Het rijtje Jan Brokken Musis 382 Op vrijdag 5 november 2004 gaf de schrijver Jan Brokken een lezing in Schiedam, georganiseerd door boekhandel Post Scriptum en de bibliotheek Schiedam-Noord. Aanleiding was het verschijnen van zijn autobiografische roman Mijn kleine waanzin, die op de Zuid-Hollandse eilanden speelt. In Rhoon, waar Jan Brokken zijn jeugd doorbracht, maar ook in Pernis, Barendrecht, Rotterdam-Zuid, Schiedam en Vlaardingen. Speciaal voor die avond schreef Jan Brokken een kort verhaal. Het schijnt dat Soekarno, iedere keer wanneer hem verweten werd dat hij niets van Nederland begreep, in de lach schoot en het rijtje opdreunde dat hij op de lagere school had geleerd: Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland. Ook bij mij zit het rijtje in mijn geheugen gebeiteld, maar niet alleen door de aardrijkskundeles. Bij al die plaatsen horen voor mij gezichten. Het mooiste paste bij Schiedam. De jongste zus van mijn vader, Ans, was met een Schiedammer getrouwd, met Ruud. Toen ik een jaar of zeven, acht was, zal tante Ans een jaar of vijfendertig zijn geweest. Ze was van een onwaarschijnlijke schoonheid. Mijn broers, die tien en negen jaar ouder waren dan ik en al naar de bioscoop gingen, vergeleken haar met Grace Kelly. Toen ik vroeg wie dat was, heten ze me een plaatje uit een tijdschrift zien, en inderdaad, tante Ans was even blond als Grace Kelly, had net zoals zij de haren strak naar achteren getrokken en had een even scherp gezicht. Ze was ongeveer even lang als de filmster, even slank, en ze droeg strak gesneden mantelpakjes van een donkere kleur. De rok reikte tot aan de knie, en dat was in de jaren vijftig knap kort, waardoor wij ook nog eens een goed zicht kregen op haar fraai gevormde benen. Tante Ans stiftte haar lippen dieprood. Mijn vader zei het anders, en met iets van afkeuring in zijn stem: ze beschilderde haar lippen.Voor mij was ze echt een vrouw uit de grote stad, ze leek in niets op de vrouwen in het dorp waar ik opgroeide. Woorden als wuft en bevallig kregen plotseling een betekenis voor me wanneer ik tante Ans zag verschijnen. Oom Ruud zag er even modern uit, hij had achterovergekamd haar, plantte wanneer hij in een fauteuil plaatsnam de ellebogen op de knieën en rookte North States zonder filter. Met mrjn ouders ging ik regelmatig op bezoek bij tante Ans en oom Ruud. Hij had een bedrijf dat raamkozijnen fabriceerde, en tijdens de jaren van de wederopbouw en de woningbouw groeide het uit tot een ware fabriek. In mijn herinnering lagen de werkplaats en zijn woning vlak naast een molen, een houtmolen, die heel vroeger de zaagmachines had aangedreven. Oom Ruud had het bedrijf namelijk van zijn vader geërfd, en die had het weer van zijn vader overgenomen. Het was een oud familiebedrijf, wat de plek naast de niet meer in dienst zijnde molen verklaarde. Naast die molen was een water waarin het hout dreef. Ik ben nooit meer in het centrum van Schiedam terug geweest, ik weet niet of die molen er nog staat, ik weet zelfs niet hoe betrouwbaar mijn herinneringen zijn. Misschien heb ik alleen over die molen horen vertellen. Maar als ik mijn ogen dichtknijp zie ik hout drijven in een vierkant water en tekent zich een molen af, tegen een avondhemel. Na mijn twaalfde jaar kwam ik niet meer bij tante Ans en oom Ruud thuis. Het ging niet zo goed tussen mijn vader, zijn jongste zus en zijn zwager; het had geloof ik iets met de oorlog te maken. Oom Ruud had zijn bedrijf draaiende proberen te houden, ongeacht de opdrachtgevers, en mijn vader had de hele oorlog in een Jappenkamp gezeten. Het kwam misschien ook door de verschillende levenswijzen, oom Ruud en tante Ans waren volslagen atheïstisch, en mijn vader had zich op zijn achttiende tot het protestantisme bekeerd. Sterker nog, mijn vader had theologie gestudeerd en was na terugkeer in Nederland dominee geworden, in Rhoon, even ten zuiden van Rotterdam. Mijn vader vond zijn jongste zus in alle opzichten te wuft. Ik voelde iets van die onderhuidse spanningen, en op mijn twaalfde wilde ik niet meer mee naar Schiedam. Voor de zoon van tante Ans en oom Ruud gold hetzelfde; mijn neef was even oud als ik en op den duur kwam hij niet meer mee naar ons dorp: hij voelde zich niet op zijn gemak in de pastorie. Zo verdween Schiedam uit mijn leven, maar Grace Kelly en de houtmolen bleven me bij, en iedere keer wanneer ik Schiedam hoor, denk ik niet aan de jenever, maar aan Room with a view, een film die ik pas op mijn twintigste zag en waarin tante Ans de hoofdrol speelt. Schiedam is voor mij onverbrekelijk verbonden gebleven met vuurrood gestifte lippen. In Vlaardingen woonde de oudste zus van mijn vader, tante Map. Ze was met een boer getrouwd, met oom Jaap. In 'Mijn kleine waanzin' beschrijf ik de logeerpartijen bij oom Jaap en tante Map. Ik vond het veel te schimmig bij hen thuis; de boerderij lag te ver van de weg af, was vanwege de hoge kosten niet op het electriciteitsnet aangesloten en werd slechts door een enkele petroleumlamp verlicht. Toen de bureauredacteur van de uitgeverij die passage las, vroeg hij me of ik niet een beetje overdreef. Nee. De boerderij van oom Jaap en tante Map, die uit 1630 stamde, lag aan de weg van Vlaardingen naar Schipluiden, aan de Holyweg. Om de stee te bereiken, moest je een lang pad over dat langs een sloot en een rij knotwilgen hep. Pas na honderd meter bereikte je het erf. De boerderij was inderdaad niet op het electriciteitsnet aangesloten en evenmin op de waterleiding. In de keuken, met Delftsblauwe tegels bekleed, moest tante Map aan een gietijzeren pomp zwengelen om het water te laten stromen, water dat uit een put kwam, diep onder de grond. Van de boerderij liep wel een bovengrondse kabel naar de weg; oom Jaap was melkboer, had veertig koeien op stal staan en veertig schapen in de wei; hij moest geregeld de veearts bellen, wanneer weer een kalt of een lam in aantocht was. Iedere morgen reed ik met hem mee naar de melkfabriek, op een kar die door een paard werd getrokken. Je kunt je bijna niet meer voorstellen dat dit minder dan vijftig jaar geleden is.

Musis | 2004 | | pagina 382