Bert Caljé 1929-2004, Bewogen en bevlogen Henk Huibregtsen Op 30 oktober nam Schiedam in de aula van Begraafplaats en crematorium Hofwijk in Rotterdam afscheid van Bert Caljé. De bijeenkomst was geheel in de stijl van de overleden bestuurder en jurist: bescheiden, smaakvol en daardoor juist indrukwekkend. De gebruikelijke plichtplegingen mochten achterwege blijven. Slechts twee sprekers voerden het woord; Henk Huijbregtsen die als lid van het College van Regentessen en Regenten van het Weeshuis der Hervormden, waaruit de Stichting Lindenhof is voortgekomen en Toon Stegmann die als vriend, buurman en oud-voorzitter van de Schiedamsche Sociëteit De Vrijheid 1945 de familie Caljé zeer nabij staat. Ook zijn beide zoons richtten het woord tot de aanwezigen in een ontspannen en niet zelden van humor gespeend verslag van de laatste dagen die zij met hun vader en het gezin doorbrachten. Zowel het College van Regenten en Regentessen als de Sociëteit de Vrijheid namen in het leven van Bert Caljé een belangrijke plaats in, naast al die organisaties en initiatieven waarmee Bert zich verbonden voelde. Want Bert was actief in tal van kerkelijke en maatschappelijke functies. Hij was onder andere mede-oprichter van de Lionsclub Schiedam, had een actief aandeel in de verjonging van de Hervormde Gemeente en vervulde in de jaren '70 een spilfunctie in de oprichting van Sociëteit Quo es que tandemwaaruit weer enkele jaren nadien het Zoldertheater In de Teerstoof ontstond. Maar liefst 27 jaar maakte Bert Caljé deel uit van het bestuur van het Weeshuis en de Lindenhof. Tot enkele weken voor zijn dood - en terwijl hij daartoe lichamelijk eigenlijk niet meer in staat was - was hij een trouw bezoeker van de sociëteit. Het spreken ging hem steeds moeilijker af, hetgeen niet wegnam dat de conversatie met Bert bleef zoals hij altijd al was geweest; sprankelend, scherp en steeds getuigend van zijn erudiete geest en onbevangen kijk op de wereld. Musis 378 De toespraak van Henk Huibregtsen schilderde Bert Caljé ook zoals de meeste aanwezigen hem hadden gekend en opende met een treffende herinnering van zestien jaar geleden waarbij een scheidende regentes afscheid nam van het College van Regentessen en Regenten van het Weeshuis der Hervormden met te zeggen: 'Vervolgens richt ik mij tot U, mijnheer de Ceremoniemeester. De discussie met U is immer verheffend, in de meest positieve zin geëmotioneerd, altijd goed bedoeld, aangenaam scherp als een gekruid gerecht, eerlijk en rechtvaardig. Tot mijn eigen verbazing heb ik het in Uw jonge jaren als 'Regent' aangedurfd om het niet met U eens te zijn. Ik denk dat dit zijn rechtvaardiging vond in het feit, dat het in vele opzichten een genoegen is om het niet met U eens te zijn. Er komt immers uit een discussie met U altijd een verrassend effect en een eerlijke oplossing voort; daardoor is die discussie zinvol en wordt de zaak waar het om gaat gediend.

Musis | 2004 | | pagina 378