussen vijf en half zeven compleet ontregelde. In termen van hedendaags personeelsmanagement zouden de films ongetwijfeld worden beschouwd als versterking van de corporate identity. Maar zo waren ze niet bewust bedoeld. Met 7500 werknemers in vaste dienst en nog vele honderden die voor onderaannemers en installatiebedrijven op de werf werkzaam waren, beschikte Wilton Fijenoord over slechts een kleine personeelsafdeling met bovendien een accent op maatschappelijke dienstverlening voor individuele werknemers en hun gezinnen. Het 'wij'gevoel van de Wiltonarbeiders steunde op de gezamenlijke trots op hetgeen de werf tot stand wist te brengen, niet op een tactiek van hogerhand. Bartel Wilton was de eerste die dit min of meer als pater familias zou beamen. Want Wilton Fijenoord kan méér dan een bedrijf een maatschappij apart worden genoemd met een bedrijfsschool, die in de regio ver uitstak boven welke andere vorm van nijverheidsonderwijs ook, met deelbedrijven met eigen vestigingsplaatsen en daarbij behorende kantoren, een eigen maatschappelijke en medische dienst, tal van verenigingen, een

Musis | 2004 | | pagina 331