Hoogstraat breinbreker slül wêèesubêbêêêbèbëèèèëêêèêsèèèêkiêêbbiêêbêbêêêèêeèèëè Door Peter de Lange Musis 374 van het publiek wel uit voort. Dat niemand weet hoe het moet met de Hoogstraat en dat er een soort nar wordt ingehuurd die de indruk moet wekken dat er wel degelijk plannen worden ontwikkeld. Maar of je met zo'n kunstzinnig project al die leegstaande winkels weer vol krijgt? De Vlaardingse Hoogstraat is al jaren een zorgenkindje. Zowel voor de winkeliers die er zijn gevestigd als voor het gemeentebestuur. De straat raakt steeds verder uit de gratie bij het winkelende publiek en het gemeentebestuur laat dat maar zo, omdat het niet weet hoe het die ontwikkeling moet keren. De Hoogstraat loopt leeg en verpaupert in rap tempo en als gevolg daarvan dreigt de nieuwbouw aan het Buizengat, een prestigieus project waarVlaardingen tientallen jaren voorbereiding in heeft gestoken, straks aan te sluiten op een achterbuurt. Je zal maar Hoogstraatmaker wezen in Vlaardingen. Krijg je dingen naar je hoofd geslingerd als 'Oprotten jij, we moeten je hier niet!' Om die volkswoede te begrijpen moetje eerst weten wat dat is, een Hoogstraatmaker. Maar dat weet eigenlijk niemand, ook de man zelf niet, die er noodgedwongen maar een draai aan heeft gegeven en zichzelf tot denker heeft uitgeroepen. Misschien komt daar die woede Zwartgallig en overdreven? Wie het niet gelooft, doet er goed aan eens een wandelingetje te maken over de Hoogstraat op het gedeelte tussen de Korte Hoogstraat en de sluizen bij de Cuypertoren. Neem pen en papier mee en turf het aantal leegstaande, met gordijnen, luxaflex of papier afgeschermde panden en bovenwoningen en daal vervolgens af naar het Achterom om vanaf de achterzijde de bouwkundige staat in ogenschouw te nemen. Word je van de straatzijde met zijn ontmoedigende leegstand al niet vrolijk, de achtergevels stemmen regelrecht tot somberheid en ongeloof. Is dit het centrum van Vlaardingen? Het lijkt waarachtig wel een ghetto in Rotterdam-Zuid. Levenloze vensters, verveloze kozijnen, wrakke schuurtjes waarvan sommige met mos en struiken zijn begroeid. Achter geen enkel raam een vrolijk gordijntje, een gezicht of zelfs maar een plant. Wist je niet beter, zou je zeggen datje door een sloopbuurt loopt. In feite ben je dan niet eens ver van de waarheid. De Hoogstraat is tussen 1941 en 1996 officieel sloopgebied geweest, in die periode heerste de mening dat dit deel van de binnenstad op termijn tegen de vlakte zou moeten. Na 1996 werd de straat aangemerkt als saneringsgebied. De sloopplannen zijn, om onduidelijke redenen, nooit uitgevoerd, ook niet in de na-oorlogse afbraakperiode, toen burgemeester Jan Heusdens en wethouder Teun de Bruin half Vlaardingen omver haalden met het oogmerk van de oude vissersstad een moderne city te maken met meer dan 100.000 inwoners. Zelfs toen wethouder Bas Goudriaan in de jaren zeventig zijn tomeloze vernieuwingsdrang op de stad losliet, bleef de Hoogstraat buiten schot. Mogelijk had dat te maken met de vrees, de historische waarde van de straat aan te tasten. De Hoogstraat behoort immers tot de oudste straten van de stad. Hoewel van dit respect vooral niet te hoog moet worden °pgegeven. Van veel eerbied voor historische waarden hebben Vlaardingse bestuurders nooit blijk gegeven. Trouwens, het architectonisch erfgoed in de Hoogstraat moet niet worden overdreven. Meer dan een handjevol interessante panden is er niet te vinden. Foto's Jan van der PloegHooqstraatmaker Wim Nlienhuis

Musis | 2004 | | pagina 374