333 Musis De Schelde en vooral het echec van Cornells Verolme die nog een spectaculaire groei had meegemaakt van zijn werf op de kop van Rozenburg, Bolnes en Brazilië. De belangstelling voor hetgeen Wilton Fijenoord ooit voor Schiedam en z'n werknemers had betekend, leidde er zelfs toe dat in 1995 niemand meer wist van de enorme verzameling foto's en films die in tientallen jaren was opgebouwd. Volgens de toenmalige directie was alles reeds overgedragen aan de maritieme musea in Amsterdam en Rotterdam en bevond zich een deel dat betrekking had op de marinewerf, in Den Haag. Maar de archivalia die zich buiten de werf bevonden bleken slechts spaarzame gegevens te zijn met betrekking tot enkele nieuwbouworders van de Rotterdamse Lloyd en die van de KNSM in Amsterdam. Bij puur toeval kwam aan het licht dat het echte Wiltonarchief zich in de kelders bevond van de Wiltonvilla op de kop van de haven. Daar stond de stapel met filmbhkken en enige tienduizenden negatieven en foto's van complete overzichten van nieuwbouw en reparatieactiviteiten. Na gezamenlijke inspanning van Reinier Scheeres en archivaris Charles Juergens liet de Wiltondirectie zich, na publicatie van het fotoboek Wilton Fijenoord overhalen, om het materiaal af te staan aan het gemeentearchief Schiedam. Met als resultaat alvast een boeiende tentoonstelling in het Stedelijk Museum in z'n tijdelijk onderkomen in de Korenbeurs en dan nu een CD met een selectie van beelden uit negentien uur film. 'Wilton' is een productie van het Gemeentearchief Schiedam in samenwerking met Het Kader Audiovisuele Produkties BV Rotterdam. Gemeentearchief Schiedam 2004. Alle rechten voorbehouden. Speelduur 70 minuten

Musis | 2004 | | pagina 333