If i§ m 341 Musis De repetitieruimte is altijd een probleem geweest voor het korps. Begonnen op het straatje van de Brandweerkazerne volgen de plaatsen waar wordt geoefend elkaar op. Enkele van die oefenlocaties zijn: het terrein van de Gasfabriek, fabriek Hollandia en de Glasfabriek. Maar er moet ook binnen worden gerepeteerd. Van de Nieuwstraat gaat het naar de kleine zaal van de Koopmansbeurs, de Timmermanswerkplaats van J.v.d.Tempel, de luizolder van de Grote Kerk, de school aan de St. Annazusterstraat de school achter het Blauwhuys aan de Lange Nieuwstraat en tenslotte sinds 1986 in het Blauwhuys zelf.Voor showrepetities wordt geoefend in de Veilinghallen van Berkel en later in die van Honselersdijk. Terug naar het verhaal. In 1954 neemt de heerVeenman bij het 25-jarig jubileum afscheid. Hij blijft erelid. Zijn zoon de heer Veenman jr. introduceert in die tijd de Zuid-Amerikaanse klanken. Harmonie beleeft met dit genre hoogtijdagen. Groots wordt in 1959 het 30-jarig jubileum gevierd in het Passage Theater. Maar kort daarna beleeft de vereniging een echt grote inzinking. Diverse leidinggevenden bedanken en veel leden stappen op. Om het tij te keren worden er beroeps instructeurs aangetrokken. Onder voorzitterschap van de heer H. Jongman wordt naarstig gezocht naar vernieuwingen. Voor de fluitistengroep worden nu ook dames aangetrokken. Dit besluit heeft succes en langzaam treedt een herstel in. Harmonie beleeft een 'come back'. Er komen witte jasjes en binnen Schiedam ziet men Harmonie graag marcheren. Het 35-jarig jubileum in 1964 wordt bijzonder. Maanden achtereen voert de band actie om een spectaculair plan te verwezenlijken: Gala uniformen! Het voornemen slaagt en in november van dat jaar toont het muziekgezelschap zich aan het Schiedamse publiek. Er volgen aanbiedingen voor betaalde optredens. Ook in het buitenland. Het eerste gaat naar Antwerpen in het najaar van 1965. Het is ook het moment dat na 9 jaar de heer Jongman afscheid neemt. De heer G.van Aalten volgt hem op. Al deze vernieuwingen en veranderingen brengen met zich mee dat men een nieuwe naam kiest. Het wordt: 'Rijnmondband'. Een nieuwe naam een nieuw geluid moet men gedacht hebben. In 1966 wordt het probleemkind, de fluitsectie, opgeheven. Het wordt tamboer en trompettercorps Rijnmondband. Er worden voor het eerst shows ingestudeerd en ook staat er een nieuw instrumentarium op het verlanglijstje. Er komen nylon slagvellen op de troms. De band groeit naar een nieuw hoogtepunt. In 1968 is de eerste grammofoonplaat een feit. Er zouden er meerdere volgen en binnenkort verschijnt de vierde CD. Twee jaar na de eerste grammofoonopname wordt voor het eerst deelgenomen aan het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Weer komt er een ander uniform. Men streeft naar een eigen gezicht. Het wordt dat van de Britse Guards. De berenmuts doet zijn intrede. In snel tempo gaat het stroomopwaarts. Binnen de sectie blaasinstrumenten wordt het drieventielinstrument in gebruik genomen. Het is 1978. Show wordt steeds belangrijker. Engelse show vooral. Passend bij het uniform. Maar er wordt ook gelet op afwisseling. Er komt een kozakkenuniform, dat snel kan worden gewisseld. De optredens worden wervelender. Maar de muziek blijft nummer een. Dat resulteert in een 3e plaats op de wereldranglijst. Het wereldmuziekconcours is het evenement waar de band zich iedere vier jaar zowel muzikaal als showtechnisch op blijft richten. Intussen neemt ook de internationale bekendheid toe. Zo is de band te zien op de Mimosafeesten in Cannes, tijdens de Battle of Flowers op Jersey, de Lord Mayor Show in London en ook in Iserlohn in Duitsland. Het uniform wordt met regelmaat aangepast. Zo komen er rode jassen, witte tropen helmen, een marine uniform met platte petten en zoals in het begin van dit verhaal al werd opgemerkt staat 2004 ook weer in het teken van de uniformen. In al die jaren is de Rijnmondband uitgegroeid tot een Schiedams fenomeen, dat tot ver over onze landsgrenzen bekendheid geniet. Daarbij is het zijn eigen schare Schiedamse fans echter niet vergeten. En zeker zijn oud leden niet. Bij het verschijnen van dit blad is de reünie een feit en brengen meer dan 200 oud leden een bezoek aan Schiedam met maar een doel: bijpraten met een 75-jarige jubilaris. De Rijnmondband. 1 Gelukwens Lems, 1978

Musis | 2004 | | pagina 341