SCHIEDAM OP DE SCHOP 361 Musis De familie van Bol'Es is niet alleen bouwer van een belangrijk deel van Schiedams monumentaal bezit. Ook in het Russische Sint Petersburg herinneren de spitsen van de Admiraliteit en de Kunstkammer nog altijd aan de aanwezigheid van de Schiedammer die voor zijn werk zelf mocht beschikken over een scherenboot plus roeiers. Henk Slechte. Fractievoorzitter van Groen Links in de Vlaardingse gemeenteraad Jack Tsang is zeer te spreken over cultuurwethouder Ben van der Velde. Ben heeft veel losgemaakt in het Vlaardingse kunstenwereldje. Kor Kegel. Schiedammers bewaren net zoveel herinneringen aan de Rotterdamse bioscopen als de Rotterdammers zelf. Vandaar een bespreking van het boek Fantasie, illusie en betovering van Herman Romer. Hij komt en hij gaat. Méér weet Hoogstraatmaker Wim Nijenhuis niet te melden over zijn activiteiten als stedenbouwkundige en filosoof die is ingehuurd om weer leven te brengen in de Vlaardingse Hoogstraat. Peter de Lange. Bert Caljé was een Schiedammer van bijzondere betekenis op maatschappelijk en cultureel gebied. Een beminnelijk mens met een scherpe mening, die zelden op de voorgrond trad. Henk Huibregtsen voerde het woord tijdens de indrukwekkende begrafenisplechtigheid. Jan Brokken schreef voor zijn optreden tijdens de literaire avonden van Postscriptum en de Openbare Bibliotheek speciaal een kort verhaal over zijn Schiedamse,Vlaardingse en Maassluisse familierelaties. Hjalmar Teunissen bezocht de tentoonstelling over de Eerste Wereldoorlog in het Streekmuseum Jan Anderson en bladerde daar met stijgende vertedering door de brieven en herinneringen van Belgische vluchtelingetjes. Glaskunstenaar Winnie Teschmacher maakte voor Distilleerderij Nolet een opmerkelijk object. Glas is haar passie. Froukje Holtrop 'Het museum op de schop, 40 leuke winkels verderop', heeft de tekstschrijver gevelgroot als aansporing bedacht op de voormalige, leegstaande Monopole-bioscoop, schuin tegenover het in restauratie verkerende Stedelijk Museum. Die opwekking past geheel in het beeld dat het gemeentebestuur zo vaak en zo graag wil oproepen. Dat van een revitaliserende binnenstad, waarin tal van leuke winkeltjes zich straat na straat aaneenreien in de grote of kleine omloop, in het ringmodel of binnen het door stads- en winkelstand ontwikkelende Seinpost bedachte zandlopermodel. Welke winkels dat dan zouden moeten zijn wordt overigens nooit recht duidelijk. De doorsnee Schiedammer zal het moeten doen met de telkenmale in het gemeentelijk jubelblad 'Binnendoor' afgedrukte interviews met wethouder Ton de Swart waarin hij verhaalt van een nieuw elan en van de drommen winkeliers die zich voor zijn loket verdringen om toch maar te worden toegelaten tot die historische binnenstad, waarin ook hij een enkel ledig winkelpand in de aanbieding heeft. Afgaande op dit Binnendoor is het nog slechts een kwestie van enkele weken een maandje of wat hooguit of het nieuwe leven vult bruisend de binnenstad. Want geen belofte gaat dit op duur papier en in fraaie kleuren uitgevoerde periodiek te ver in het bewierroken van het stadsbestuur in opdracht van dit stadsbestuur zelf. Is het niet de wethouder binnenstadsontwikkeling die zich dooi de gemeentelijke voorlichters een veer in het achterwerk laat steken, dan verneemt de Schiedammer wel anderszins van fraaie initiatieven, wethouderlijke zorg of bestuurlijke inventiviteit. Dus, geheel in de stijl van de berichtgeving waarmee het blad 'Binnendoor' zich met minzaam optimisme tot de stedeling richt, mag daarom worden opgemerkt dat de slogan 'Het museum op de schop, 40 leuke winkels verderop', binnenkort een kleine bijstelling zal krijgen. Opnieuw hebben vijf Hoogstraat winkeliers te kennen gegeven dat zij hun zaak binnenkort zullen sluiten. Is dit erg? Welnee.afgezet tegen de 52 winkelpanden die momenteel in centrum staan te verpauperen, beloopt de aanwas van de leegstand nog geen tien procent. Niets om zich zorgen over te maken dus. Bij het omslag: Zonder titel, acryl op doek door Maarten Dirkzwager bewoner van Woongroep voor bewoners met verstandelijke beperking Zijlstraat 66, verkocht tijdens een feestelijke veiling op zondag 7 november 2004 met het doel geld redactiemusis@zonnet.nl bijeen te brengen voor een personenbusje voor de groep. MUSIS november 2004, jaargang 10, no. 10 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Jeroen ter Brugge, Kor Kegel, Laurens Priester, "Wim Schelberg, Henk Slechte, Marinda Verhoeven, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 28,— (jaarabonnement 2004) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie De Hollandse OndernemingVOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2004 | | pagina 361