in Sint-Petersburg en zijn Schiedam se familie 363 Musis twee andere spitsen van de Schiedammer, die nog steeds opvallend in het stadsbeeld aanwezig zijn. Harman van Bolios moet een echte pionier zijn geweest, die werkte onder ongewoon harde omstandigheden. Peter Hoffmann beschrijft in de Hansische Geschichtsblatter van 2002 de eerste decennia van de bouw van Sint- Petersburg. In veel zinnen kun je haast lijfelijk voelen hoe zwaar het moet zijn geweest. Het klimaat was dampig en koud, de behuizing primitief, het zware werk werd gedaan door vele duizenden Zweedse krijgsgevangen en Russische dwangarbeiders die massaal stierven aan de ontberingen, en de tsaar was een veeleisende en wispelturige opdrachtgever, die zijn plannen vaak en zo radicaal veranderde dat hij nieuwe gebouwen liet afbreken, omdat ze hem achteraf toch tegenvielen. In die situatie heeft Harman van Bolios een professionele vernieuwing ingevoerd, die snel vruchten afwierp. Hij formeerde bouwteams van Nederlandse en niet-Nederlandse specialisten, die samen de uitvoering van een werk voor hun rekening namen. Ze maakten de technische tekeningen en het bestek, maar Harman van Bolios had de leiding en de dwangarbeiders deden het zware werk. We zouden hem nu aannemer noemen.Voor elk werk maakte hij een nieuw team, met verse specialisten. Een van de werken die hij zo uitvoerde, was de aanleg van de fonteinen bij het zomerverblijf van de tsaar. Omdat de omgeving van Sint-Petersburg vlak is, vergde de constructie van de waterwerken voor de fonteinen die het water 8 meter omhoog moesten spuiten, veel technisch vernuft. De tsaar had Van Bolios en architect Michail Zemtsov gevraagd om ontwerpen in te leveren voor die waterwerken. Hij koos het ontwerp van Zemtsov, maar Het dat wel door Van Bolios uitvoeren, waarschijnlijk vanwege zijn efficiënte manier van werken. De loopbaan van Harman van Bolios verliep voorspoedig. In veel documenten uit de latere jaren twintig van de 18de eeuw staat bij zijn naam niet meer 'bouwer van spitsen en bruggen', maar 'meester in verschillende kunsten'.Veelzeggend is ook dat hij van staatswege in het waterrijke Sint-Petersburg een 'scheerenboot' met vier roeiers ter beschikking kreeg, in onze tijd tenminste vergelijkbaar met een auto met chauffeur, een privilege dat alleen de officiële architecten van de tsaar en de inspecteur van de baksteen- en dakpannenfabrieken genoten.Van Bolios was ook een actief en notabel lid van de Hollandse gemeenschap, waarin hij lid van de kerkenraad van de Hollandse Kerk was. Hij is twee keer getrouwd geweest, eerst met Elisabeth Geldorp en na haar dood met Catharina Potter. Uit beide huwelijken kreeg hij kinderen. Het gezin woonde dichtbij de Slovony Dvor, de stallen van de keizerlijke olifanten, ongeveer op de plek waar tsaar Paul I in 1800 het Michailowskykasteel bouwde, waarin hij dat zelfde jaar werd vermoord. Harman van Bolios is tot op hoge leeftijd in Rusland actief gebleven. Hij ontwierp en bouwde bruggen in Sint-Petersburg, legde grachten aan, bouwde aan kathedralen, en leidde jonge ingenieurs op. In 1764 is hij in Sint-Petersburg overleden. Over de kinderen van Harman van Bolios bestaat enige onduidelijkheid. Zeker is dat een aantal kinderen de ontberingen van Sint-Petersburg niet heeft overleefd, dat een zoon lakei aan het keizerlijk hof is geworden, dat zijn dochters in Sint-Petersburg zijn getrouwd met Nederlandse mannen, en dat een zoon is teruggekeerd naar het land en zelfs naar de stad van zijn vader, Schiedam. Die zoon was Cornelis Harmensz. Hij moet tussen 1713 en 1717 zijn geboren. Het precieze jaar is onbekend, omdat tot 1717 geen doop-, trouw en begraafboeken van de Hollandse kerk bestaan. Deze Cornelis I wordt in een acte van een Nederlandse notaris in Sint-Petersburg genoemd als erfgenaam van zijn overleden broer Anthonie en zijn ook overleden moeder Elisabeth Geldorp. Harman had uit zijn tweede huwelijk ook een zoon die Cornelis heette. Die is in 1721 geboren en zijn hele leven in Sint-Petersburg gebleven, waar hij in zijn vaders voetsporen trad, en het bracht tot de hoge functie van 'architect-bouwer van de hoofdstad van het keizerrijk.

Musis | 2004 | | pagina 363