377 Musis Aan het slot van zijn optreden legt Nijenhuis de rol van Hoogstraatmaker af en geeft desgevraagd als stedenbouwkundige nog een - gratis - advies over hoe het nu in praktische zin verder moet met de Hoogstraat. 'Huur een groot architectenbureau in en laat die een mooi plan maken.' Maar, waarschuwt hij meteen, dat betekent ook dat er Groot Geld op tafel moet komen. Maar geld in de Hoogstraat steken is nu juist een optie die de gemeente al zestig jaar negeert. Dat weet Nijenhuis ook wel: 'Toen ik wethouder Roijers vroeg: waarom pomp je er geen geld in, was het antwoord: dat moeten de winkeliers zelf doen.' Enfin, Roijers gaf tenminste nog antwoord. Andere bestuurders die door Nijenhuis naar hun mening over verkeerde kant op lang voordat het nieuwe Liesveld het winkelbestand in het centrum drastisch overhoop haalde. 'In de jaren tachtig hebben we al gedemonstreerd, omdat we onbereikbaar werden door het verkeerscirculatieplan. Wij zeiden: parkeergarages in de binnenstad zijn niet goed voor het Hoogstraatje. Daar is nooit naar geluisterd. Integendeel, de gemeente gaat gewoon op dezelfde voet verder. Laatst is het parkeerterreintje hier beneden in de Havenstraat weggehaald. Komt niets voor in de plaats.' Groen gelooft niet dat de nieuwbouw rond het Buizengat de Hoogstraat veel nieuwe klanten zal opleveren. De moderne consument doet zijn inkopen in een groot winkelcentrum, niet in een achterafstraatje. En voor het nieuwe Suske en de Hoogstraat werden gevraagd, keken zwijgend naar het plafond. De resultaten van die dadenloosheid worden met de dag pijnlijker zichtbaar en memand die dat beter beseft dan de middenstander op de Hoogstraat 'Het wordt hier een gribus,' zegt Luc Groen, al 18 jaar eigenaar van stripwinkel Dozo en een van de laatste der Mohikanen op de Hoogstraat. 'Ik heb altijd gedacht, het komt wel weer, het trekt wel weer aan, maar nu begint de moed me toch in de schoenen te zakken.' Volgens deze ondernemer ging het met de Hoogstraat al de Wiske-album lopen nog maar weinig klanten even naar Dozo. 'Dat wordt gewoon onderweg bij de benzinepomp gekocht.' Door de onbegrensde mobiliteit van de consument ziet Groen ook de toekomst van het Vlaardingse koopcentrum somber in. 'V&D heeft zijn filiaal hier gesloten. Dat was altijd een van de grootste trekkers in het centrum. Reken maar dat dat een klap is voor de stad. 't Wordt leger en leger. Hier op de Hoogstraat is de loop er volledig uit. Ik ben nu 50. De laatste tijd begin ik mij af te vragen of ik hier mijn pensioen wel haal.'

Musis | 2004 | | pagina 377