Harman van Bolios. Een Nederlandse bouwer Henk Slechte Schiedam heeft in 1963 de Laan van Bol'es vernoemd naar een familie die veel heeft betekend voor de architectonische kwaliteit van de stad. Weinig mensen weten dat die familie dat niet alleen in Schiedam heeft gedaan, maar ook in Sint-Petersburg in Rusland. Henk Slechte heeft in 2002 enige tijd gewoond in een appartement aan het Gribojedowgracht in het negentiende- eeuwse deel van de stad. Hij liep elke dag naar de Nevski Prospekt in het centrum, en had bij het oversteken van iedere hoofdstraat een prachtig zicht op de toren van de Admiraliteit met zijn ranke goudkleurige spits met daarop een gouden scheepje. Die Admiraliteit is een van de eerste gebouwen die tsaar Peter de Grote na 1703 in zijn nieuwe hoofdstad aan de Neva liet bouwen. Het centrum van de stad is aangelegd als een ster, waarin de hoofdstraten uitkomen bij de Admiraliteit. Die straten kruisen de gekanaliseerde rivieren en grachten, zoals de 18de eeuwse Moika en Fontanka en de 19de eeuwse Catharina- of Gribojedowgracht. De torenspits van de Admiraliteit is net zo'n symbool voor Sint-Petersburg geworden als de zeemeermin dat is voor Kopenhagen. De maker is een Schiedammer: Harmen Corneliszoon van Bol'es, in Rusland bekend gebleven als Harman van Bolios. Hij is een van de hoofdpersonen in een boek over Noord- en Zuid-Nederlanders in Rusland dat op 18 september in Sint-Petersburg is gepresenteerd. Musis 362 In 1690 benoemde de stad Schiedam Cornelis van Bol'es tot stadstimmerman. Hij kwam uit Bolnes onder Ridderkerk, was molenbouwer geweest in de Noord-Hollandse polders en had in Amsterdam gewoond, voordat hij naar Schiedam kwam. Daar vertelde hij dat hij uit Bolnes kwam, en zo ontstond hier de familienaam Van Bol'es. De stadstimmerman moest de bestekken maken voor en toezicht houden op alle openbare bouwwerken in de stad, maar ook zelf gebouwen ontwerpen. Hij werd daarom al snel stadsarchitect genoemd. Van Cornelis van Bol'es is in Schiedam slechts een gebouw bekend, de stads- timmerwerf uit 1696, op de hoek van de Korte Haven en de Westvest. Cornelis is drie keer getrouwd geweest en had uit die huwelijken maar liefst 16 kinderen, waaronder Harmen, die in 1689 is geboren en in 1713 in 's-Gravenhage een contract tekende om als timmerman in Sint-Petersburg te gaan werken. Tsaar Peter nodigde niet alleen beroemde architecten en ingenieurs uit om hem te komen helpen bij de bouw van zijn stad, maar ook gewone ambachtslieden die een contract kregen voor een periode van enkele jaren. In Nederland was in het begin van de 18de eeuw te weinig werk, en veel jonge mannen zochten hun toekomst in Nederlands Oost-Indië of elders in het werkgebied van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, maar ook in Sint-Petersburg. Die ambachtsheden zijn natuurlijk niet door de tsaar persoonlijk uitgenodigd, maar geworven of geronseld. Ze konden in Rusland veel verdienen, en de reis erheen duurde maar 14 dagen. Zo'n ambachtsman was timmerman Harmen van Bol'es. Hij was 24 jaar, toen hij naar Sint-Petersburg vertrok, nadat hij zijn vader had gemach tigd om de betalingen van 'maentgelden en verdere penningen' die de tsaar hem schuldig was, in ontvangst te nemen. Wat hij van zijn nieuwe woon- en werkplaats vond en hoe het hem en zijn gezin daar is vergaan, weten we slechts indirect. In de archieven van Sint-Petersburg en Schiedam zijn geen brieven bewaard, die hij aan zijn familie in Schiedam schreef, of van die familie heeft gekregen. Dat geldt voor het hele geslacht Van Bol'es: er zijn veel zakelijke documenten bewaard, maar nauwelijks persoonlijke en zelfs geen enkel portret. Dankzij intensief onderzoek van de Petersburgse amateur historicus dr. Boris Makarow in het Russische Staatshistorische Archief in Sint-Petersburg, en de recente (bronnen)publicatie van het archief van Hollandse Kerk in die stad, is duidelijk geworden dat de Schiedammer Van Bol'es een grotere invloed heeft gehad op de bouwkundige wording van de nieuwe hoofdstad van Rusland dan veel andere ambachtslieden die naar Sint-Petersburg vertrokken. Hij heet in die documenten Van Boles en Fonboles, maar meestal Van Bolios, en wordt de 'bouwer van de torenspitsen en bruggen' genoemd. Hij begon in Sint-Petersburg echter bescheiden met het maken van tuinmeubilair voor het zomerpaleis Peterhof van de tsaar aan de Finse Golf, en het schetsen en timmeren van dakspanten voor de priëlen in het park van dat paleis, waarvan de anonieme tweede en derde generaties nu nog in het uitgestrekte park staan. In 1716-1717 had hij zijn contract uitgediend, en moest hij terug naar Schiedam. Juist op dat moment vroeg de invloedrijke Zwitserse architect Domenico Trezzini hem de torenspits voor de Pieter en Paul Kathedraal in de gelijknamige vesting te bouwen. Dat werd een groot succes, en Harman van Bolios kreeg meer opdrachten van Trezzini. De torenspitsen van de Admiraliteit (1723) en de Kunstkammer van tsaar Peter op het Wassili-eiland (1728) zijn

Musis | 2004 | | pagina 362