jetje in Vlaardingen 387 Musis De map met de gehele briefwisseling lag die avond bij me op tafel, naast de computer. Nadat ik al dat materiaal had doorgelezen, wist ik zeker dat het verhaal van Bertha het hart moest vormen van het boekje over Vlaardingen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Op 30 oktober 1914 betrad het meisje voor het eerst de drempel van het huis van de familie In 'tVeld. Driejaar was ze toen. In de jaren daarna verbleef ze beurtelings in Nunspeet en Vlaardingen. Vooral wanneer het vroor in Nunspeet en de ijspegels naar beneden kletterden, op die momenten deed Bertha's moeder er alles aan haar terug naar Vlaardingen te brengen. De laatste oorlogsmaanden bracht Bertha weer door aan de Hofsingel, tot opluchting van haar moeder. In 1919 verliet Bertha Vlaardingen voor Antwerpen, haar ouders waren eind 1918 al eerder vanuit Nunspeet vertrokken. Hartelijke brieven vliegen in de jaren daarna heen en weer, vooral met de kerst en bij veijaardagen. 'Nooit zullen wij vergeten wat u voor onze Bertha gedaan heeft,' schreef haar dankbare moeder aan de Vlaardingse familie. Dan, in 1923, stopt de briefwisseling tussen de twee families abrupt. Wat er met haar is gebeurd? Ik kwam er niet achter, het archief in Antwerpen mocht me geen informatie geven. Pas honderd jaar na iemands dood worden die gegevens openbaar. Misschien verboden haar ouders elk contact met haar Vlaardingse pleegouders? Bertha had immers een sterke voorkeur gekregen voor het protestantisme, kon niet wennen onafhankelijk nedei*km<isch weekblad onder redactie van MT-HPJ; Wies sing

Musis | 2004 | | pagina 387