De Duitsers drukten op de medaille trots een schedel boven het zinkende schip. Ook de Nederlandse visserij leed zwaar onder de duikboot oorlog. Elke logger was verplicht een 'Besatzung und Passagiersliste' aan boord te hebben, een blanco exemplaar ligt in een van de vitrines. Maar dat gaf je nog geen vrijwaring voor de allesverwoestende inslag van een Duitse torpedo. Veel vissers bleven op zee en veel Vlaardingse vrouwen zouden bij het Hoofd vergeefs wachten op de thuiskomst van hun geliefde. In de Nieuwe Vlaardingsche Courant verschenen regelmatig de overlijdensberichten van verdronken vissers, soms van hele bemanningen tegelijk. Het is uiterst wrang om te zien dat alle vrouwen meteen hun nieuwe titel in de advertentie vermeldden: Wed. Het nodige is ook bewaard uit de Belgische vluchtoorden en de krijgsgevangenkampen waar Duitsers en Engelsen (natuurlijk apart) werden ondergebracht. Zo heeft Anderson een aantal foto's van The Timbertown Follies, een cabaretgroep van Engelse krijgsgevangenen die in Groningen zaten. Wat ze met hun optredens verdienden ging vaak naar de opvang van Belgische vluchtelingen. En ook daar heeft Anderson spulletjes van: zorgvuldig geborduurde kleedjes: 'Ter herdenking der Belgische vluchtelingen 1914'. Hoe het met Bertha is afgelopen? Pas nadat het boekje over Vlaardingen tijdens de Eerste Wereldoorlog was gedrukt, kwam het antwoord. Theo van den Bogaard, woonachtig in het Belgische Essen, had het boekje gelezen en kreeg na wat aandringen tóch antwoord van het archief in Antwerpen. Eèn mededeling kreeg hij, meer mocht de archivaris niet vertellen. Nee, Bertha is geen oud besje dat in een Antwerps verpleeghuis nu nog weemoedig door haar foto-albums bladert, denkend aan Vlaardingen. Bertha Voerman is overleden. Tentoonstelling Streekmuseum Jan Anderson tot eind december 2004. 389 Musis

Musis | 2004 | | pagina 389